دریا نیوزرییس سازمان دامپزشکی کشور: دامپزشکی هرمزگان یکی از مهم‌ترین دامپزشکی های کشور است

، 11:27   /   کد خبر: 34903   /   تعداد بازدید: 367


دریانیوز: مراسم روز ملی دامپزشکی با حضور مسئولین کشوری و استانی در بندرعباس برگزار شد.

با حضور دکتر علیرضا رفیعی‌پور رییس سازمان دامپزشکی کشور، دکتر محمدرضا صفری رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور، دکتر محمد جانباز مدیرکل دامپزشکی هرمزگان، ایرج حیدری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هرمزگان و جمعی از مسوولان کشوری و استانی، مراسم روز ملی دامپزشکی برگزار شد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور در این مراسم با اشاره به افتتاح پروژه ارتقای کیفیت مرغ گفت: این پروژه هم زمان با ۱۴مهر ماه روز ملی دامپزشکی در ۱۴ استان کشور و در ۳۸ کشتارگاه به بهره‌برداری رسید.

علیرضا رفیعی‌پور اظهار داشت: در سازمان دامپزشکی با دارا بودن ۴۰ هزار نیرو در کشور، در حال ارائه خدمت به چهارصد هزار مرکز تولید، توزیع، نگهداری و عرضه هستیم.

وی افزود: از سال گذشته که کشور در جنگ اقتصادی و تحت شدیدترین شرایط تحریم است، توانسته‌ایم امنیت غذایی را حفظ کنیم.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به افتتاح پروژه ارتقای کیفیت مرغ ابراز داشت: این پروژه همزمان با ۱۴مهر ماه روز ملی دامپزشکی در ۱۴ استان کشور و در ۳۸ کشتارگاه به بهره‌برداری رسید که مرغ با رتبه A و A+ تولید و روانه بازارهای اروپایی و اوراسیایی خواهد شد که زمینه مناسبی برای تولیدکنندگان است.

رفیعی‌پور خاطرنشان کرد: در این طرح 30 درصد از تولید مرغ کشور به صورت A و A+ تولید خواهد شد.

وی درباره تولید دارو و واکسن دام و طیور نیز عنوان کرد: ۹۷درصد از داروهای دامی، طیور و زنبور عسل و... و ۹۶ درصد واکسن دامی و 30 درصد واکسن طیور در داخل کشور تولید می شود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص رونق تولید گفت: سازمان دامپزشکی در زمینه رونق تولید و امنیت غذایی فعالیت‌های زیادی انجام داده و موفق بوده‌است که یکی از این کارها کنترل بیماری‌های دامی و مشترک بین دام و انسان بوده که باعث شده هزینه‌های تولید کاهش یافته و تلفات نیز کمتر شود.

رفیعی‌پور ادامه داد: در خصوص کنترل بیماری‌ها طی سال گذشته و شش ماهه امسال بین ۳۵ تا ۷۵ درصد کاهش کانون‌های بیماری را در کشور شاهد بودیم.

وی به استان هرمزگان اشاره و خاطرنشان کرد: دامپزشکی هرمزگان یکی از مهم‌ترین دامپزشکی های کشور محسوب می شود چرا که بخش اعظم واردات محصولات دامی و داروها از این استان انجام می شود و با نظارت هایی که در این استان انجام شده باعث شده که شاهد بیماری مشترک بین انسان و دام نباشیم.

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: سالیانه در کشور ۱۵ میلیون تن محصولات شامل شیر، عسل، کوشت، طیور و... در کشور تولید می شود که سه میلیون تن از این محصولات به کشورهای دیگر صادر می شود.

رفیعی‌پور عنوان کرد: به خاطر تحریم‌هایی که وجود دارد سازمان دامپزشکی تلاش می کند نیاز دارویی و واکسنی و نهاده ها را برای سه تا شش ماه آینده کشور همیشه ذخیره داشته باشد به همین دلیل رونق تولید در کشور وجود دارد و امنیت غذایی را داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: دامپزشکی در سه حوزه بهداشت، نظارت و تشخیص فعالیت می کند و این فعالیت ها باعث شده که امنیت غذایی کشور حفظ شود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور به حوزه تشخیص و نقش استان در این زمینه اشاره کرد و گفت: در حوزه تشخیص، دامپزشکی با دارا بودن آزمایشگاه های متعدد تلاش کرده ایم در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم و آزمایشگاه استان هرمزگان یکی از مهمترین آزمایشگاه های کشور است چرا که واردات زیادی از این استان انجام می شود و تا این آزمایشگاه تایید نکند محصول وارداتی در کشور توزیع نمی شود.

رفیعی‌پور در خصوص بیماری لکه سفید میگو نیز عنوان کرد: با اقدامات خوبی که در این زمینه انجام گرفته باعث شده که پرورش میگو با اطمینان خاطر بیشتری در کشور انجام شود و در استان هرمزگان سال گذشته یک کانون گزارش شد اما در سال جاری تاکنون چیزی گزارش نشده‌است که این امر نشان می دهد در هرمزگان اقدامات موثر بوده‌است.

