دریا نیوزپروژه ای که همچنان بلاتکلیف رها شده است: کمرشکن صعب العبور معبر 24متری محله چاهستانی های بندرعباس

دریانیوز: درحالی دومین سال اجرای طرح بازگشایی معبر24متری در محله چاهستانی های بندرعباس را پشت سر می گذرانیم که این طرح همچنان بلاتکلیف مانده است

، 12:45   /   کد خبر: 34894   /   تعداد بازدید: 466


دریانیوز: درحالی دومین سال اجرای طرح بازگشایی معبر24متری در محله چاهستانی های بندرعباس را پشت سر می گذرانیم که این طرح همچنان بلاتکلیف مانده است.

این درحالیستکه بارها مسئولان استان افتتاح و بهره برداری کامل از این طرح را تا پایان سال گذشته و بعدها تا ماه مبارک رمضان امسال و بعدهم هفته دولت سال جاری وعده دادند و این وعده محقق نشد و چندین ماه پروژه تعطیل بوده که این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای ساکنان و ایجاد نارضایتی اهالی را به همراه داشته باشد.

جمعه شب نیز که بارندگی نیم ساعته باعث آبگرفتگی معابر و قطعی برق در بندرعباس شد، این محله نیز به زیر آب رفت و بخشی از این معبر24 متری که به شهرک امام رضا علیه السلام متصل می شود و همچنان پر ازخاک می باشد، گل آلود شد و مسیر رفت وآمد دانش آموزان نیز مسدودشد که ساکنان نسبت به وضعیت موجود بسیار گلایه مند بوده و از بلاتکلیف بودن اجرای این طرح و مفتوح بودن پرونده این معبر24 متری اظهار نارضایتی کردند.

تعدادی از اهالی که در آنجا بودند و شکستگی لوله آب را به اداره آب وفاضلاب اعلام کرده بودند ومنتظر حضور اتفاقات آب بودند و با اشاره به تعطیلی چندماهه این طرح و حضور دو دستگاه گریدر و کمپرسی جهت خاکبرداری از هفته قبل در این منطقه می گفتند از یک طرف در تابستان طرح را تعطیل کردند و در پاییز و زمستان که بارندگی است، خاکبرداری را آغاز کرده اند والان دوسال از اجرای این طرح می گذرد و همچنان این بلوار تکمیل نشده است که باعث بروز مشکلات زیادی برای ساکنان شده است. از طرفی دیگر مسئولان هم پاسخگو نیستند وحتی مسیر رفت و آمد دانش آموزان به مدرسه از این منطقه بسته شده است و دانش آموزان مجبورند از داخل گل ولای عبورکنند که لباس فرم مدرسه شان کثیف می شود و هر روز باید با لباس های گل آلود به مدرسه بروند و زمان برگشت هم لباس های شان را بشویند. در زمان حضورمان هم تعداد زیادی از دانش آموزان از این گل ولای عبور می کردند وبرخی از والدین هم از وضعیت موجود ناراضی بودند وغرولندکنان از بی توجهی مسئولان از کنارمان می گذشتند وبجای ذکردعا، نفرین می شنیدم که آنها و فرزندان شان را با این روند اجرای طرح بازگشایی معبر، گرفتار کرده اند.

 

قطعی تلفن

قطعی تلفن ثابت، یکی دیگر از مشکلات اهالی بود که می گفتند مخابرات هم به آنها اعلام کرده است، تا زمانی که این طرح تکمیل نشود، آنها نیز نمی توانند تلفن ها را وصل کنند.

برخی از اهالی می گفتند این بلوار 30متری را به 24 متری کاهش داده اند ودر حال حاضر هم بنظر می رسد پیاده رو درنظر گرفته نشده است ویا پیاده رو کم عرض است و تیر برق در آن قرار دارد که رفت وآمد عابران بسهولت انجام نمی شود. البته گویا یک بلوار 16و 20 متری دیگری هم قرار است در این محله اجرایی شود که تملک بخشی از املاک انجام شده است و اهالی از بازگشایی معابر رضایت دارند واظهار خرسندی می کنند؛ اما روند طولانی اجرای طرح، آن ها را نگران می کند و باعث ایجاد مشکلات زیادی برای ساکنان شده است و آنها از متولیان مربوطه می خواهند در روند اجرای طرح تسریع کنند. وضعیت فعلی باعث شده است که مسیر عبور آب هم بسته شود و در بارندگی سال گذشته و امسال آب به میزان زیادی وارد خانه ها شود و به ساکنان خسارت وارد کند وهیچ مسئولی هم این خسارات را جبران نکرده است.

 

ای کاش بجای روحانی، رییسی می آمد

 

یکی دیگر از اهالی نیز با اشاره به بازدید حسن روحانی رئیس جمهوری در سال گذشته از این محله که البته محافظانش برخوردمناسبی را با مردم نداشتند وحتی اجازه ندادند اهالی باوی صحبت کنند؛ می گوید: ای کاش بجای روحانی، آیت ا... رئیسی، رئیس دستگاه قضایی به این محله می آمد تا مردم مشکلات و خواسته های شان را با وی درمیان می گذاشتند و با تاکید و دستور ایشان هم این طرح زودتر به اتمام می رسید و حقی از کسی ضایع نمی شد که متاسفانه حق برخی از ساکنان با اجرای این طرح ضایع شده است.

