دریا نیوزاخذ عوارض داربست از مالکان ساختمانی غیر قانونی است

دریانیوز: کرایه دهندگان داربست می بایست عوارض پرداخت کنند نه این که مالکان ساختمانی که پروانه ساختمانی دریافت کرده اند، عوارض داربست ها را پرداخت نمایند

، 09:38   /   کد خبر: 35113   /   تعداد بازدید: 390


دریانیوز: رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: اخذ عوارض داربست از مالکان ساختمانی غیرقانونی است.
فاطمه جراره، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس  در نطق پیش از دستورش در یکصد و چهلمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس  اظهار کرد:  ظاهرا شهرداری بندی بعنوان عوارض داربست از شهروندان و افرادی که به شهرداری های مناطق و نواحی شهرداری بندرعباس مراجعه می کنند تحت عنوان عوارض داربست، وصول می کند که مورد نارضایتی شهروندان شده است.
  وی افزود: در واقع کرایه دهندگان داربست می بایست عوارض پرداخت کنند نه این که مالکان ساختمانی که پروانه ساختمانی دریافت کرده اند، عوارض داربست ها را پرداخت نمایند. جراره تاکید: طبق بند 7، وصول عوارض به نسبت مساحت لوله های بسته شده برای هر ساختمان در هر منطقه جداگانه محاسبه و دریافت می گردد و از ساختمان های در دست احداث به هنگام صدور پروانه ، 50 درصد هزینه اشغال معبر دریافت می شود در صورتی که حتی اگر در معبر هم قرار نداشته باشد شهرداری عوارض را طبق همین بند دریافت می کند، لذا شهرداری می بایست مبالغی را که در این قالب از شهروندان دریافت کرده به آنها برگرداند.


  شهرداری در نگهداری پروژه های افتتاح شده خود همت گمارد
  رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه اظهار کرد: شهرداری زمانی که پروژه هایی را افتتاح و مورد بهره برداری قرار می دهد، متاسفانه نظارتی بر نگهداری آن ها ندارد.
  وی افزود: پروژه هایی نظیر پارک دباغیان، خور شیلات و... که شهرداری جهت استفاده شهروندان افتتاح نموده، به دلیل نبود نظارت و همچنین عدم نگهداری صحیح، شاید فقط چندماه قابلیت استفاده را داشته است. جراره تاکید کرد: در پروژه های شهرداری فقط بحث اجرا مهم نیست، بلکه باید به نگهداری هم توجه ویژه شود.


  حال و روز تیم فوتبال شهرداری بندرعباس خوب نیست
  اسماعیل بواشه، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود در این جلسه گفت: تیم فوتبال شهرداری بندرعباس متأسفانه حال و روز خوبی ندارد و باید حمایت و نظارت بیشتری بر این تیم صورت گیرد.وی افزود: متاسفانه تیم فوتبال شهرداری بندرعباس این روزها حال روز خوبی ندارد، از 14 تیمی که در گروه ب لیگ 2 کشور هستند، درجایگاه 14 ام است و از 8 بازی،6 باخت، یک برد و یک مساوی دارد که در نهایت با 4 امتیاز در قعر جدول است.
  بواشه گفت: خواهشمندم این موضوع در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر بررسی شود و نظارت بیشتری بر این تیم صورت گیرد و شهردار نیز جهت بررسی مسائل و مشکلات این تیم هیأت ویژه ای تشکیل دهد تا این تیم که دغدغه شهروندان هم هست به لیگ دسته 3 سقوط نکند.


  شهرداری برای حل مشکل ساکنین آیت ا... غفاری اهتمام کند


  بواشه در ادامه به قراردادی که شهرداری در فاز یک محله آیت ا...غفاری جهت تملک زمین های این  محله و در اختیار گذاشتن مکانی جایگزین برای اهالی  اشاره کرد و افزود: هنوز حدود 30 درصد ساکنان این محله با مشکل مواجه هستند که  با توجه به بارندگی های اخیر دغدغه آنان نیز بیشتر شده است.
  عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: ساکنان کوی آیت ا...غفاری جهت تعمیرات، بازسازی و ساخت خانه های خود و یا اخذ سند مالکیت به شهرداری مراجعه می کنند و به آنها می گویند که ملک شما در فاز یک قرار دارد و باید شهرداری کار تملک آنها را انجام دهد، اما بعد از گذشت حدود 5 سال هنوز مشکل اهالی مرتفع نشده است.
  بواشه گفت: جلسات متعددی نیز در کمیسیون با مسولین شهرداری گرفته شد و مقرر گردید ظرف مدت ۱۵ روز جهت تعیین تکلیف و ارائه راهکاری  برای حل مشکل اقدام شود، متاسفانه هنوز هیچ اتفاقی در این زمینه صورت نگرفته است.وی افزود: شهرداری باید اهتمام ویژه نسبت به حل مشکل ساکنین این منطقه داشته باشد.


