دریا نیوزاعتیاد نوزادان دیده نمی شود

، 09:39   /   کد خبر: 34896   /   تعداد بازدید: 201


دریانیوز: متاسفانه درحالی میزان افزایش اعتیاد زنان در جامعه در حال افزایش است که نه برای اعتیاد مادران و نه اعتیاد فرزندان متولدشده شان چاره ای اندیشیده نمی شود واصلا به موضوع اعتیاد نوزادان متولد شده توجهی نمی شود.
هنگامیکه برای تهیه گزارش به محلات حاشیه ای شهر می رویم، زنان و مادرانی را مشاهده می کنیم که به راحتی در کوچه ها و خرابه های خانه های قدیمی در کنار مردان معتاد می نشینند و مشغول استعمال و تزریق هستند و حتی کودکان و نوجوانان و جوانان و خانواده ها هم از کنارشان می گذرند و بارها چنین گزارش هایی در رسانه ها منتشر شده است که چندان توجهی به این موضوع نشده است و برای جمع آوری آنها اقدام چندانی صورت نمی گیرد. مادرانی را هم می بینیم که دست بچه خردسالش را گرفته و به پاتوق ها می آورد و در حضور کودک استعمال مواد و تزریق سرنگ را انجام می دهند و کودک هم این صحنه های وحشتناک را در ذهنش ثبت می کند و گاهی هم خودش نیز تلاش می کند تصاویر ضبط شده از استعمال و تزریق در ذهنش را بصورت عملی تجربه کند و گاهی به جمع معتادان می پیوندند و شرایط بگونه ای رقم می خورد که کودکان با انواع مواد، شیوه های مصرف و... آشنا می شوند.
از طرفی این وضعیت اعتیاد مادران منجر به تولد فرزندان معتاد می شود که هیچ گناهی ندارند که معتاد پابه عرصه دنیا بگذارند مگر اینکه مادرشان معتاد است. نوزادان معصومی هستند که از مادران معتاد متولد می‌شوند، اگر شانس با این نوزادان یار باشد، پس از تولد می‌توانند، اعتیاد را با روش‌ها و درمان‌های ساده ترک کنند، اما اگر این چنین نشود، سرنوشت آنها با اعتیاد دائمی گره می‌خورد. کودکانی که از مادران معتاد متولد می‌شوند، از همان شکم مادرشان «معتاد» هستند. واقعیت این است ما که از بیرون به مسأله نوزادان معتاد نگاه می‌کنیم بسیار تاسف می‌خوریم و نگران هستیم وگرنه این موضوع برای مادر و پدر معتاد این بچه‌ها خیلی عادی است و خانواده‌های‌شان برنامه‌ای برای ترک دادن آنها ندارند.خانواده نوزادان معتاد درگیر هستند و به ترک دادن آنها فکر نمی‌کنند بنابراین باید سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد و خیران بیایند و این بچه‌ها را نجات دهند.
بنظر می رسد امید چندانی به ورود دستگاه‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی به بحث نوزادان معتاد وجودندارد ودراین حوزه اقدام چندانی صورت نگرفته است. متخصصان پزشکی این حوزه می گویند: اعتیاد از طریق جفت و بند ناف از مادر معتاد به جنین منتقل می‌شود و بدون شک علائم بچه معتاد به نوع و میزان مصرف مادر بستگی دارد و همین مسأله است که روش درمان ما را مشخص می‌کند.بعضی از مواد اثرات‌شان شناخته شده و روش درمان هم مشخص است، اما متاسفانه مواد جدیدی وارد چرخه اعتیاد می‌شود و هم اینکه مخلوطی از چند نوع مواد مخدر را داریم و مادر هم این واقعیت را بیان نمی‌کند که چه ماده‌ای مصرف می‌کند بنابراین درمان نوزاد معتاد پیچیده‌تر می‌شود.