دریا نیوزفرمانده منطقه يکم امامت نداجا عنوان کرد: نيروي دريايي، پاسدار منافع اقتصادي کشور

دریانیوز: اميردريادار دوم مجتبي محمدي ضمن پاسداشت فرا رسيدن هفته دفاع مقدس گفت: بسياري از مردم نام نيروي دريايي را بواسطه تاريخ‌هايي همچون 7 آذر و يا 29 فروردين 67 که رويارويي مستقيم ناوگان ارتش جمهوري اسلامي با آمريکا بود مي شناسند

، 10:27   /   کد خبر: 34790   /   تعداد بازدید: 444


دریانیوز: اميردريادار دوم مجتبي محمدي ضمن پاسداشت فرا رسيدن هفته دفاع مقدس اظهار داشت: بسياري از مردم نام نيروي دريايي را بواسطه تاريخ‌هايي همچون 7 آذر و يا 29 فروردين 67 که رويارويي مستقيم ناوگان ارتش جمهوري اسلامي با آمريکا بود مي شناسند.

فرمانده منطقه يکم امامت نداجا افزود: متاسفانه فعاليت‌هاي نيروي دريايي در دفاع مقدس در عرصه مطبوعات و رسانه ها و براي مردم، جامعه و نسل جديد مغفول مانده است چرا که بيشتر ماهيت 8 سال دفاع مقدس و اهميت سيستم هاي خبري و اطلاع‌رساني معطوف به عمليات‌هاي زميني بود.

 وي گفت: از آنجايي که دشمن در اوايل جنگ نسبت به تصرف بخشي از خاک ميهن اقدام کرده بود بيشتر نگاه مردم به باز پس گيري و عمليات هاي زميني و گاها اقدامات هوانيروز بود و توجه چنداني به اقدامات اثر بخش نيروي دريايي نمي شد.

   وي افزود: بر همين اساس خبرنگاران نيز در جبهه زميني بيشتر حضور داشتند غافل از اينکه نيروي دريايي به جز عمليات مرواريد و عمليات 29 فروردين خود، درگير يک وظيفه و فريضه هميشگي بود.

  محمدي گفت: ماموريت بسيار مهمي از اولين روزهاي جنگ تا آخرين روز جنگ بر عهده نيروي دريايي بود که اين ماموريت پس از قطعنامه و تاکنون بر عهده نيروي دريايي است و اين وظيفه چيزي نبود جز باز نگه داشتن خطوط مواصلاتي خودي که چرخه اقتصادي مملکت در حال گردش باشدو ضربان اقتصاد مملکت از حرکت باز نايستد. وي ادامه داد: ما وظيفه داشتيم نفت مملکت که سرمايه اصلي تامين درآمد کشور و منبع اصلي تامين مايحتاج مردم و مهمات و پشتيباني جبهه ها بود صادر مي شد تا تمام آنچه مملکت به آن نياز داشت وارد کشور شود.فرمانده منطقه يکم امامت نداجا اظهار داشت: وظيفه اصلي ما در نيروي دريايي که به خوبي هم انجام شد پويايي چرخه اقتصاد در زمان جنگ بود که رهبر معظم انقلاب نيز در سخناني به اين مسئله اشاره داشتند.

وي افزود: براي تحقق اين امر، پرسنل نيروي دريايي اقدام به گشت زني و تامين امنيت خطوط مواصلاتي را بر عهده داشتند در همين زمينه در زمان جنگ تحميلي به جرات مي توان گفت نيروي دريايي بيش از 20 هزار اسکورت دريايي انجام داده است ولي چون مردم رصد نمي کردند اسکورت سوپر نفتکش ها به چه شکل انجام مي شود اقدامات ما مغفول مي ماند.

  محمدي با اشاره به جانفشاني هاي پرسنل خدوم نيروي دريايي گفت: در برخي مواقع پرسنل نيروي دريايي بر روي کشتي هاي نفتکش و تجاري حاضر مي شدند و سامانه هاي پدافندي نصب مي کردند و در ماموريت‌هاي چند ماهه براي تامين امنيت تجاري کشور اقدام مي کردند.