  تاخیر افتتاح BRT  بررسی شود
  بواشه در ادامه اظهار داشت: قرار بود اتوبوس‌های ویژه(BRT )که از سال 95 کار راه‌اندازی آن شروع شده است، یک سال بعد افتتاح شود اما هنوز بعد از گذشت حدود 3 سال از این موضوع خبری نیست و مسولین هر سال وعده سال بعد را می دهند. وی افزود: متاسفانه اصلاح هندسی هایی که ایجاد شده ترافیک سطح شهر را بیشتر کرده است و نگرانی مردم را با خود به همراه داشته است.
  این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تاکید کرد:  با توجه به اینکه هر ساله اعتباری در بودجه برای BRT دیده می شود این پول در جای دیگری هزینه می شود، و شهرداری باید این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد تا شهروندان بتوانند هر چه سریعتر و به نحو شایسته از این اتوبوس های تندرو استفاده نمایند.


  تعیین تکلیف دکه های سطح شهر همچنان سرگردان است
  جواد بلارک، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود در این جلسه گفت: دکه های سطح شهر بندرعباس تعیین تکلیف شوند تا هر روز شاهد ایجاد دکه جدید در شهر نباشیم.وی افزود: موضوع تعیین تکلیف
دکه های سطح شهر بارها در جلسه ی شورای شهر مطرح شده است و قرار شد که معاونت خدمات شهری شهرداری بندرعباس، لیست کاملی از دکه های موجود سطح شهر به شورای شهر بندرعباس ارائه نماید از سوی معاونت خدمات شهری شهرداری ولی لیست ناقصی به شورا ارائه شد، و متاسفانه هر روز شاهد ایجاد دکه های جدیدی در سطح شهر هستیم که نه تنها متولی مشخصی ندارند و بلکه کسی هم در این زمینه پاسخگو  نمی باشد.


  خورها، مسئله مشکل ساز  برای مردم
  بلارک در ادامه از سخنان خود به مسئله خورهای سطح شهر اشاره و اظهار کرد: خورهای سطح شهر در زمان بارندگی برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده است و خور شیلات که هزینه های هنگفتی شامل پمپ آب حدود 5 میلیارد تومان، چراغ‌های خورشیدی و...  برای آن شده است، محیطی برای تفریح و گردشگر در نظر گرفته شده بود که متأسفانه همچنان به بهره‌برداری نرسیده و بلاتکلیف مانده است، شهرداری موظف است آن را سریعاً در دستور کار خودقرار دهد.


  مشکل تردد در ضلع شرقی خور نایبند پابرجاست
  مجید عسکری زاده، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود در این جلسه گفت: در ضلع شرقی خور نایبند مردم برای عبور و مرور در تنگنا هستند.
  وی افزود: 5 مدرسه در این ناحیه قرار دارد که 2 مورد آن مدارس استثنایی هستند،  از آنجایی که راه های دسترسی به این  منطقه مسدود شده است، والدین و دانش آموزان برای تردد با مشکل مواجه هستند.
  عسکری زاده تاکید کرد: شهرداری می بایست هرچه سریعتر در جهت دسترسی آسان به این منطقه اقدام نماید.


  وجود قلیان فروشان در ساحل مخل آسایش است
  احمد عامری سیاهوئی؛ عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود در این جلسه گفت: ساحل باید مکان آرامش و تفریحی برای شهروندان باشد نه مکانی برای عرضه قلیان. وی افزود: وجود قلیان فروشان در ساحل مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است و عرضه گسترده قلیان در ساحل، اعتراض شهروندان را در پی داشته است.
  رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت:  حداقل انتظار می‌رود که این قلیان فروشان سازماندهی شوند و یا اینکه دستگاه‌های اجرایی با یک وحدت رویه شغل دیگری برای آنها ایجاد کنند و یا مکان دیگری برایشان در نظر بگیرند. عامری افزود: بایستی با همکاری و مشارکت همه ی دستگاه‌های اجرایی برای این معضل چاره اندیشی شود و دستگاه‌های مسئول این موضوع را در دستورکار خود قرار دهند.وی در پایان خاطرنشان کرد: صنایع غرب باید درصدی از درآمدهای خود را در قبال مسئولیت‌های اجتماعی هزینه نمایند که باید شورای شهر بندرعباس ضمن دعوت از مجموعه ی صنایع درخواست همکاری در این زمینه نماید.


  مریم منصف/ دریا