دریا نیوزانقلابي در حوزه گردشگري بندرعباس در راه است؛ اجراي دهکده تفريحي گردشگري هديش با آزادسازي اراضي بستر خور

دریا نیور: کمبود اماکن گردشگري وتفريحي در هرمزگان همواره به عنوان يکي از دغدغه هاي اصلي شهروندان مطرح مي باشد

، 08:59   /   کد خبر: 35108   /   تعداد بازدید: 484


دریا نیور: کمبود اماکن گردشگري وتفريحي در هرمزگان همواره به عنوان يکي از دغدغه هاي اصلي شهروندان مطرح مي باشد.

علي رغم وجود نوار ساحلي طولاني در استان، اما از ظرفيت دريا در حوزه گردشگري چندان بهره برده نشده است و يکي از گلايه هاي هميشگي شهروندان اين بوده که دريا متاسفانه به عنوان محل ورود فاضلاب تبديل شده است.   يکي از گلايه ها ي مسافران و گردشگراني نيز که از ساير مناطق کشور به استان وارد مي شوند، نبود ظرفيت گردشگري دريايي در شهر ساحلي بندرعباس مي باشد که نمي توانند از تفريحات دريايي استفاده نمايند. اين درحاليست که در ساير مناطق دنيا با بهره گيري از پتانسيل خدادادي دريا و خورها و رودخانه هاي منتهي به دريا که ظرفيت بسيار خوبي جهت اجراي طرح هاي گردشگري است؛ آنقدر زمينه جذب گردشگر داخلي وخارجي را فراهم کرده اندکه درآمد بالايي را از اين حوزه جذب مي کنند. اما در استاني مانند هرمزگان اين ظرفيت مورد بي توجهي قرار گرفته شده است.

از آن طرف خورهايي در سطح شهر وجود دارد که وظيفه انتقال و هدايت آب باران و بخشي از فاضلاب شهر را به دريا برعهده دارند که از نظير چنين خورهايي هم در ساير مناطق دنيا استفاده بهينه گردشگري شده و در هرمزگان علي رغم صرف هزينه هايي براي زيباسازي و ساماندهي خورهايي مانند شيلات يا خورگورسوزان، اما فقط هدررفت بيت المال را به همراه داشت و مشکلاتي را براي همسايگان خور بخصوص در محله نايبند ايجاد نمود که در زمان بارندگي، آب را به داخل خانه هاي ساکنان هدايت مي کند.

اما بارها در سال هاي اخير بر استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي خورها در حوزه هاي گردشگري و تفريحي در جلسات مختلف بخصوص توسط مديران ارشد استان تاکيد شده است.

در سال گذشته در جلسات استانداري در راستاي ساماندهي خورها واستفاده از ظرفيت گردشگري اين خورها، خور هديش در اختيار شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان قرار گرفت که اين شرکت نيز طرحي جهت احداث دهکده تفريحي گردشگري هديش دارد و مطالعه اجراي اين طرح به پايان رسيده است. چندي پيش نيز فريدون همتي استاندار هرمزگان نيز که بر توسعه اماکن گردشگري تاکيد فراوان دارد، از ساخت يک دهکده تفريحي-گردشگري در خور هديش خبر داد وگفت: براي اجراي اين طرح به دنبال توافق با ارتش، بنياد مستضعفان و ديگر سازمان‌ها هستيم.

دهکده تفريحي گردشگري هديش

زماني که بحث ساماندهي خورهاي شهر بندرعباس مطرح مي شود، پس از مطالعات و بررسي ها، متوليان متوجه مي شوند که خور هديش تنها خوري است که آب دريا مي‌تواند در آن وارد بالادست شود و همين موضوع باعث مي شود اجراي طرح دهکده تفريحي گردشگري در اين منطقه مطرح شود. منطقه اي که قرار است از حالت لجنزار که منظر شهر را نازيبا کرده است، به فضايي زيبا که در دنيا حرفي براي گفتن داشته باشد و سالانه هزاران گردشگر را پذيرا باشد، تغيير هويت دهد و نياز است که عزم همگاني براي رفع معارض و حمايت از سرمايه گذار بخش خصوصي صورت گيرد تا نقيصه کمبود اماکن تفريحي و گردشگري در بندرعباس برطرف شود.