  فرمانده منطقه يکم امامت نداجا در ادامه تشريح اقدامات نيروي دريايي در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: يکي ديگر از اقدامات قابل تامل نيروي دريايي قطع خطوط مواصلاتي دشمن بود، نيروي دريايي در 7 آذر 59 و تنها پس از گذشت 61روز از آغاز جنگ تحميلي، موفق شد نيروي دريايي عراق را به کلي از چرخه جنگ باز بدارد و موجب شد عراق تا پايان جنگ نتواند از دريا براي صادرات و واردات اقلام مورد نظر خود اقدام کند.

  امير محمدي گفت: در دوران دفاع مقدس جزاير با ماهيت اقتصادي و نفتي از جمله جزيره راهبردي خارک و جزيره لاوان در دست نيروي دريايي بودند و تامين امنيت جزايري با ماهيت نظامي مثل جزاير تنب، ابوموسي و سيري در دست نيروي دريايي بود و پرسنل ما در آنجا مستقر بودند.

  وي افزود: نيروي دريايي در جزيره خارک پايگاه داشت و در کنار نيروي هوايي اقدام به حراست از اين جزيره استراتژيک مي کرد و با استفاده از ناو، ناوچه و سامانه‌هاي پدافندي همچون پروانه به دور قلب تپنده نفتي ايران گشت زني مي کرد تا تامين نفت ايران با مشکل مواجه نشود.

  فرمانده منطقه يکم امامت نداجا با اشاره به اين نکته که جنگ شد اما نگذاشتيم قحطي هم همزمان با جنگ وارد کشور شود ادامه داد: در طول جنگ اجازه داده نشد شرايط به گونه اي پيش برود که مشکلي در تامين مواد مورد نياز بوجود بيايد و هيچ گاه اقتصاد مملکت با مشکل مواجه نشد که در اين ميان نقش نيروي دريايي بسيار پر رنگ بود.

  وي با اشاره به آغاز جنگ و اقدام عراق به اشغال خاک خرمشهر و آبادان گفت: با توجه به رصد اقدامات رژيمبعث در مرزهاي جنوب غربي توسط پايگاه تکاوران دريايي، نيروي دريايي در خرمشهر اين تکاوران اقدام به مقاومت و جانفشاني به منظور حفظ خرمشهر کردند که حماسه 34 روزه خرمشهر را آفريدند. 

  وي افزود: گردان تفنگدار دريايي ما 34 روز مقاومت کرد و منتظر ماند تا نيروهاي سازماندهي شده سپاه و ارتش برسند و اقدامات ثانويه را براي بازپس‌گيري خرمشهر انجام دهند، در اين راه شهداي زيادي داده شد تا برگ زريني در عرصه مجاهدت هاي پرسنل نيروي دريايي ثبت شود. اميردريادار محمدي با اشاره به ورود مستقيم آمريکا به عمليات نظامي در سال هشتم دوران دفاع مقدس گفت: نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي در 29 فروردين سال 67 با 2 ناوشکن سهند و سبلان و ناو موشک انداز جوشن وارد درگيري مستقيم با نيروي دريايي آمريکا شد و افتخاري ماندگار در عرصه دفاع مقدس بر جاي گذاشتند.

 دوران پساجنگ دوران بازسازي، پيشرفت و خودکفايي

  اميردريادار دوم مجتبي محمدي در ادامه اظهارات خود به اقدامات نيروي دريايي پس از جنگ تحميلي اشاره کرد و گفت: اين دوران براي نيروي دريايي بازسازي، پيشرفت و خودکفايي و ساخت انواع ناوشکن، ناو موشک انداز، ناوچه، زيردريايي و تقويت تسليحات مورد نياز بود.  وي با بيان اين مطلب که نيروي دريايي از سال 86 با فرمان رهبر انقلاب ماموريت تامين امنيت سواحل جنوب شرقي کشور از جمله سواحل مکران، درياي عمان و اقيانوس هند را بر عهده گرفت افزود: هرجا منافع جمهوري اسلامي مورد تهديد باشد نيروي دريايي حضور خواهد داشت و ناوگروه خود را اعزام خواهد کرد و وظيفه تامين امنيت خطوط مواصلاتي کشور را بر عهده داريم.