دریا نیوزتبلور باور ملی در ساخت ناوگان های نیروی دریایی ارتش

دریانیوز: ناخدا یکم ستاد عباس فاضل نیا فرمانده کارخانجات نداجا در گفتگو با دریانیوز اظهار داشت: نیروی دریایی یکی از ارکان مهم و تاثیر گذار در جنگ تحمیلی بود و موجب شد در همان ابتدای جنگ نیروی دریایی ارتش عراق از هم بپاشد

، 09:59   /   کد خبر: 34788   /   تعداد بازدید: 431


دریانیوز: ناخدا یکم ستاد عباس فاضل نیا فرمانده کارخانجات نداجا در گفتگو با خبرنگار دریا اظهار داشت: نیروی دریایی یکی از ارکان مهم و تاثیر گذار در جنگ تحمیلی بود و موجب شد در همان ابتدای جنگ نیروی دریایی ارتش عراق از هم بپاشد.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس وظیفه اسکرت نفتکش ها بر عهده نیروی دریایی ارتش بود و بالغ بر هزاران نفتکش توسط این نیرو تامین امنیت شد.
فرمانده کارخانجات نداجا گفت: در ادامه جنگ تکاوران و هوادریای نیروی دریایی نقش به سزایی در آزادسازی خرمشهر داشتند که قابل اغماض نیست و نمی توان آن را کتمان کرد. وی در ادامه به جایگاه نیروی دریایی و تقویت ساختار نظامی پس از دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: رکن اساسی در نیروی دریایی فناوری است و هر کشوری که در حوزه نظامی حرفی برای گفتن دارد نیروی دریایی قدرتمندی نیز دارد، ناتو و آمریکا در چرخه فناوری های نو حرفی برای گفتن دارند و لذا برایشان نیروی دریایی نیز قابل اهمیت است.
فاضل نیا ادامه داد: بالاترین و پیچیده‌ترین سطح فناوری ساخت زیردریایی است که ما در حال ساخت و تولید زیردریایی کلاس سبک غدیربصورت خودکفا هستیم. وی در ادامه گفت: درخصوص ساخت زیردریایی نیمه سنگین خودکفا شده ایم و اخیرا با الحاق زیردریایی فاتح معادلات دشمن به هم ریخته است. وی افزود: در خصوص تعمیرات زیردریایی های سنگین هم اقدامات خوبی داشته ایم و پس از تعمیر و الحاق زیردریایی طارق در حال تعمیر زیردریایی نوح هستیم که خود کشور سازنده هم به این نتیجه می رسد که در گام بعد به ساخت زیردریایی سنگین هم خواهیم رسید.
فرمانده کارخانجات نداجا در خصوص خودکفایی در حوزه ساخت ناوشکن اظهار داشت: در این زمینه کاملا به خودکفایی رسیده ایم اولین ناوشکن، جماران بود که با دستور فرمانده معظم کل قوا ساخته و الحاق شد و پس از آن نیز ناوشکن دماوند و سهند و دنا ساخته شد که ساخت صفر تا صدی آنها در کارخانجات نداجا انجام شده است. وی گفت: ناوشکن سهند که اخیرا در کارخانجات نداجا ساخته و به حوزه عملیاتی نداجا الحاق شده است به مدت 3 ماه است که در ماموریت آب های دور در حال انجام فعالیت است و این مسئله را تاکید می کنم که در ساخت ناوشکن کاملا به خودکفایی رسیده‌ایم و با کمک صنعت ناوشکن ها به تسلیحات جدید و به روز از جمله موشک کروز، سامانه‌های پدافند نقطه ای تجهیز شده‌است که دشمن هرگاه دست به اقدامی نابخردانه بزند قطعا پشیمان خواهد شد.
فاضلی نیا تاکید کرد: قدرت بازدارندگی نیروی دریایی به میزانی رسیده است که آمریکا به خود اجازه نمی‌دهد در مورد جنگ سخنی به میان بیاورد زیرا می‌داند اگر حمله کنند با واکنش شدیدتری از جانب ایران و نیروی های مسلح روبرو خواهند شد. وی با تاکید بر این مطلب که نسبت به آینده تحلیل دقیق داریم و فناوری کشورهای مختلف را رصد می کنیم اظهار داشت: برنامه ریزی ما به سمتی متمرکز شده است که در میدان رزم دشمن را منفعل کنیم و به همین جهت به سمت سلاح هایی خواهیم رفت که قدرت بازدارندگی را افزایش دهد و دشمن را نیز منفعل کند، گام های خوبی برداشته شده است و خبرهای خوبی در سال 98 و 99 از پیشرفت های حوزه دفاعی در نیروی دریایی مردم شریف ایران اسلامی خواهند شنید.
فرمانده کارخانجات نداجا یکی از رسالت های کارخانجات نیروی دریایی را تعمیر ناوگان دریایی برشمرد و گفت: از دوران دفاع مقدس این وظیفه بر عهده ماست امروز نیز در امر آماده سازی و تعمیر ناوگروه ها نیز در حال فعالیت هستیم. وی با تاکید بر اینکه در کارخانجات نداجا از نیروهای متخصص در گرایش‌های مورد نیاز استفاده می شود اظهار داشت: مجموعه کارخانجات نداجا با 50 هکتار وسعت دارای 50 کارگاه تخصصی از جمله دیزل، آهنگری و تراش کاری است که زیرساخت های تعمیراتی خوبی پیش بینی شده است و منابع نیروی انسانی متخصص بسیار خوبی نیز در رشته ها و تخصص های مختلف در این کارگاه ها مشغول فعالیت هستند.