دهکده تفريحي گردشگري هديش که طرح مطالعاتي آن به پايان رسيده است و حدود 100هکتار در بستر خور که گويا داراي پلاک ثبتي به نام برخي نهادها و اشخاص بوده و مشخص نيست بر چه اساسي در گذشته در بستر خور سند صادر شده است و بايستي آزاد سازي شود تا اين دهکده توسط بخش خصوصي وارد فاز اجرا شود. اين دهکده در چهار زون اجرا و توسط پل هايي به همديگر متصل است و داراي بخش هاي مختلف از جمله گردشگري خدماتي، فرهنگي، رفاهي، شهربازي، پارک علم وفن آوري، باغ موزه دفاع مقدس، پارک ساحلي، ويلا و هتل، پارک آبي، ورزشي، فضاي سبز، مجموعه فرهنگي و... مي باشد که در صورت اجراي کامل آن، انقلابي در حوزه گردشگري استان ايجاد شد و زمينه جذب گردشگر را از مناطق مختلف کشور وحتي ساير کشورها فراهم خواهد نمود.

در راستاي تحقق اين مهم نياز است که موانع و معارض برطرف شود تا اينکه هرچه سريعتر اين دهکده توريستي تفريحي اجرايي گردد.

نظرات مديرعامل آب منطقه اي

جهت اطلاع بيشتر از جزئيات اين پروژه و روند اجراي دهکده گردشگري تفريحي هديش با مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان نيز مصاحبه اي داشتيم.

مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان گفت: يکي از وظايف وزارت نيرو، مطالعه و تعيين حد بستر رودخانه ها، مسيل ها و تالاب ها در سطح کشور است که اين وظيفه در استان ها برعهده شرکت هاي آب منطقه اي است.

هوشنگ ملايي افزود: سال گذشته جلسه اي در استانداري هرمزگان براي ساماندهي خورهاي بندرعباس برگزارشد و در اين حوزه، ساماندهي و زيباسازي خور هديش به شرکت آب منطقه اي واگذار شد.

به گفته ملايي مطالعات اين پروژه از اتوبان شهيد رجايي به سمت حاجي آباد و بالادست اتوبان در منطقه تل سياه که سرچشمه رودخانه است و اين رودخانه از اراضي نيروي دريايي ارتش عبور مي کند و به سورو و دريا وصل مي شود، انجام شد. وي خاطرنشان کرد: اين مطالعات را که جمع بندي کرديم، متوجه شديم خور ظرفيت هاي بسيار خوبي دارد که آن منطقه را از لحاظ سيلاب و جريان آب سطحي مديريت کنيم و ناگفته نماند اين رودخانه نقطه تهديدي براي شهرک مسکن مهر پيامبر اعظم(ص) است.

ملايي گفت: براساس مطالعات صورت گرفته، در آنجا مي توان ديواره اي به طول هشت کيلومتر احداث کرد و آبي که از بالادست مي آيد را به سمت پايين دست هدايت شود تا آب آن منطقه به شهرک پيامبراعظم(ع) منحرف نشود و منطقه ازحيث سيلاب ايمن شود.

مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان با بيان اينکه مطالعات که جلوتر رفت، به اين جمع بندي رسيديم که مي توان از ظرفيت اين مسيل براي بحث هاي گردشگري باتوجه به اينکه به دريا وصل مي شود، استفاده کرد؛ افزود: از طرفي شيب ملايمي که اين رودخانه دارد وبا انجام لايروبي، آب حدود سه تا چهار کيلومتر در خور بالا مي آيد وتا شهرک هديش، در زماني که مد کامل است، آبگيري انجام شود وزماني نيز که جذر است، مي تواند اين آب تخليه و به دريا برگردد. وي اظهار داشت : براي اينکه طرح زيبايي ها و کاربري هاي مختلف را داشته باشيم، طرح به چندين بخش تبديل شد. ملايي خاطرنشان کرد : بخش نخست، ساماندهي خور است که حدود 15کيلومتر از اتوبان شهيدرجايي به دريا منتهي مي شود.

مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان گفت: از اين 15 کيلومتر، سه ونيم کيلومتر در محدوده اراضي نيروي دريايي و مابقي در بالادست اراضي نيروي دريايي تا مجموعه اراضي شهرک راه آهن و اتوبان شهيدرجايي است.

