دریا نیوزمديرکل اوقاف و امور خيربه هرمزگان خواستار شد؛ لزوم استعلام از اوقاف در نقل و انتقال املاک

دریا نیوز: مديرکل اوقاف و امورخيريه هرمزگان اظهار داشت: دستگاه هاي اجرايي در نقل و انتقال املاک از اوقاف استعلام بگيرند

، 10:46   /   کد خبر: 35012   /   تعداد بازدید: 358


دریا نیوز: مديرکل اوقاف و امورخيريه هرمزگان اظهار داشت: دستگاه هاي اجرايي در نقل و انتقال املاک از اوقاف استعلام بگيرند.

به گزارش خبرنگار دريا ؛حجت الاسلام والمسلمين حسين مهديان در جمع خبرنگاران به مناسبت دهه وقف افزود: در يکي از مصوبات شوراي حفظ حقوق بيت المال تاکيد شده که در نقل و انتقال املاک از اوقاف استعلام گرفته شود که دستگاه هاي اجرايي، بانک ها، دفترخانه ها و حتي مردم و... نياز است که در نقل و انتقال املاک از اوقاف استعلام بگيرند تا از مشکلات بعدي تصرف در املاک وقفي جلوگيري شود.مهديان با بيان اينکه چندين رفع تصرف و از جمله رفع تصرف يک ميلياردتوماني يک موقوفه در رودان اخيرا داشته ايم؛خاطرنشان کرد : اوقاف مجموعه اي اقتصادي و اجتماعي با پيوست فرهنگي است. وي گفت:در حوزه موقوفات وجهه اقتصادي و اجتماعي در اولويت است و بايستي براساس نيت واقف در موقوفات، اجراي نيت داشته باشيم. مديرکل اوقاف و امورخيريه هرمزگان تصريح کرد: سنت حسنه وقف مي تواند بسياري از معضلات اجتماعي را برطرف نمايد که رويکردمان در حوزه اقتصادي و اجتماعي است. وي افزود: ايجاد اشتغال براي جوانان براساس بيانيه گام دوم مقام معظم رهبري در دستور کار داريم که از ظرفيت موقوفوفات بايستي استفاده شود. مهديان افزود: حرکت در مسير رونق اقتصادي و توليد و اجتماعي سازي فعاليت هاي اوقاف را نيز اجرايي مي کنيم. مديرکل اوقاف و امورخيريه هرمزگان اظهار داشت: طرح امين موقوفات را با مشارکت مردم و کاهش تصدي گري اوقاف در برنامه داريم. وي گفت: 7256 موقوفه و 13 هزار و 691 رقبه و 221بقعه متبرکه با53 بقعه امامزاده در استان داريم. مهديان خاطر نشان کرد : در شش ماهه نخست سال جاري 54وقف داشتيم که 21مورد وقف جديد و مابقي از وقف هايي بود که شناسايي شده اند که از وقف هاي جديد نيز 12مورد وقف انتفاعي و9مورد وقف منفعتي بوده اند.مديرکل اوقاف و امورخيربه هرمزگان با اشاره به اجراي طرح شميم حسيني همزمان با طرح بصيرت عاشورايي اظهار داشت: 150هيئت مذهبي به مبلع 60ميليون تومان مورد حمايت قرار گرفتند.

وي گفت: 114مبلغ بومي و40مبلغي اعزامي نيز در اين طرح به تبليغ پرداختند.مهديان افزود: 13خيمه معرفت در بقاع متبرکه داير شدند و براي نخستين بار دردو منطقه گردشگري قشم و هرمز نيز خيمه هاي معرفت فعال شدند.مديرکل اوقاف و امورخيريه هرمزگان از برگزاري 19نشست صنفي وتخصصي با موضوع وقف خبرداد وگفت: 9 انجمن ياوران وقف تشکيل شده و دو دوره آموزشي براي آنها استفاده شده است و پنج مرکز افق در راستاي اجتماعي سازي عملکرد وقف نيز در استان افتتاح شده اند.وي خاطرنشان کرد: 19ميليارد و 890ميليون ريال عوايد موقوفات در شش ماهه نخست سال جاري در جهت اجراي نيات واقفين خيرانديش بوده است.مهديان ميزان صدور و تمديد احکام هيئت امناي بقاع متبرکه، مساجد و...را 2103نفر در استان اعلام کرد.مديرکل اوقاف و امورخيريه هرمزگان از وقف دو موقوفه قرآني در استان خبرداد. و گفت: 85هزار دانش آموز در مسابقات و برنامه هاي تبليغي و ترويجي قرآني در بقاع متبرکه را مورد حمايت و پشتيباني قرار داديم وقرار است يک وقف مشارکتي قرآني با مشارکت دانش آموزان را در استان داشته باشيم. مهديان ميزان حمايت از موسسات قرآني را بيش از يکصد ميليون تومان در سطح استان در شش ماهه نخست سال جاري اعلام کرد.مديرکل اوقاف و امورخيريه هرمزگان گفت: 1800نفر در مسابقات سراسري قران کريم در سطح استان شرکت کردند که 85نفر به مرحله استاني راه يافتند و براي نخستين بار رتبه ممتاز و مقام اول را در 20جزء برادران و در ده جزءخواهران نيز رتبه عالي و مقام دوم بصورت کشوري توانستيم کسب کنيم.وي در حوزه عمراني و سرمايه گذاري نيز به اجراي پروژه هاي مختلف از جمله احداث زائرسراي امامزاده سيدسلطان محمد(ع) رودان با 1700مترمربع، پروژه هايي در نظرگاه کميز،شاه قطب الدين حيدر، سيدمظفر(ع) قشم ، شاه شهيدو... با اعتبار يک ميليارد تومان خبر داد.مهديان اظهار داشت: اخذ 87سند مالکيت موقوفه با 370رقبه و همچنين 30هزار برگ موقوفات در شش ماهه نخست اسکن شده و15سند وقفي و ثبتي جديد موقوفات نيزکشف شده است.

مديرکل اوقاف و امورخيربه هرمزگان گفت: از 172 پرونده حقوقي نيزبراي 30پرونده راي صادر شده است و12پرونده مختومه شده است.وي بر لزوم فرهنگ سازي وقف توسط رسانه ها تاکيد کرد و گفت: با موقوفات مي توان بسياري از مشکلات اجتماعي را برطرف نمود.مهديان تاکيد کرد: نياز است موقوفاتي براي تفسيرقرآن، پايان نامه هايي و با موضوع نيازهاي روز، تبليغات اجتماعي و پژوهشي و... داشته باشيم.مديرکل اوقاف و امورخيربه هرمزگان از برگزاري ايستگاه مشاوره و همه واقف باشيم، پنج محفل انس با قرآن، ديدار با خانواده معظم شاهد و ايثارگر، ويزيت رايگان،غبارروبي گلزار شهدا،ديدار با مسئولان و واقفين، اهداي خون،عيادت بيماران،سخنراني در نمازجمعه،نشست با انجمن ياوران وقف،زنگ وقف، پياده روي،ايستگاه صلواتي، تجليل واقفين ، همايش ياوران وقف، ديدار با بازنشستگان و... به عنوان مهمترين برنامه هاي دهه وقف نام برد.