دریا نیوزمدیر کل استاندارد هرمزگان تاکید کرد : لزوم اخذ تاییدیه ی ایمنی آسانسورهای ادارات و مجتمع ها

 دریانیوز: مدیران دستگاه‌های اجرایی و مالکین و مدیران مجتمع‌ها موظف به ایمن  و استانداردسازی آسانسورهای مجموعه‌های متبوع خود هستند

، 09:10   /   کد خبر: 35125   /   تعداد بازدید: 172


 دریانیوز: مدیر کل استاندارد هرمزگان گفت : در راستای تایید ایمنی آسانسور در سال گذشته تعداد596 و در شش ماهه اول سال جاری تعداد261 گواهینامه بازرسی اولیه از سوی اداره کل استاندارد تایید شده است و تعداد یک مورد از آسانسور های نصب شده در سال جاری به علت عدم تامین شرایط ایمن کاربرد از سوی این اداره کل پلمپ گردیده است.
 عیسی باقرزاده همایی افزود:لازم به ذکر است با توجه به افزايش روز افزون استفاده از آسانسورها وپله هاي برقي در ساختمانهاي مسكوني، تجاري، اداري وصنعتي و با  تاكيد براين نكته كه مسافران آسانسورها شامل افراد با شرايط سني مختلف مي باشند از یک سو و حوادث آسانسور ها که نشان از بی‌توجهی برخی از کارفرمایان و شرکت‌های غیراستاندارد آسانسوری در روند نصب و نگهداری، سرویس، تعمیر و ایمن‌سازی آسانسور دارد از سوی دیگر، تامین ایمنی آسانسور ها از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد .
  باقرزاده همایی افزود: مالکان ساختمان‌ها در ارتباط با ایمن‌سازی واخذ تاییدیه‌های مورد نیاز سیستم‌ها و تجهیزات منصوبه، مکلفند با توجه به ماهیت آسانسورها و پله‌های برقی، برای حصول اطمینان از عملکرد مناسب و داشتن ایمنی کافی در دوره بهره‌برداری، به انجام سرویس‌های ماهانه و بازرسی‌های سالانه اقدام کنند؛ لذا مدیران دستگاه‌های اجرایی و مالکین و مدیران مجتمع‌های مسکونی و تجاری، موظف به ایمن و استانداردسازی آسانسورهای مجموعه‌های متبوع خود هستند.
  مدیر کل استاندارد هرمزگان افزود: فرآیند استانداردسازی آسانسورها تحت نظارت سازمان ملی استاندارد، توسط شرکت های بازرسی و از طریق سامانه مدیریت بازرسی آسانسور ها  انجام خواهد شد. آسانسورهای کششی  مطابق با  استاندارد ملی شماره 1-6303 با عنوان مقررات ایمنی ساختار و نصب آسانسور ( آسانسورهای برقی) به صورت اجباری و آسانسورهای کششی طی استاندارد ملی شماره 2-6303 با عنوان مقررات ایمنی ساختار و نصب آسانسورهای هیدرولیکی و به صورت تشویقی استاندارد سازی خواهند شد.وی افزود: استانداردسازی آسانسورهای کششی برقی مطابق با فرآیند در خواست بازرسی و صدور گواهینامه ایمنی توسط سازمان ملی استاندارد ایران انجام می گیرد .
 باقرزاده همایی گفت: به منظور اخذ گواهینامه استاندارد ایمنی آسانسور ها  لازم است در مرحله اول آسانسور مذکور توسط شرکت طراحی و مونتاژ آسانسور در سامانه مدیریت بازرسی آسانسور ها ثبت نام نموده، در مرحله بعد، توسط شرکت بازرسی دارای صلاحیت اداره کل استاندارد هرمزگان بازرسی گردد و پس از رفع نواقص، گواهینامه بازرسی صادر، سپس تائیدیه گواهینامه ایمنی آسانسور توسط اداره کل استاندارد استان هرمزگان صادر خواهد شد.
 وی گفت:گواهینامه های تایید ایمنی آسانسور ها به دو دسته گواهینامه بازرسی اولیه و گواهینامه بازرسی ادواری تقسیم می شوند. با توجه به عملکرد و کاربرد آسانسور ها، احتمال استهلاک تجهیزات، به منظور پیش بینی تعمیرات مورد نیاز سیستم آسانسور ساختمانها، پیشگیری از بروز خطرات احتمالی و همچنین اعتبار یکساله گواهینامه های بازرسی،  انجام سرویس های ماهانه و بازرسی های ادواری سالانه الزامی می باشد.
  مدیر کل استاندارد هرمزگان افزود:به آسانسورهایی که موفق به اخذ تاییدیه ایمنی و عملکرد شده‌اند، شماره شناسه ده رقمی اختصاص داده می شود که از طریق سامانه پیامکی 10001517 قابل پیگیری و رصد توسط کلیه کاربران آسانسور ها می باشد و اطلاعاتی نظیر نام شرکت نصاب، نام شرکت بازرسی‌کننده، تاریخ آخرین بازرسی و تاریخ انقضای بازرسی آسانسور را در اختیار کاربر قرار می دهد .
  باقرزاده همایی خاطرنشان کرد: نصب پلاک اطلاعات آسانسور شامل اطلاعاتی از قبیل بار نامی آسانسور بر حسب کیلوگرم و تعداد مسافرین، نام شرکت فروشنده، شماره مشخص کننده آسانسور (سریال ساخت) و همچنین کد شناسه بازرسی آسانسور در کابین آن الزامی می باشد.