دریا نیوزفرمانده هوادرياي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران: تمام سيستم هاي نظامي را بومي سازي کرديم

دریانیوز: فرمانده هوادرياي نداجا گفت:  ما با تکيه بر دانش بومي و ظرفيت صنعت و دانشگاه توانستيم تعمير و نگهداري و حتي بروزگرداني سيستم‌هاي نظامي خود را بومي‌سازي کنيم

، 10:25   /   کد خبر: 34791   /   تعداد بازدید: 424


دریانیوز: فرمانده هوادرياي نداجا گفت:  ما با تکيه بر دانش بومي و ظرفيت صنعت و دانشگاه توانستيم تعمير و نگهداري و حتي بروزگرداني سيستم‌هاي نظامي خود را بومي‌سازي کنيم.

امير سيد منصور روح الاميني فرمانده هوادرياي نيروي دريايي ارتش در گفت و گو با خبرنگار دريانیوز  اظهار داشت: وقتي دفاع مقدس آغاز شد تامين امنيت شمال خليج‌فارس و تنگه هرمز جزو شرح وظايف نيروي دريايي ارتش بود و در ابتداي جنگ در همان منطقه با نيروي دريايي عراق درگير مي شديم. وي ادامه داد: افتخارات دفاع مقدس در زمين ، دريا و هوا توسط پيشکسوتان ما خلق شده است اما امروز افتخار آن بر روي دوش و پيشاني ما مي درخشد و به نيکي و با سربلندي از آن دوران ياد مي کنيم.

 امير روح الاميني بيان داشت: در عرض 67 روز نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با نيروي دريايي عراق کاري کرد که تا همين امروز هم نيروي دريايي عراق نتوانسته است جان بگيرد و کارش را تمام کرد و پس از آن ماموريت ما در دريا حفظ خطوط مواصلاتي واردات و صادرات بود. وي افزود: با توجه به اينکه جنگ تحميلي رژيم بعث عليه ايران يکي از طولاني ترين جنگ هاي تاريخ است ؛ صادرات و واردات ما در آن برهه به هيچ وجه نبايد قطع مي شد که اگر اين اتفاق مي افتاد با يک قحطي در کشور روبرو مي شديم و اين کار را بسيار سخت مي کرد.

  فرمانده هوادرياي نيروي دريايي ارتش تاکيد کرد: منطقه خطر ما خليج فارس تا بندر امام خميني(ره) بود که در زمان جنگ تنها بندر تجاري ايران محسوب مي شد و کشتي ها در آن پهلو مي گرفتند و همچنين محل صادر نفت هم جزيره خارک بود و اين دو منطقه به صورت 24 ساعته و دائم در تيررس و مورد حمله دشمن بود.وي تصريح کرد: دفاع جانانه ما از خارک حتي يک ساعت هم متوقف نشد و اجازه ندادند تا جريان صادرات نفت کشور متوقف شود که تنها منبع درآمد جمهوري اسلامي ايران بود.روح الاميني اظهار داشت: زمان جنگ کشتي هايي که متعلق به ايران بودند؛ کشتي هايي که مبدا يا مقصدشان ايران بود مورد حمله دشمن قرار مي‌گرفت و ما به وسيله ناوها و بالگرد هايي که داشتيم اين کشتي ها را در منطقه خطري که نيرو هوايي عراق مي توانست به آن ها حمله کند اسکورت مي کرديم و اجازه تعرض نمي‌داديم .

  عمليات انهدام سکوهاي البَکر و الاميه

  فرمانده هوادرياي نداجا اظهار داشت: سال 59 عمليات بسيار مهمي را انجام داديم که بازتاب بسيار گسترده‌اي داشت در اين عمليات که در امتداد عمليات‌هاي «اشکان» و «شهيد صفري» انجام شد توانستيم  سکوهاي البکر و الاميه را که از مهم ترين سکوهاي نفتي عراق بود با همکاري مشترک يگان هاي شناور، تکاوران دريايي و هوادريا از کار بيندازيم و مورد انفجار قرار دهيم.

  وي افزود: طرح هاي عمليات مرواريد نوشته شد و اجرا شد و علت موفقيت آن پشت سر هم بودن عمليات ها بود که بلافاصله بعد از عمليات «اشکان» عمليات «شهيد صفري» شروع شد و دشمن اين انتظار را نداشت زيرا گمان مي کرد بين عمليات اول تا عمليات بعدي چندماهي فاصله باشد.

  فرمانده هوا دريا نداجا عنوان کرد: بعد از ترسيم طرح کلي عمليات ناوچه ها و شناور ها به همراه بالگرد ها به سکو ها حمله کردند و با تيراندازي کردن موجب تخليه شدن مهمات عراقي ها شدند و سپس ما نيروهاي تکاوري را با هلي کوپتر روي سکوها پياده کرديم و آن ها بعد از جاي گذاري چاشني هاي انفجاري به بالگرد بازگشتند.

  وي تصريح کرد: از درون هلي کوپتر از انفجار سکوها فيلمبرداري شد تا صدام نتواند هيچ گونه ادعاي کذبي داشته باشد و عمليات رواني اش خنثي شود.

  روح الاميني خاطرنشان کرد: اگر عراق شرايط مساوي با ايران داشت و کشورهاي دنيا آن را حمايت نمي کردند حتي 67 روز هم نمي توانست مقاومت کند و کاملا تسليم مي شد و جنگ بيشتر از 2 ماه طول نمي کشيد.

