دریا نیوزخواسته اهالی نخل پیرمردبندرعباس از مسئولان چیست؟ اتصال بلوار 20 متری از جمهوری اسلامی به شهید رجایی

دریا نیوز: اهالي محله نخل پيرمرد بندرعباس خواستار اتصال بلوار 20متري از بلوار جمهوري اسلامي به اتوبان شهيد رجايي بندرعباس هستند

، 11:28   /   کد خبر: 34928   /   تعداد بازدید: 461


دریا نیوز: اهالي محله نخل پيرمرد بندرعباس خواستار اتصال بلوار 20متري از بلوار جمهوري اسلامي به اتوبان شهيد رجايي بندرعباس هستند.

درحالي در دوسال اخير طرح هاي مختلف بازگشايي معابر در محله چاهستاني ها در حال اجراست، که هيچکدام هنوز تکميل نشده اند و ساکنان همچنان چشم انتظار تکميل اين طرح ها که بصورت پايلوت در کشور در بندرعباس در حال اجراست، هستند. بلوار هاي 24متري،20متري و 16 متري از جمله معابري هستند که در اين محله بزرگ که خود به محلات کوچک تر نظير نخل پيرمرد، مينايي ها، گلستان و مسجدچهارده معصوم(ع) تقسيم مي شود، قرار است اجرايي شود که عمليات اجرايي آنها آغاز شد و هيچکدام تکميل نشده اند. بخشي از بلوار 24 متري در سال گذشته آسفالت شد و بخشي ديگر از اين بلوار که به شهرک امام رضا عليه السلام متصل مي شود، همچنان بلاتکليف مانده است وعلي رغم وعده ها براي افتتاح در سال گذشته و امسال، اما با روند فعلي، ساکنان اين محله اميدي به تکميل اين پروژه به زودي ندارند. اما بلوار 16متري به موازات بلوار 24متري هم قرار است در اين محله بصورت شرقي غربي و بلوار 20متري بصورت شمالي جنوبي اجرا شود که تملک برخي از املاک در مسير اجرايي شده و مردم چشم انتظار تکميل اين پروژه ها هستند.غروب سه شنبه که براي تهيه گزارش به اين محله رفته بودم، «عليرضا گنجي پور» دبير شوراي اجتماعي منطقه 2 شهرداري بندرعباس به همراه» عبدا... غفاري» شهردار ناحيه منطقه2 بندرعباس هم به « مسجد حضرت حمزه (ع) » آمده بودند و جلسه شوراي اجتماعي را با اهالي و معتمدين اين محله برگزار کردند تا مشکلات و خواسته هاي اهالي را بشنوند و اقدامات لازم را در اين حوزه انجام دهند.

شوراي اجتماعي محلات

گنجي پور در بين معتمدين محله گفت: در اين جلسات مشکلات و مطالبات اهالي را مورد بررسي قرار مي دهيم.

وي بابيان اينکه شوراي اجتماعي هر محله 18 نفر متشکل از فرمانده کلانتري، هيئت امناي مسجد، مدير مدرسه، معتمدين، بسيج، دانشجويان نخبه و... است؛ اظهار داشت: پويايي شوراي اجتماعي محله موجب ارتباط بيشتر بين مردم و مسئولان مي شود و گام هاي اساسي در جهت رفع مشکلات محله برداشته مي شود.دبير شوراي اجتماعي منطقه 2 شهرداري بندرعباس حضور بانوان را نيز در شوراي اجتماعي محله بسيار مهم ارزيابي کرد و گفت: بنظرم اين قشر حساسيت هاي بيشتر و ويژه اي را بر برخي موضوعات دارند و با همکاري و مشورت با آنها مي توانيم برخي از مشکلات را برطرف و خواسته ها را محقق کنيم.گنجي پور اظهارداشت : تلاش مي کنيم از ايده ها و راهکارهاي اهالي در رفع مشکلات محله استفاده کنيم. وي افزود: در محلات هم بايستي تفکيک زباله را از خانه ها شروع کنيم تا از صرف هزينه هاي بالا جهت جمع آوري زباله ها جلوگيري شود و از پاره شدن کيسه هاي زباله و ريختن آنها روي زمين بخاطر تفکيک زباله و بردن زباله هاي خشک توسط برخي افراد جلوگيري شود. دبير شوراي اجتماعي منطقه 2 شهرداري بندرعباس در خصوص در خواست يکي از معتمدين محله براي رفع مشکلات تعدادي از خانه هاي اهالي محروم اين محله که در بارندگي خسارت ديدند، قول داد حمايت هاي لازم صورت گيرد. گنجي پور گفت: شهردار هم تاکيد فراوان دارد که حقي از هيچکدام از ساکنان در اجراي طرح ها و تملک ها ضايع نشود و توافقات منجر به بي خانماني هيچ شهروندي نشود.

