دریا نیوزدعوای شیلات و صمت بر سر قیمت ماهی

، 09:03   /   کد خبر: 34650   /   تعداد بازدید: 294


  دریا نیوز: درحالیکه شیلات خود را مسئول قیمت گذاری ماهی نمی داند؛ رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت هرمزگان هم چندی پیش در نشست مطبوعاتی اعلام کرد درصورتیکه شیلات قیمت پایه را اعلام کند، این سازمان نیز قیمت مصوب آبزیان را اعلام می کند؛ همانگونه که جهادکشاورزی نرخ پایه مرغ و... را اعلام و صمت نیز قیمت مصوب را اعلام می کند.اما اینکه چرا این اتفاق در استان نمی افتد و ماهی از سال گذشته قیمت های نجومی دارد وگفته می شود سودفقط به جیب دلالان می رود وحتی صیادان هم سود چندانی نصیب شان نمی شود و نرخ مصوب هم برای  مصرف کننده اعلام نمی شود. واقعا آیا دست های پنهانی در این بخش هم وجود دارد تا ماهی نرخ گذاری نشود و جمعیت زیادی از هرمزگانی ها مجبورشوند بدلیل قیمت بالای آبزیان، آنرا از سبدغذایی شان حذف کنند واین اجحاف بزرگی در حق  ساحل نشینان است که در کنار دریا باشند ونتوانند از محصول دریا استفاده کنند.

این درحالی است درسایر استان ها محصولات بومی ارزان‌تر ودر دسترس ساکنان آنجاست وگرانی سرسام آور ماهی در بندرعباس باهیچ معادله ای قابل حل نیست و مشخص نیست  چرا شیلات و سازمان صنعت، معدن وتجارت هرمزگان هنوز  نتوانسته اند  درخصوص این موضوع به  نتیجه مشترک برسند و فکر کنم نیاز باشد استاندار هرمزگان وارد گود نرخ گذاری آبزیان شود تا شاید قیمت ها منطقی و منصفانه شود و از آن طرف دلال های این حوزه باید حذف شوند و ماهی مستقیم از صیاد به دست مصرف کننده برسد تا اقشار مختلف بتوانند از ماهی و میگو استفاده کنند و سفره های شان با آبزیان رنگین شود. از طرفی دیگر سال گذشته چندین شناور مجوز دریافت کردند تا صیدشان را در بازار شیلات بندرعباس بصورت مستقیم به مصرف کننده برسانند که در چند مرحله این اتفاق افتاد و ماهی ارزان‌تر در دسترس مردم قرارگرفت؛ اما مدت هاست که  این ماهیان عرضه نمی شود.

در تابستان که میزان صید افزایش می یابد علی القاعده قیمت بایستی شکسته شود وماهی ارزان در دسترس همگان قرارگیرد، اما متاسفانه این چنین نیست و همه نمی توانند ماهی بخرند ویا اینکه میزان مصرف ماهی در برنامه غذایی شان بسیار کاهش یافته است .از آن طرف شنیده می شود که برخی ازصیادان صیدشان را بدلیل نوسانات نرخ ارز از سال گذشته به کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق می کنند و این موضوع در کم شدن ورود صید به بازار بندرعباس و گرانی وچندبرابرشدن  قیمت ها در یک سال اخیر بسیار اثرگذار بوده است و متولیان مربوطه نیز دراین خصوص سکوت کرده اند و گویا برایشان مهم نیست که مردم بتوانند ماهی بخورند یا نخورند وآیا نخوردن ماهی به سلامتی شان لطمه وارد می کند یاخیر. با شرایط نامساعد  فعلی مردم توان خرید ماهی و گوشت را ندارند و روزبه روز برقیمت ها افزوده می شود ومسئولان مربوطه نیز اقدام مناسبی نمی کنند.


  علی زارعی/ دریا