دریا نیوزسناريوي تکراري هر ساله بعد از باران در بندرعباس

، 10:00   /   کد خبر: 34890   /   تعداد بازدید: 179


دریانیوز: هواي ابري و باريدن باران براي بسياري از افراد حس خوبي را بوجود مي آورد و خاطرات خوبي را در ذهن ها تداعي مي کند. باراني که رحمت الهي است و باعث تغيير آب و هوا مي شود. جمعه شب 12 مهر ماه شاهد بارش اولين باران پاييزي بوديم. باراني که بعد از يک تابستان گرم و طاقت فرسا که مردم بندرعباس چشم انتظارش بودند تا شايد کمي از گرما کم شود و هواي خنک را تجربه کنند.

هر ساله در اولين روزهاي پاييزي مهرماه گاهي هم اواخر شهريور شاهد بارش باران هستيم. چه به صورت کم و يا شديد همراه با رعد و برق که معمولا ً بارش هاي باران در استان هرمزگان به صورت نم نم و مداوم نيست. باران هاي شديد ولي با مدت زمان کوتاه که همراه با طوفان و رعد و برق است، باعث جاري شدن سيل در روستاها و يا شکسته شدن پل ها در جاده‌ها مي شود. همچنين در خود شهر بندرعباس هم شاهد قطع شدن درختان و وارد شدن خساراتي مي شود.

اما اين هشدارهاي هواشناسي است که باعث مي شود که مردم آگاه شده و از وضعيت جوي و شدت بارش ها، قبل از آن تدابير لازم را بينديشند.اما سناريويي که هر ساله در حال تکرار است، زماني که از چند روز قبل هواشناسي و ستاد بحران هشدارهاي لازم را به شهروندان مي دهند و همه به صورت آماده باش قرار مي گيرند، همان روز هوا آفتابي است و يک ابر کوچک هم در آسمان به چشم نمي خورد شرايط جوي است و ممکن است تغيير کند و اين يک امر طبيعي است.

اما امان از روزي که فقط گفته مي شود هوا باراني است. مانند باراني که جمعه شب همه مردم شهر بندرعباس را غافلگير کرد. باراني همراه با باد و رعد و برق شديد که باعث رعب و وحشت در بسياري از افراد شده بود.البته ناگفته نماد از دو روز قبل در شهرهاي ديگر استان هرمزگان به خصوص بشاگرد و جاسک شاهد نزول رحمت الهي بوديم اما باز هم بنا به نبود زير ساخت مناسب در جاده ها و شکسته شدن پل و افتادن ماشين در رودخانه، شاهد مرگ چند نفر از هم استاني هايمان بوديم. چرا باران رحمت الهي هميشه باعث استرس در بين هم استان هاي ما مي شود؟ و چرا قبل از شروع بارندگي اداره راه و شهرسازي پل ها و مکان هاي حادثه خيز را شناسايي و تعمير نمي کند؟ جان باختن يک انسان و يا چند انسان درپي بارش باران که نزول رحمت الهي است و در اثر طغيان رودخانه امري طبيعي نيست و بسيار دردناک است.

اما در خود شهر بندرعباس باراني که جمعه شب باريد و همراه با طوفان و رعد و برق شديد بود، باعث شد خسارات زيادي به خانه ها و اموال عمومي وارد شد. همچنين شاهد قطع شدن بسياري از درختان و افتادن درخت بر روي خودروها، آبگرفتگي معابر و.... بوديم در صورتي که هواشناسي و ستاد بحران هيچ اطلاعيه اي مبني بر شدت باران و اخطارهاي لازم برا ي پيشگري به شهروندان و ادارات اعلام نکرده بودو باعث غافلگيري ستاد بحران و مردم شهر بندرعباس نيز شد.

و همين امر باعث شد که برق بيشتر محله هاي شهر بندرعباس قطع شود. بعضي از محلات تا صبح شنبه هم بدون برق سپري کردند. همچنين باعث قطع شدن خطوط ارتباطي در چند ساعت اول بارندگي شد. بعد از بارندگي راه ارتباطي چند روستا قطع شد. در خود شهر بندرعباس بسياري از افراد که در خيابان بودند وغافلگير شدند به دليل پر شدن کانال ها و جوي هاي کنار خيابان بسياري از ماشين ها درون کانال افتادند. به جز آبگيري منازل و خسارات جزيي که به منازل و شهروندان وارد شد؛ خسارات زيادي به اموال عمومي نيز وارد شد. سوال اينجا است که چرا هواشناسي نتوانست شدت باران و طوفان و رعد و برق را پيش بيني کند و به ستاد بحران اعلام کند و ستاد بحران هم اخطارهاي لازم را به شهروندان و ادارات بدهد تا کمترين آسيب را افراد متحمل مي شوند؟ و خاطره خوبي از اولين باران پاييزي در ذهن ها بماند. و با ابري شدن هوا و کوچکترين باران استرس اتفاقات بد در استان هرمزگان را نداشته باشيم. و اين سناريو همچنان ادامه دارد يک باران اندک و کوتاه آبگيري شديد در شهر بندرعباس، آن هم شهري که در کنار دريا قرار دارد و به راحتي مي توانند آب را به سمت ساحل هدايت کنند . قطع شدن برق ها و تلفن و حتي آب بعضي مناطق و خسارات جاني و از دست دادن بسيار از هموطنانمان خاطره خوبي از باران در ذهن ها به يادگار نمي گذارد.

سعيده دبيري نژاد/دريا