گلايه هاي اهالي

اهالي محله نخل پيرمرد بندرعباس از اجراي کند پروژه هاي عمراني در اين محله بشدت اظهار گلايه کردند و خواستار تسريع در تکميل اين طرح ها شدند. يکي از ساکنين گفت: طرح بازگشايي و تملک در محله به کندي صورت گرفته است و از يک طرف اين خيابان هايي که قرار است احداث شود و خانه هاي در مسير اجراي طرح تخريب شده اند، در برخي نقاط همچنان نخاله ها باقي مانده است و از طرفي اين بلوار ها که خاکي هستند و بايستي در انتظار آسفالت بلوار پس از تملک تمام املاک باشيم که به علت خاکي بودن اين مسير، در بارندگي گل ولاي مي شود. در بين مسجد حمزه و مدرسه بلال که قرار است بلوار 20متري احداث شود، در حال حاضرخاکي مانده است و دانش آموزان و اهالي مجبورند از همين مسير رفت وآمد کنند و در بارندگي بايستي با لباس پر ازگل ولاي به مدرسه بروند و برگردند. برخي ديگر از اهالي هم از چاله هاي فاضلابي در محله مي گويند که چند نفر هم در آنها سقوط کرده اند. همچنين کانال هاي روبازي که وقتي روي آنها نرده هاي فلزي گذاشته مي شود، سارقان آنها را به سرقت مي برند و همين موضوع باعث سقوط خودرو، موتورسيکلت و رهگذران در آنها مي شود.

اتصال بلواربه اتوبان

   يکي ديگر از خواسته هاي ساکنان اين محله اين است که خيابان 20متري که قرار است از بلوار جمهوري اسلامي و پشت بانک مسکن تا پشت مسجد حمزه(ع) امتداد يابد، اين بلوار را در اينجا متوقف نکنند و آنرا را چند ده متر ديگر ادامه دهند و به اتوبان شهيد رجايي متصل کنند تا در رفت و آمد و کاهش ترافيک در اين منطقه اثرگذار باشد. اين موضوع خواسته قشرهاي مختلف محله مي باشد. اهالي از اجراي طرح هاي بازگشايي معابر در اين منطقه اظهار خرسندي مي کنند، اما علت تاخيرها را نمي دانند و آنرا منطقي نمي دانند. اگر که اين طرح ها اجرايي شود، طرح فاضلاب نيز سريعتر در محله اجرايي مي شود و فاضلاب هاي خانگي به سيستم فاضلاب شهري متصل مي شود و از ورود فاضلاب به داخل کوچه ها جلوگيري مي شود. اين وضعيت رها شدن فاضلاب در کوچه ها حتي باعث اذيت خود ساکنان و اهالي هم شده است و برخي مي گويند تاکي بايستي وضعيت محله اينگونه باشد که فرزندان مان در کنار فاضلاب باشند و بازي کنند؟ از طرفي هم اين فاضلاب و زه آب باعث شده است که در محله گنداب هايي جمع شود و سگ و موش زيادي در آن تغذيه مي کنند و بوي تعفن و پشه ها هم اهالي را آزار مي دهد. تاکي بايد در کنار لجن زندگي کنيم؟ حاضريم که خودمان هم در رفع مشکلات محله و عمران و آباداني آن مشارکت داشته باشيم. سطح آب در محله بالاست و بايستي چاره اي اساسي براي رفع اين مشکل انديشيده شود. خودروها در هنگام عبور، اين فاضلاب ها را غيرعمد وناخواسته روي لباس دانش آموزان و رهگذران مي پاشند. بايستي زهکشي شود تا اين مشکل محله که سطح آب زير زميني بالايي دارد، برطرف شود. از آن طرف اهالي از وعده هاي بي عمل برخي از مديران گلايه مندند و مي گويند: مسئولان زيادي به اين محله آمده اند وقول هاي خوبي هم داده اند، اما کمتر عملي شده است. بلوار 24 متري قرار بود پارسال به بهره برداري برسد که تاکنون فقط نصف آن آسفالت شده است. حتي پياده روها هم احداث نشده است. مردم اين مناطق انتظار دارند که مشکلات محلات هم مورد توجه قرار گيرند و برطرف شوند. خانمي هم مي گويد: به من گفته اند خانه ات تصرفي و مربوط به دولت است که گفتم من هم جزو ملت و ايراني است. اگر قرار است بي خانمان و آواره شويم، به همين بافت هاي فرسوده وحاشيه اي راضي هستيم.

در انتظار واگذاري زمين

شهردار ناحيه 3منطقه 2بندرعباس هم بابيان اينکه در بازگشايي معابر در اين محله بيش از 350 خانه تهاتر شده است؛ اظهار داشت: براي ادامه توافقات در حوزه تملک املاک در مسير بازگشايي معابر در انتظار واگذاري زمين توسط راه وشهرسازي هستيم.عبدا... غفاري البته همراهي معتمدين و بخصوص جهادگران بسيجي محله با شهرداري براي رفع مشکلات محله را مثال زدني خواند و گفت: با همراهي مردم مي توان مشکلات را برطرف کرد.غفاري افزود: البته رفع برخي از مشکلات اين محله در حوزه وظايف شهرداري نيست.

 علی زارعی/دریا