دریا نیوزآسيب هاي اجتماعي؛ از انکار مسئولان تا تاييد رئيس دستگاه قضا

دریانیوز: در اين محلات تبعيض و بي عدالتي موج مي زند و دولتمردان براي رفع آن و ارتقاي خدمت رساني چندان اقدامي نمي کنند

، 09:46   /   کد خبر: 35055   /   تعداد بازدید: 416


دریانیوز: آسيب هاي اجتماعي و ناهنجاري ها موضوعي نيست که بتوان آن را انکار کرد.

   وقوع اين آسيب ها در محلات حاشيه اي به مراتب بيشتر از ساير مناطق است و متاسفانه مسئولان مختلف تلاش مي کنند با پاک کردن صورت مسئله، وقوع و وجود آسيب ها را منکر شوند واقدام چنداني براي رفع يا کاهش آسيب هاي اجتماعي صورت نگيرد.هنگام تهيه گزارش از محلات حاشيه اي و بافت هاي فرسوده بندرعباس، به مواردي برمي خوريم که باورش براي خودمان هم سخت است. ماه قبل گزارشي را از مکاني موسوم به هتل در يکي از محلات حاشيه اي شهر منتشر کرديم که افراد آسيب ديده و محروم در آن زندگي مي کنند وبا مشکلات فراواني مواجهند که تاکنون هيچگونه اقدامي در اين حوزه براي رفع مشکلات شان صورت نگرفته است و هرکدام از مسئولان تلاش کردند توپ مسئوليت در اين بخش را در زمين ديگري پاس دهند و در نتيجه سرنوشت اين هتل 12 اتاقه متشکل از اتاق هاي کمتر از 12متري بدون حمام و دستشويي مجزا وبا سقف وديوار فرسوده و تخريبي همچنان بلاتکليف مانده است.

گرچه اين گزارش بازتاب زيادي حتي در ساير رسانه هاي استاني وکشوري داشت، اما مسئولان استاني گويا براي شان مهم نبود که ساکنانش در چه وضعيتي قرار دارند وبه همين دليل هم هيچگونه اقدامي در اين حوزه صورت نگرفت. در همين محله و محلاتي که خانه هاي فساد هم وجود دارد ودر همين مناطقي که در روز روشن مواد و مشروب ردوبدل مي شود و نوجوانان و جوانان اين صحنه ها را مي بينند در ذهن شان ماندگار مي شود و مسئولان اين صحنه ها را نمي بينند که اگر مي ديدند، اقدام مورد نياز را انجام مي دادند. متاسفانه محلات حاشيه اي بندرعباس در ادوار مختلف مورد بي مهري مسئولان قرار گرفته است تا جاييکه بسياري از کوچه هاي تنگ وتاريک اين محلات به پاتوق معتادان، موادفروشان، مشروب فروشان، اراذل و اوباش ومخلان امنيت تبديل شده است. از طرفي ديگر بسياري از اين مناطق از داشتن اماکن تفريحي، فرهنگي، ورزشي، آموزشي و... بي بهره يا کم بهره هستند وهمين موضوع باعث سوق يافتن نوجوانان و جوانان اين مناطق به سمت بزه و خلاف و... شده است. در اين محلات فقط ردپاي سياسيوني ديده مي شود که در ماه هاي قبل از انتخابات مي آيند و وعده هايي براي رفع مشکلات حاشيه نشينان مي دهند و مي روند.

