دریا نیوزحجت الاسلام و المسلمین بهارلو : ارتش همواره در کنار مردم ایستاده است

دریانیوز:  حجت الاسلام بهارلو گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در 22 بهمن 1357، گروهي از نيروهاي مذهبي و انقلابي و عده اي از کارکنان مؤمن ارتش، در ستاد مشترک ارتش حضور يافته و در محل ساختمان مستشاران نظامي آمريکا که تنها ساختمان خالي ستاد بود، کميته نظامي حضرت امام خميني را تشکيل دادند

، 10:02   /   کد خبر: 34789   /   تعداد بازدید: 414


دریانیوز:  حجت الاسلام بهارلو گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در 22 بهمن 1357، گروهي از نيروهاي مذهبي و انقلابي و عده اي از کارکنان مؤمن ارتش، در ستاد مشترک ارتش حضور يافته و در محل ساختمان مستشاران نظامي آمريکا که تنها ساختمان خالي ستاد بود، کميته نظامي حضرت امام خميني را تشکيل دادند.

از طرفي، گروهک ها با تشکيل نشست ها و ايراد سخنراني ها و به راه انداختن تظاهرات خواستار انحلال ارتش و ايجاد ارتش به اصطلاح خلقی بودند. از اواخر سال 1357 حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي (مدظله)جلساتي را درباره ارتش تشکيل مي دادند که برخي از اعضاي کميته نظامي حضرت امام (ره) در ستاد مشترک ارتش، در آن شرکت مي‌کردند طی همين جلسات و به ابتکار حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (مدظله)، فکر ايجاد نهادي فرهنگي در ارتش شکل گرفت و اصول حاکم بر آن بررسي و تدوين شد.در پي ايجاد اين تحولات، حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (مدظله) که در آن زمان عضو شوراي انقلاب و نماينده حضرت امام خميني(ره) در وزارت دفاع بودند طي حکمي، در تاريخ23 مهر 1358 دستور ايجاد « اداره سياسي ايدئولوژيک» در ارتش وفراهم آوردن اقدامات لازم براي پياده کردن آن را صادر فرمودند. در نهايت شرح ايجاد اداره سياسي ايدئولوژيک در روز 24 مهر 1358 در شوراي انقلاب مطرح شد و تاسيس آن به تصويب رسيد به اين حرکت، اولين گام در جهت قانوني شدن نهاد عقيدتي سياسي در ارتش برداشته شد .تاسيس اين نهاد، يک اقدام ابتکاري بود که منشاء تحولاتي، عظيم در ارتش شد ماموريت کلي سازمان عقيدتي سياسي ارتش، نشر وگسترش فرهنگ و ارزش هاي اسلامي در جهت افزايش ايمان، دانش، بينش و بصيرت عقيدتي سياسي کارکنان و خانواده ها وتقويت بهره وري آنان در سازمان ارتش و ايجاد آمادگي براي مقابله با تهديد نا همتراز بر اساس تدابير و رهنمودهاي فرماندهي معظم کل قوا تعيين گرديد. پیامد این ابتکار هوشمندانه مقام معظم رهبري «مدظله»، انجام فعاليت هاي مذهبي و مکتبي در ارتش بود که تا پيش از انقلاب عملکرد و هويت ديني کارکنان به عنوان يک وظيفه و اقدام فردي محسوب مي‌شد، اما ديگر يک ماموريت سازماني مشخص براي نهادي با شرح وظايف مشخص ايجاد شده بود و اين هويت اسلامي را نه صرفاً براي افراد ارتش که براي تمام ساختار ارتش تعريف و ترميم می کرد. افق مشخصي هم براي اين فعاليتها تعريف شده بود ارتش بايد به جايگاهي مي رسيد که به عنوان ارتش مکتبي تربيت و تجهيز شود بسياري از کارکنان مکتبي ارتش جذب اين سازمان شدند تا نخستين گام ها براي تبديل ارتش به ارتش مکتبي، محکم بر داشته شود.
وی در ادامه افزود: با گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی ایران مجموعه عقیدتی، سیاسی ارتش رویه خود را در جهت تفکرات انقلابی حفظ کرده و در همین راستا مقام معظم رهبری فرمودند: امروز ارتش دست بچه های متدین وانقلابی است و این خود یک افتخاری برای مجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
رئیس عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت نداجا به تشریح عملکردهای این حوزه پرداخت و گفت: این مجموعه در طول ۴۰ ساله اخیر توانسته در دو حوزه تلاش قابل ستایشی را انجام دهد. بهارلو اضافه کرد: از زمان تاسیس این نهاد، افرادی چون حجج الاسلام و المسلمین قوچانی، علوی، آل هاشم و در حال حاضر محمدحسنی به عنوان سکاندار سازمان عقیدتی سیاسی ارتش را در دست داشته‌اند برای اهداف تعیین شده تلاش کرده اند. وی به ماموریتی که در حکم مقام معظم رهبری برای حجت الاسلام عباس محمدحسنی لحاظ شده است اشاره کرد و گفت: معظم له؛ ارتقای هوشیاری و بصیرت، دینی و انقلابی را مدنظر داشتند که حجت الاسلام عباس محمدحسنی فرمایشات ایشان را در قالب طرح‌های مصباح برنامه‌ریزی انجام داد.