وی ادامه داد: لکه سفید میگو در همه مزارع وجود دارد اما با اقدامات پیشگیرانه ای که انجام می شود باعث می شود که میگوها بیمار نشوند و از سلامت کامل برخوردار باشند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره صادرات میگو به چین اظهارداشت: تا پیش از این صادرات انواع میگو به چین انجام می شد اما با رایزنی‌هایی که انجام گرفته از این پس میگوی تولیدی کشور به چین صادر می شود و این زمینه مناسبی برای پرورش دهندگان این آبزی است که برای آنها درآمدزایی شود.

رفیع‌ پور به جنگ دشمن در زمینه امنیت غذایی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: دشمنان این نظام با شدیدترین تحریم‌ها به مقابله با کشور به خصوص امنیت غذایی آمده‌اند اما می توانیم به جرات بگوییم که با اقدامات خوب صورت گرفته در زمینه تولید داخلی، این حرکت دشمن شکست خورده است.

هرمزگان در استفاده از بهداشت‌نوین پیشتاز است

در ادامه رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور گفت: از نظر استفاده از بهداشت نوین در دام، کشور ایران و استان هرمزگان، بسیار پیشتاز از سایر کشورها هستند.

محمدرضا صفری افزود: استان هرمزگان بیش از پنجاه سال پیش دامپزشکی در دریا داشت که این امر نشان‌دهنده پیشرو بودن این استان است.

صفری عنوان‌کرد: استان هرمزگان جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که این استان دروازه واردات و صادرات کشور محسوب می‌شود و باید به آن توجه بیشتری شود.

وی ادامه‌داد: این جایگاه استان هرمزگان باعث شده که دامپزشکی استان نیز نقش پررنگی به خصوص در زمینه تولید و عرضه میگو داشته‌باشد.

صفری خاطرنشان‌کرد: توسعه مزارع میگو بدون صادرات این محصول امکان‌پذیر نیست و در این بین اگر نقش دامپزشکی دیده نشود بسیار خطرناک است زیرا می‌تواند باعث شیوع بیماری در مزارع شود.

وی اظهارداشت: مراکز خصوصی دامپزشکی باید بیشتر دیده شود و این مراکز توسعه یابد و بخش دولتی فقط نظارت کند و کار را به بخش خصوصی بسپارد.

مسئولیت دامپزشکی استان سنگین است

مدیرکل دامپزشکی استان هرمزگان در این مراسم گفت: در کشور ما دامپزشکی با دارا بودن بیش از نود سال قدمت، نشان از ابعاد مسئولیتی این نهاد دارد.

دکتر محمد جانباز افزود: ابعاد مسئولیتی این نهاد باعث شده تا برنامه‌ریزان کشور به این نهاد به خصوص جایگاه آن در اقتصاد توجه ویژه‌ای نمایند.

جانباز اظهارداشت: اداره کل دامپزشکی هرمزگان بدلیل همجواری با دریا و وجود بندرشهیدرجایی در کنار آن و وجود آبزی‌پروری، واردات، صادرات، بنادر صیادی و کشتی‌های صیادی، مسئولیت بسیار سنگینی بر عهده دارد.

وی ادامه‌داد: هرمزگان بدلیل اینکه مهمترین مرکز صادرات و واردات محصولات و داروهای دامی و ... محسوب می‌شود باعث شده که فعالیت دامپزشکی در این استان بیشتر از سایر استان‌ها باشد و علی‌رغم وجود مشکلات زیادی که از نظر تعداد نیرو داریم، کارکنان این نهاد تمام تلاش خود را بکار می‌برند تا محصول سالمی را بدست مصرف‌کننده برسانند و در اقتصاد سهم خود را به خوبی انجام دهند.

جانباز خاطرنشان‌کرد: فعالیت‌های دامپزشکی استان هرمزگان باعث ایجاد امنیت غذایی و اقتصادی در کشور شده‌است.

وی درباره تولید میگو در استان گفت: هرمزگان در خصوص تولید میگو توانسته رتبه اول را در کشور کسب نماید و در تکثیر این محصول نیز همچنان در صدر قرار دارد و میگوی تولیدی این استان از سلامت کامل برخوردار است.

جانباز اضافه‌کرد: هرمزگان دروازه واردات کشور محسوب می‌شود و از نظر امکانات باید تقویت شده و بیشتر دیده شود.

وی عنوان‌کرد: دشمن در جنگ نرم خود امنیت غذایی ما را نشانه گرفته‌است به همین دلیل دامپزشکی هرمزگان برای امنیت غذایی تلاش‌های زیادی انجام داده‌است.

نظارت بر محصولات دامی از تولید تا مصرف‌

در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان گفت: کارکنان دامپزشکی استان هرمزگان علی‌رغم کمبودهای موجود توانسته‌اند کارهای بزرگی انجام دهند.

ایرج حیدری افزود: دامپزشکی یک کار تخصصی است چرا که بر محصولات دامی از زمان تولید تا رسیدن به دست مصرف‌کننده نظارت می‌کنند و باید از خدمات آنها تقدیر کرد.