  وي تاکيد کرد: اين عمليات ها يک کار مشترک بود و نمي توان آن را حاصل زحمات يک نيروي خاص دانست پس به جرات مي گويم چون تمام نيرو ها فرزندان اين ملت هستند قهرمان واقعي تمام عمليات ها ملت ايران هستند.

  از تجهيزات آمريکايي تا بومي سازي تجهيزات

  فرمانده هوادرياي نيرو دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه اکثر تجهيزات ارتش آمريکايي بود و آمريکايي ها ما را تنها گذاشتند، گفت: آمريکايي ها فکر مي کردند تجهيزات نظامي ما حتي چند هفته هم دوام نمي آورد زيرا ما در ابتداي امر به کار با هلي کوپتر ها وارد نبوديم. وي افزود:در زمان جنگ تجهيزاتي که داشتيم همه تجهيزات جديدي بود و عمر بالايي نداشتند ولي به محض اينکه انقلاب شد تمام اين تجهيزات تحريم شد و از ابتداي انقلاب تاکنون اين تحريم ها ادامه دارد.

  روح الاميني تاکيد کرد: ما با تکيه بر دانش بومي و ظرفيت صنعت و دانشگاه توانستيم تعمير و نگهداري و حتي بروزگرداني سيستم هاي نظامي خود را بومي سازي کنيم. فرمانده هوادريا بيان کرد: در مستندات ارتش آمار آمادگي بالگرد ها ثبت مي شود و ما اين ها را در اختيار پرسنل جديد قرار مي دهيم که باورشان نمي شود که آمار آمادگي هلي کوپترهايي که بيش از 40 سال از عمرشان مي گذرد امروزه از آمار آمادگي روزهاي اولشان هم بالاتر است.

  وي خاطرنشان کرد: ما در گذشته خلباني را نداشتيم که در کشور آموزش ديده باشد اما امروز به جايي رسيده ايم که نيروهاي بسياري را در داخل کشور تربيت کرده ايم و حتي اين آمادگي را داريم که نيروهاي کشورهاي ديگر را هم براي آموزش در ايران بپذيريم.

  نقش هوا دريا در شکست حصر آبادان و آزادسازي خرمشهر

  امير سيد منصور روح الاميني در  تبيين نقش هوا درياي نداجا در عمليات هاي آزاد سازي خرمشهر و شکست حصر آبادان گفت: از وقتي که خرمشهر بعد از 34 روز مقاومت سقوط کرد يکي از بزرگترين نگراني ها اين بود که آبادان که يک شبه جزيره است بلافاصله سقوط کند و اگر به اين منطقه سفر کنيد برايتان اين سوال پيش مي آيد که چگونه خرمشهر اشغال شد اما هرگز آبادان به اشغال دشمن در نيامد زيرا تمام خطوط مواصلاتي ما را  دشمن بسته بود و هيچ کمک و نيرويي نه مي توانست وارد شهر آبادان شود و نه کسي خارج شود که اينجا بود که بالگرد هاي و هوا ناو هاي ما به کمک آمدند.

  وي اظهار داشت: ما هوا ناوهايي داريم که مي تواند از نيزار عبور کند و از جاهاي باتلاق مانند با عمق پايين حرکت کند که در اين راستا نيروها و تجهيزات را با بالگرد و هواناو به آبادان مي بردند و مردم عادي را از شهر به بيرون منتقل مي کردند.

روح الاميني تاکيد کرد: اين کار هوادريا باعث مي شد که پشتيباني از نيروهاي حاضر در آبادان به درستي انجام شود و تجهيزات و نيروهاي تازه نفس به موقع به آبادان برسند و هيچ گاه آبادان سقوط نکند.

  وي خاطرنشان کرد: هوا درياي نداجا در عدم سقوط آبادان نقش بسزايي داشت اما در شکست حصر آبادان و فتح خرمشهر هيج کس نمي تواند ادعاي شخصي داشته باشد زيرا تمام نيروهاي مسلح با هم توانستند اين حماسه را خلق کنند.امير روح الاميني در بخش پاياني سخنانش تصريح کرد: تجربه من اين را مي رساند که تحريم، تهديد نيست بلکه يک فرصت است زيرا مارا مجبور مي کند که خودمان باشيم و افتخار امروز ما اين است که يک کشور آزاده هستيم و از هيچ کس خط نمي‌گيريم و از هيچ کسي نمي ترسيم.

 وي ابراز داشت: تلاش فرزندان اين مرز و بوم در محدوديت ها و از خودگذشتگي ها ما را به جايي رسانده است که دشمنان ما امروز مي دانند اگر يک دفعه کوچکترين غفلتي کنند و فکر کنند مي توانند به ما حمله کنند با پاسخ سنگيني روبرو شوند.

  فرمانده هوا درياي نداجا خاطرنشان کرد: به ملت ايران تضمين مي دهم ما در حال دفاع از کيان ايران اسلامي هستيم و همانطور که دشمن ما را رصد مي کند ما هم او را زير نظر داريم و اين تضمين را مي دهم که تا زماني که ما هستيم کسي جرات کوچکترين تعرض را به خاک ايران نداشته باشد و فقط وقتي اين تضمين از بين مي رود که يک نفر از نيروهاي مسلح باقي نمانده باشد و همه به شهادت رسيده باشند.