 

 

بلوار کمرشکن

برخی از اهالی نیز نام این بلوار را بلوار کمرشکن گذاشته اند ومی گویند به دلیل شیب زیاد این بلوار و خاکی بودن چند صدمتر انتهایی این پروژه در اتصال به شهرک امام رضا علیه السلام، برای رفتن به بالا کمردرد می گیریم که روزی چند مرتبه این مسیر شیب دار را باید بالا برویم وپایین بیاییم و به همین دلیل به آن کمرشکن می گوییم و معلوم نیست این مسیر کمرشکن کی اصلاح شود و رفت و آمدمان تسهیل شود؟ مسیر رفت و آمد خودروها نیز از سال گذشته مسدود شده است و این مشکل ساکنان با تکمیل پروژه برطرف می شود که باروند فعلی ممکن است چند سال طول بکشد که البته وقتی خودمان با پیمانکار پروژه صحبت می کردیم، وی می گفت اگر حمایت های لازم صورت گیرد، نیروها و ماشین آلاتم را می آوریم و چند روزه پروژه را به اتمام می رسانم. نمی دانیم چرا مسئولان این طرح را متوقف کرده اند و ما ساکنان را با مشکل مواجه کرده اند.

امیدوار نیز یکی از ساکنانی است که از نوع تملک گلایه دارد و می گوید بیش از 85متر از خانه اش در مسیر اجرای پروژه قرار گرفت و به تازگی نیز به وی اعلام شده است که چندین متر دیگر از خانه اش که بیش از 70 متر از آن باقی مانده است، در طرح قرار دارد. می گوید: چرا همان اول میزانش را بخوبی محاسبه نکرده بودند والان هم اگر می خواهند بخشی از ملک مرا تخریب کنند، خسارت را بصورت تجاری و به روز محاسبه و پرداخت کنند.

 

مفقودی سند وحواله به تهران

 

خانم روزدار نیز می گوید سند اولیه ملکم که به نام دولت صادر شده است گم شده است و اداره ثبت می گوید بایستی آن سند را بیاورید که به راه وشهرسازی مراجعه کردم و آنجا به من گفتند بایستی خودتان به وزارت راه وشهرسازی در تهران بروید و مانمی توانیم این مشکل را برطرف کنیم و به همین دلیل است که سند خانه ام را هنوز نتوانسته ام بگیرم. مگر نمی توانند با اعلام مفقودی واز طریق بایگانی اسناد در راه وشهرسازی استان این مشکل را برطرف کنند؟ چرا بجای رفع مشکلات مردم، هر روز مشکلی به مشکلات مان افزوده می شود؟ این درحالیست که از طریق یکی از دوستان در تهران پیگیر این موضوع شدم و در آنجا گفته بودند، این موضوع در استان قابل انجام است و ارتباطی به وزارتخانه و تهران ندارد.

 

 

گردوخاک و گل ولای

تعدادی دیگر از ساکنان می گویند: در تابستان بدلیل گردوخاک این بلوار که تکمیل نشده است، مجبوریم هر چند هفته کولرهای مان را سرویس کنیم و درحال حاضر هم که با بارندگی، رفت و آمد مشکل می شود.

نبش کوچه نخل 6/5 وکنار بلوک زنی قیصر نیز مسیر عبور فاضلاب کانال بسته شده است و محوطه بزرگی پر از فاصلاب ورودی از کانال هاست و حیوانات موذی در آن جولان می دهند و بوی تعفن گنداب و فاضلاب به مشام می رسد.

روبروی کوچه نخل 6/11 نیز پارک محله ای کوچکی که سه سال پیش درست کرده اند هم فاقد روشنایی است و وسایلش شکسته شده اند و اسباب بازی های فلزی هم زنگ زده اند.

 

معابر جدید

از ضلع غربی مسجد حضرت حمزه(ع) نیز تملک برخی املاک انجام شده و دیوار مدرسه هم عقب نشینی کرده است و قرار است از یک طرف به بلوار جمهوری اسلامی واز یک طرف به اتوبان شهیدرجایی متصل شود که تملک برخی املاک باقی مانده است و همچنین گویا قرار است خیابانی دیگر مسیر شرقی به غربی محله به موازات بلوار 24متری در محله اجرا شود که تملک برخی از خانه ها انجام شده و هنوز نخاله های برخی خانه ها جمع آوری نشده است که بطورحتم تکمیل این سه بلوار در این محله باعث ارتقای امنیت و خدمات‌رسانی می شود؛ هرچند بسیار از کوچه ها همچنان تنگ وتاریک هستند و امکان عبور گاری حمل زباله وجود ندارد تا چه برسد به عبور خودروی آتش نشانی و آمبولانس و.....

یکی از اهالی هم می گوید وضعیت فعلی باعث می شود که رفت و آمد بانوان باردار حتی زمان رفتن به زایشگاه با مشکل مواجه شود و بایستی از سینه کش کوهها و پرتگاه های محله بالاو پایین بروند وخطرآفرین است که با بازگشایی معابر ولاین بندی کوچه ها، بخشی از مشکلات برطرف می شود.

 

بازی در فاضلاب

کودکان زیادی هم در آب جمع شده از باران و یا فاضلاب های روان در کوچه ها مشغول بازی هستند وکانال ها هم پر از زباله است که نیاز به لایروبی ونظافت دارند. حتی در بارندگی رفت وآمد به مسجد حمزه علیه السلام بدلیل خاکی و گلی بودن مسیر سخت است ونیاز است که این طرح هرچه سریعتر به سرانجام برسد.

برخی از اهالی نیز نسبت به بی توجهی مسئولان به رفع مشکلات محرومان و به فرموده امام خمینی(ره) پابرهنگان بسیار گلایه مندند ومی گویند برخی از اهالی با مشکلات زیادی مواجهند و مورد بی مهری و کم توجهی مسئولان و مدیران قرار دارند. حتی آنها نمی آیند تا مشکلات اهالی را از نزدیک رصد کنند و نسبت به رفع آنها اقدام کنند.