حیدری با خواندن کارکنان دامپزشکی به عنوان سربازان عرصه سلامت اظهارداشت: دامپزشکی هم بر تولید و هم بر واردات نظارت می‌کند و فعالیت‌های این نهاد باعث شده‌است که مردم با اطمینان خاطر محصولاتی که بر سر سفره آنها می‌آید را مصرف نمایند.

وی عنوان‌کرد: هرمزگان عرصه فعالیت‌های دامپزشکی است و سرمایه‌گذاری‌های کلانی به خصوص در زمینه میگو در این استان انجام شده‌است و به سمت تولید این محصول در 20هزار هکتار مزرعه در استان حرکت می‌کنیم.

حیدری اضافه‌کرد: در زمینه پرورش میگو باید به سمتی حرکت کنیم که هم برای کشور ارزآوری و درآمد زایی کند و هم امنیت سرمایه‌گذار حفظ شود.

وی به بندرشهیدرجایی اشاره و خاطرنشان‌کرد: بندرشهیدرجایی یکی از بزرگترین دروازه‌های صادرات و واردات کشور محسوب می‌شود که واردات و صادرات محصولات دامی یکی از آنهاست و این نشان‌دهنده وظیفه سنگین کارکنان دامپزشکی استان است.

جسم سالم در گرو استفاده از غذای پاکیزه

در ادامه این آیین مسوول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان گفت: خداوند انسان را اشرف مخلوقات خلق کرده‌است که باید به تکامل برسد و در این مسیر نیاز به ابزارهایی دارد که یکی از این ابزارها غذاست.

حجت‌الاسلام علی شرفی با بیان این مطلب افزود: انسان برای رشد و نمو خود نیاز به غذای سالم و پاکیزه دارد که این یک موهبت الهی است و خداوند در 250 آیه قرآن به غذای پاکیزه اشاره کرده‌است.

حجت‌الاسلام شرفی خاطرنشان‌کرد: انسان اگر می‌خواهد عمل صالح انجام دهد لازمه آن این است که غذای پاکیزه و سالم میل کند و اگر پاکیزگی و بهداشت غذا، تایید نشده باشد نباید آنرا مصرف کرد.

وی اضافه‌کرد: رشد معنوی انسان در جسم سالم انجام می‌شود و جسم سالم در گرو استفاده از غذای سالم و پاکیزه است.

حجت‌الاسلام شرفی عنوان‌کرد: ما در کشور به راحتی گوشت و مرغ تهیه و استفاده می‌کنیم بدون اینکه دغدغه‌ای داشته‌باشیم و این نتیجه کارها و تلاش‌های کارکنان دامپزشکی در کشور است که این اطمینان‌خاطر را به ما داده‌است.

وی گفت: وظیفه شما بسیار سنگین است چرا که باید غذای سالم و پاکیزه‌ای را بر سر سفره‌های مردم بیاورید چرا که نقش غذا در تربیت انسان بسیار موثر است و تاکنون کارکنان دامپزشکی به این مسئولیت خود به خوبی عمل کرده‌اند.

هدف دامپزشکی حفظ سرمایه‌های دامی کشور است

رئیس شورای نظام دامپزشکی استان هرمزگان نیز در این آیین گفت: هدف جامعه دامپزشکی حفظ سرمایه‌های دامی کشور است که به بهداشت عمومی منجر می‌شود.

امیرمختار بهاری افزود: رسالت اصلی دامپزشکی سلامت جامعه است و توجه به غذا از اهمیت زیادی برخوردار است.

بهاری عنوان‌کرد: حلال و سالم بودن غذا رسالت دامپزشکی در زمینه امنیت غذایی است و تاکنون این سازمان سعی کرده تا به بهترین شکل به این کار بپردازد.

وی اظهارداشت: وظیفه ما در نظام دامپزشکی است که طبق رسالت مان باید به همه حیوانات ارائه خدمت کنیم چرا که این حیوانات هم مخلوق خدا هستند.

بهاری خاطرنشان‌کرد: استان هرمزگان در زمینه دامپزشکی جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد چرا که هم دریا و آبزی‌پروری داشته و هم دروازه اصلی واردات محصولات دامی به کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه‌داد: در زمینه تولید میگو هرمزگان رتبه برتر را دارد و از سه هزار هکتار مزرعه پرورش میگو به هشت هزار هکتار رسیده و در آینده نزدیک به بیست هزار هکتار خواهد رسید.

بهاری در پایان گفت: این افزایش در حالی اتفاق می‌افتد که امکانات دامپزشکی تغییری نداشته و با همان امکانات در حال ارائه خدمت است به همین دلیل باید به بخش خصوصی توجه بیشتری در این زمینه شود.

قابل ذکر است؛ در پایان مراسم از جمعی از کارمندان، بازنشستگان، ناظران شرعی و بخش خصوصی مرتبط با اداره کل دامپزشکی استان هرمزگان تقدیر شد.