رئیس عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت نداجا گفت: طرح های ۱۳ گانه به عنوان طرح‌های فرهنگی مصباح با ایجاد خدمات به کارکنان پایور، کارکنان وظیفه توانسته است اهدافی را که‌ مدنظر مقام معظم رهبری است جامه عمل بپوشانند.
بهارلو به یکی دیگر از اقدامات عقیدتی سیاسی در جهت هدایت سیاسی کارکنان پرداخت و گفت: درمجموعه ارتش وابستگی به حزب و یا گروه ممنوع است و خط مشی آن ولایت است و ترسیم راه صرفا با جهت دهی ولی فقیه است.
وی اضافه کرد: برنامه هایی برای کارکنان و خانواده های آنها با حضور سخنرانان و کارشناسان عالی رتبه سیاسی، مذهبی، مسئولان کشوری، با برگزاری برنامه ها با دوره های مختلف به منظور ایجاد بصیرت و انتخاب صحیح در حماسه های سیاسی توسط مدیریت عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت نداجا در مشهد و قم برگزار شده است.
رییس عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت نداجا با اشاره به برکات ارتش افزود: استفاده از کلیه ابزارها و فضاهای آموزش که عبارت از سنگر رزم تا سنگر مسجد است باعث شده از فرصت دانشگاه‌ها و مجتمع های فرهنگی و مدارس و از ظرفیت های فرهنگی در همین راستا بهره برداری مناسبی شده تا ارتقا سطح فرهنگی و مذهبی کارکنان وخانواده‌ها موثرتر باشد.
بهارلو خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های که نیاز است به دنبال آن باشیم، انس با قرآن و احادیث اهل بیت (ع) است که بعد از ابلاغیه مقام معظم رهبری ما باید در کشور ۱۰ میلیون حافظ داشته باشیم. بر همین مبنا، سازمان عقیدتی در صدد بر آمد که سهم ارتش از این ۱۰ میلیون چه میزان است و با تدبیری که اندیشیده شد در حال حاضر ۱۲ هزار حافظ قرآن در ارتش داریم. از تمام اجزای آن که جز یک تا 30 در دروه های مختلف کارکنان، پایور، خانواده ها، کارکنان پایور و فرزندان انجام شد. وی به ۲۱۲ دارالتحفیظ در مجموعه ارتش اشاره کرد و افزود: طرح های مختلف قرآنی مثل طرح نورالمبین که صبح سه شنبه هر هفته ویژه کارکنان پایور است که به آموزش قرآن می‌پردازند و این طرح در قالب آموزش های حین خدمت در طول سال انجام می‌شود.
رییس عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت نداجا ادامه داد: در مباحث معارف قرآنی که در قالب طرح قرآنی تنویر، در مجموعه ارتش برای کارکنان و خانواده است هرساله یک جزء از قرآن را مشخص می کنند و کتاب تهیه شده در اختیار مجموعه ارتش گذاشته وتاکنون سوره حجرات، لقمان، اجرا شده که جوایز نفیسی برای آنها پیش‌بینی شده است. بهارلو ابراز داشت: طرح قرآنی تسنیم ویژه کارکنان وظیفه که تاکنون 5 جزء از قرآن کریم را بصورت روخوانی، روانخوانی وترجمه مفاهیم اجرا شده است. وی در خصوص توانمندی سربازان اضافه کرد: همانگونه که در ستادکل وقتی خدمت سربازی به اتمام رسید سربازان یک حرفه آموزش دیده‌اند ما نیز درمجموعه عقیدتی سیاسی سعی داریم کلاس های از قبیل مداحی،تربیت معلم، قرآن، آموزش دهیم و مدرک صادر کنیم که بعدها بتوانند درسطح کشوراستفاده کنند.
رییس عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت نداجا بیان داشت: یکی دیگر از کارهایی که برای سربازان وظیفه انجام می شود این است که هرسربازی که وارد مجموعه ارتش می شود ۱۲۰ ساعت کلاس آموزشی عقیدتی درقالب احکام، قرآن، مسائل اعتقادی و اخلاقی فرا می گیرند.
بهارلو با اشاره به دستاوردهای عقیدتی سیاسی در تاسیس کتابخانه ها درمجموعه ارتش گفت: بیش از ۳۰۰ کتابخانه عمومی در مجموعه ارتش جمهوری اسلامی درمناطق مرزی تجهیز شده‌اندکه همه تجهیزات توسط عقیدتی سیاسی درکل ارتش انجام شده است. در مجموعه منطقه یکم ارتش در بندرعباس بالغ بر۶ کتابخانه تخصصی برای خانواده‌ها در کوی‌های سازمانی و کارکنان پایور وظیفه در اماکن نظامی وجود دارد.