وي گفت: در بالادست هم طرح ساماندهي پيش بيني شده که در اين طرح، درياچه اي به مساحت 110 هکتار در آن پيش بيني شده است که در مواقع سيلابي، کليه آب جريان سيلابي بالادست به داخل اين درياچه هدايت و مهار مي شود.

به گفته مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان گفت: در اطراف اين درياچه پيشنهادمان اين بوده که مراکز گردشگري و سياحتي ايجاد شود واز چشم انداز درياچه نيز منظر زيبايي به اين مناظر گردشگري و سياحتي داده شود.

وي افزود: از طرفي هم در زمان وقوع سيلاب، رسوب ناشي از سيلاب وارد خور هديش نخواهد شد و مشکلاتي که در خورهاي ديگر به دليل رسوب گذاري ايجاد مي شود را با احداث اين درياچه و سد لاستيکي برطرف مي شود.

ملايي فاز دوم دهکده تفريحي گردشگري را به مساحت 250 هکتار اعلام کرد که در دو طرف خور هديش تا دريا، به چهار منطقه تقسيم مي شود.

مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان افزود: در منطقه اول که زون گردشگري و اقامتي و زون ديگر موزه دفاع مقدس است که با توجه به اينکه ظرفيت استان در هشت ساله دفاع مقدس و هم اکنون که بخش عمده اي از نظاميان کشور در اين منطقه ساکن هستند که موزه اي با اين عنوان در اين منطقه احداث مي شود. وي زون سوم را براي مراکز دانش بنيان و مراکز کارآفريني و زون چهارم را براي خدمات شهري عنوان کرد که احداث اين چهار زون مي تواند تحولي در منطقه غرب شهر بندرعباس و همچنين اراضي طرفين خور ايجاد کند.

به گفته ملايي اين طرح در شوراي حفاظت منابع آب مطرح و مورد تصويب قرار گرفته است.

مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان گفت: در حال هماهنگي هاي لازم هستيم تا اراضي بستر رودخانه آزادسازي شود وبا همکاري شهرداري بندرعباس، راه و شهرسازي و مديريت استانداري وميراث فرهنگي و گردشگري، اين طرح به مرحله اجرا درآيد. وي ميزان اراضي که در بستر خورهديش سند صادر شده است را حدود 100هکتار اعلام کرد وافزود: به محض آزادسازي اين اراضي، بخش خصوصي فاز اجرايي دهکده گردشگري را آغاز مي کند.

مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان در پاسخ به اين پرسش که چطور امکان دارد سند در بستر رودخانه صادر شود، گفت: بيشتر سندها قبل از انقلاب صادر شده است و براساس قانون توزيع عادلانه آب که سال 1347 مصوب شده است؛ بخشي از سندها شايد بعد از سال 47 صادر شده باشد که در حال اخذ استعلامات لازم در خصوص قدمت و سابقه صدور اسناد هستيم. وي گفت: اين طرح از طريق سرمايه گذاري بخش خصوصي در چهار فاز وبا اعتباري بالغ بر هزار ميليارد تومان اجرا مي شود .

ملايي گفت: آبگيري رودخانه بصورت طبيعي از دريا با استفاده از سد لاستيکي و لايروبي رودخانه واحداث ديواره در طرفين به شکلي است که منظر گردشگري و استفاده هرچه بهتر از اين فضا ايجاد شود.

مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي هرمزگان گفت: اين پروژه مانند برخي مناطق اجرا مي شود با اين تفاوت که آب دهکده گردشگري تفريحي هديش از دريا تامين مي شود.

وي بابيان اينکه براي اجراي اين طرح از هيچ اعتبار دولتي استفاده نمي شود و بخش خصوصي مشارکت مي کند؛ اظهار اميدواري کرد با اجراي اين طرح، زمينه جذب توريست، ساماندهي و دفع خطر سيلاب در غرب شهر بندرعباس ازجمله شهرک پيامبراعظم(ص)، اراضي و مجتمع هاي مسکوني نداجا، فراهم شدن زمينه استفاده از محيط هاي فرهنگي، اجتماعي، علمي، پارک علم و فن آوري و در باغ موزه دفاع مقدس و ايجاد مجموعه هاي گردشگري در شهر بندرعباس فراهم شود. ملايي گفت: براي ورزش هاي آبي نيز دو نقطه کنار خور نايبند و هتل هرمز در امتدادساحل پيشنهاد داده ايم.

علی زلرعی/دریا