اما در همين محلات که برخي سودجويان تلاش مي کنند خانه هاي مردم را از آنها بگيرند و ساکنان را آواره کنند، مشکلات شان و دردشان را کسي نمي بيند. در اين محلات تبعيض و بي عدالتي موج مي زند و دولتمردان براي رفع آن و ارتقاي خدمت رساني چندان اقدامي نمي کنند. دستگاه هايي هم که در پيشگيري از جرم و خلاف وبزه نقش دارند، بنظر مي رسد در اين حوزه چندان موفق عمل نکرده اند که نتيجه آن افزايش آسيب هاي اجتماعي و جرم در اين مناطق شده است. بنظر مي رسد که بجاي کتمان آسيب هاي اجتماعي، بايستي بدنبال پيگيري ودرمان آن باشيم تا بتوانيم به نتايج دلخواه دست يابيم. اگر در همين محلات فقط تاريکي ها از بين برود و کوچه ها و معابر روشن شوند، در کاهش سرقت ها، زورگيري، ناامني و جرم و... بسيار اثرگذار است که متاسفانه به اين موضوع نيز توجه چنداني نشده است. اگر بازگشايي معابر در محلات حاشيه اي و بافت هاي فرسوده افزايش يابد، آنگاه ارتقاي امنيت را بدنبال خواهد داشت. اگر که معتادان، موادفروشان و مشروب فروشان از اين مناطق جمع آوري شود و به اين آسيب ها توجه شود که هر هفته نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بندرعباس به موضوع آسيب هاي اجتماعي اشاره دارند، آنگاه مي توان اميدوار بود که فرزندان اين محلات کمتر در معرض آسيب قرار گيرند. اگر از يک طرف اماکن ورزشي، تفريحي، فرهنگي و... موجود در اختيار نوجوانان و جوانان حاشيه نشين قرار گيرد و در مناطقي که اين کمبودها وجود دارد، چنين اماکني احداث شود تا اين اقشار به جاي کوچه نشيني، استفاده و حمل مواد و مشروبات به بازي و تفريح بپردازند وتفريحات سالم داشته باشند، آنگاه مي توان اميدوار بودکه از ميزان آسيب هاي اجتماعي کاسته شود. بنظر مي رسد بجاي انکار آسيب ها، نياز است براي درمان آسيب هاي اجتماعي در محلات، نسخه شفابخش پيچيد.

با آسيبهاي اجتماعي بايد واقعبينانه برخورد کرد

   رئيس قوه قضائيه اصل وجود آسيب‌هاي اجتماعي را يک واقعيت انکارناپذير خواند و گفت: بايد با اين پديده آسيب‌شناسانه برخورد کنيم نه به عنوان يک بحران. به گزارش تسنيم، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدابراهيم رئيسي در نشست صميمي با نخبگان و فعالان حوزه آسيب‌هاي اجتماعي که با حضور رئيس کل دادگستري و دادستان تهران، معاون فرهنگي قوه قضائيه، معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دستگاه قضا و جمعي از اساتيد و دانش‌آموختگان جامعه‌شناسي برگزار شد اظهار کرد: حتما به ارتباط بين قوه قضائيه و دانشگاه در حوزه نظارت و قضاوت نياز داريم و با توجه به وظايفي که قانون اساسي در حوزه پيشگيري براي قوه قضائيه مشخص کرده به طور قطع اين ارتباط مي‌تواند تأثيرگذار باشد.رئيس دستگاه قضا آسيب‌هاي اجتماعي را يک واقعيت انکارناپذير خواند و گفت: به دور از هرگونه سياه‌نمايي بايد واقعيات را ديد و واقع‌نگر بود. در اين حوزه نه خوش‌بيني و نه بدبيني درست نيست و بايد واقعيات را ديد و با آسيب‌هاي اجتماعي بايد آسيب‌شنانه برخورد کرد نه به عنوان يک بحران.رئيسي گفت: حتي به افرادي که آسيب در آنها به جرم تبديل و بايد محاکمه شوند بايد به عنوان يک آسيب‌ديده اجتماعي نگاه کرد لذا نگاه ما در اين حوزه کاملا اصلاحي و ترميمي است و زندان بايد محل بازاجتماعي کردن افراد باشد.وي با بيان اينکه علل بروز آسيبهاي اجتماعي بايد مورد بررسي قرار گيرد، افزود: به طور قطع بيکاري،مسائل اخلاقي، دوري از معنويت و اخلاق، عدم مديريت فضاي مجازي،مسئوليت‌ناپذيري و قانون‌گريزي مي‌تواند از عوامل به وجود آوردن آسيبهاي اجتماعي باشد و به طور حتم علل بروز آسيب‌هاي اجتماعي بايد توسط جامعه‌شناسان و روانشناسان مورد بررسي قرار گيرد و قطعا اين بررسي‌ها مفيد خواهد بود.