وی در ادامه به حضور روحانیون درمجموعه ارتش اشاره کرد وافزود: اقامه نماز جماعت در سه وعده در شبانه روز انجام می شود و بخش عمده فعالیت های روحانیون در مسجد است که به عنوان سنگراصلی واستقبال در این جهت خوب ارزیابی شده است. رییس عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت نداجا در خصوص مسابقات جشنواره حدیث عنوان کرد: این مسابقات در سه سطح بصورت مقدماتی مناطق، نداجا و آجا برگزار می گردد و مباحث آن پیرامون نیاز های قشر جوان است .
بهارلو با اشاره به طرح توانمند سازی مربیان قرآن در نیروی دریای ارتش گفت : ۲۱۵ مربی در مجموعه منطقه یکم امامت نداجا وجود دارد که در طول سال بصورت تخصصی در کوی سازمانی مشغول به تدریس حفظ و قرائت هستند.
وی ادامه داد: ۳ خانه قرآن در شهرک ولیعصر، چمران و نامجو وجود دارد که در این خانه های قرآنی، قرآن آموزان از سنین ۵ سالگی آموزش قرآن را فرا می‌گیرند و در پیش دبستانی قرآنی که ما داریم هرساله تعداد ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر از فرزندان کارکنان در قالب‌های پیش دبستانی قرآن آموزش می بینند و یکی از افتخارات ارتش و عقیدتی سیاسی است که هرساله ۶۰ تا۷۰ نفر از نفرات مستعد در حفظ قرآن شناسایی و بعد از ۳تا ۴ سال حافظ کل قرآن خواهند شد.
رئیس عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت نداجا به یکی دیگر از مسائل مربوط به عقیدتی اشاره کرد و گفت : حضوررسانه های دیداری و نوشتاری جهت اطلاع رسانی متوجه عقیدتی و سیاسی است و در همین راستا نشریه هایی همچون سرباز، ذوالفقار بصورت کلی درسطح سازمان وجود دارد و کلیه هماهنگی و رصد انتشاراخبارمجازی مربوط به ارتش، مبارزه با شایع پراکنی و عملیات دشمن درفضای مجازی توسط این دو نشریه انجام می گیرد. ده ها شهیدخبرنگار، درزرمایش ها و دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده ایم.
بهارلو افزود: در جهت باورهای دینی و معنوی دوره‌های تربیتی برای خانواده ها،دوره های بصیرتی، آشنایی باتهدیدات اجتماعی، ارتقاء هوشیاری دینی و همچنین برنامه های مثل اعتکاف ماه رمضان و محرم و به منظور کاهش آسیب های فرهنگی و افزایش روحیه صمیمت در بین کارکنان ارتش برنامه های بسیار گسترده تدوین شده است. وی افزود: در سال جاری برای اولین بار در بندرعباس اقدام به راه اندازی کاروان راهیان نور دریایی کردیم که مورد استقبال قرار گرفت و در طول ایام نوروز، تقریبا ۱۵ سفر دریایی داشتیم که یک روحانی، راوی، مداح و مجری در شناور حضور داشتند و هرروز یک خانواده شهید مورد تقدیر قرار می گرفت همچنین مسابقات نقاشی برای کودکان و مسابقه دلنوشته و قرآن نیز بود که در پایان هدایایی نیز به برندگان اهدا می شد. رییس عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت نداجا به سفرهای دریانوردی ناگروه های اعزامی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: در این سفرها بلااستثنا یکی ازکارکنان عقیدتی سیاسی و یک روحانی همراه است که با ایجاد روحیه سلحشوری برنامه‌های که در خشکی و پایگاه های ارتش انجام می شود در ناوشکن نیز انجام می گیرد.
بهارلو در پایان با اشاره به برگزاری دوره های بصیرت ویژه کارکنان پایور در قم و مشهد گفت: این دوره به مدت ۴روز و با استفاده از حضور اساتید برجسته کشوری انجام می شود که بازتاب خیلی خوبی نیز داشته است. وی با اشاره به این نکته که ساخت مساجد و حسینیه ها در پادگان ها یکی از اهداف سازمان عقیدتی سیاسی است گفت: همچنین با ایجاد فضاهای مناسب در مجتمع های فرهنگی برای توانمندسازی همسران و فرزندان کارکنان نداجا کلیه رشته های فنی حرفه ای از قبیل سخت افزاری، نرم افزاری،کامیپوتر، زبان و تمامی کلاس‌هایی که در سطح شهر وجود دارد با هزینه کم در قالب مجتمع فرهنگی انجام می شود.