رئيسي بيان کرد: در بحث آسيب‌هاي اجتماعي سخن بي‌عملي و نداشتن يک برنامه مشخص و عمل است. در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي قوانين مناسب وجود دارد و من به عنوان رئيس قوه قضائيه هيچ دستگاهي را در کشور نمي‌شناسم الا اينکه وظيفه پيشگيري از جرم داشته باشد. به عنوان مثال اگر دستگاه‌هاي اقتصادي درست عمل کنند امروز با ميليونها چک بلامحل و به وجود آمدن بحران اقتصادي مواجه نمي‌شويم. همچنين دستگاه‌هايي که نقش فرهنگسازي و الگوسازي و تربيت را دارند بايد به درستي به وظايف خود عمل کنند.به گفته رئيسي دستگاه‌هاي اجرايي و سياستگذاران بايد با نگاه کاهش ناهنجاريهاي اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي نسبت به سياستگذاري در حوزه‌هاي مربوطه اقدام کنند.رئيس دستگاه قضا افزود: در بحث آسيب‌هاي اجتماعي بسياري از بخش‌ها قبل از قوه قضائيه بايد وارد شوند به عنوان مثال نقش قوه قضائيه در پيشگيري مواردي مانند طلاق مهم است اما همه مي‌دانيم که اگر نهاد خانواده مستحکم باشد پرونده‌هاي طلاق کاهش مي‌يابد و حالا اين سوال است که چه نهادي بايد نهاده خانواده را مستحکم کند.

رئيسي با بيان اينکه نظريه اسلامي و ايراني در حوزه آسيبهاي اجتماعي اهميت دارد گفت: به هيچ عنوان اين ميزان از آسيبهاي اجتماعي که امروز شاهد آن هستيم زيبنده نظام اسلامي نيست و همه دستگاه‌هاي اجرايي بايد دست به دست هم بدهند تا به کمترين ميزان آسيبهاي اجتماعي برسيم.وي با بيان اينکه آمارها در حوزه آسيبهاي اجتماعي مختلف است، گفت: واقعيت را کسي نمي‌تواند منکر شود و ما بايد تلاش کنيم آسيب‌ها به حداقل ممکن برسد و در اين رابطه نبايد به سازمان و دستگاه خاصي فقط نگاه کنيم بلکه بايد به مجموعه دست‌اندرکاران در اين رابطه بپردازيم و علي‌القاعده دستگاه و سازماني که امکانات بيشتري در اختيار دارد مسئوليت بيشتري نيز برعهده اوست.رئيس قوه قضائيه با بيان اينکه براي پيشگيري از وقوع جرم و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي بايد شاخص تعريف کنيم گفت: به طور قطع شاخص، فرهنگ و آموزه‌هاي اسلامي و ملي است و سوال اين است که چرا از اين شاخصه‌ها فاصله گرفتيم.وي تاکيد کرد: اگر عدالت اجتماعي اجرايي شود بسياري از ناهنجاري‌ها و آسيب‌ها کاهش مي‌يابد. به عنوان مثال فقر محصول بي‌عدالتي اجتماعي و اقتصادي است و لذا دستگاه‌هاي اجرايي در اين راستا وظايف سنگيني دارند.رئيسي در پايان سخنان خود از اساتيد دانشگاه و فعالان حوزه آسيب‌هاي اجتماعي خواست تا رابطه تنگاتنگي با دستگاه‌ها داشته باشند و ارتباط دانشگاه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي را يک ضرورت اجتناب ناپذير دانست.

علی زارعی/ دریا