دریا نیوزهرمزگان از کمبود تخت و متخصص رنج می برد

دریا نیوز:این یک حقیقت آشکار است که کمبود نیروی انسانی متخصص و ماندگار در بهداشت و درمان هرمزگان، ریشه بسیاری از مشکلات است

، 15:17   /   کد خبر: 34632   /   تعداد بازدید: 219


دریانیوز: وضعیت بهداشت و درمان هرمزگان، گرچه نسبت به گذشته بهترشده است؛ اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم.
در حالی که قاضی زاده‌هاشمی، وزیر وقت بهداشت در دهه فجر ۹۶، معتقد بود در هرمزگان ۶۰۰ تخت بیمارستانی کم داریم احمد مرادی یکی از نماینده‌های شهرستان بندرعباس فروردین ماه ۹۷، در تذکری در صحن علنی خبر از کمبود ۵۰ درصدی تعداد تخت‌های بیمارستانی در هرمزگان نسبت به سایر نقاط کشور داد و این عدم اجرای عدالت بهداشتی و سلامت را زیبنده نظام جمهوری اسلامی ندانست.
هر چند پیش از اینها داودی، رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می‌‌گفت کمبود شدید تخت بیمارستانی داریم ولی کمبود متخصص بیشتر داریم و اگر حتی فقط ۳۰ تخت اضافه کنیم باز متخصص، برای سرویس دهی کم داریم. وی مشکل استان را عدم حضور نیروی انسانی متخصص و پایدار می‌‌دانست.
در سفر بهمن ماه ۹۷ رئیس دولت امید به هرمزگان، استاندار هرمزگان، ایجاد ۱۷۰۰ تخت بیمارستانی برای هرمزگان را به عنوان اهداف دولت بیان کرد.اما متاسفانه روند احداث این مراکز درمانی به کندی پیش می‌رود و چند روز قبل هم احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی آباد، خمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی، با گلایه از عدم تکمیل بیمارستان ۲۶۴ تختخوابی که قرار است پالایشگاه نفت ستاره آن را بسازد، گفت: شرکت نفت ستاره خلیج فارس تعهدی داده بود و الان کار تعطیل است، بنا بود ظرف مدت دو سال کار را تمام کند و تحویل دهد و این اقدام هنوز به اتمام نرسیده است. اشاره احمد مرادی به کلنگی بود که همتی در ۲۸ خرداد ۹۷ بر زمین زد و در ۲۹ دی ماه ۹۷ از پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصدی آن خبر داد.
در دوم خرداد ۹۷ همتی در پیگیری وعده‌های سفر هیئت دولت، گفت بیمارستان ۵۳۱ تخت خوابی بندرعباس در مدت دو سال اتمام و افتتاح خواهد شد، این وعده دیگری بود که در سفر ۲۸ بهمن همان سال حسن روحانی آن را تکرار کرد. متاسفانه این بیمارستان بزرگ و یا به عبارتی مگاهاسپیتال بندرعباس، واقع در ابتدای بلوار امام حسین(ع) و در پردیس دانشگاه علوم پزشکی نیز بسیار کند پیش می‌‌رود.
در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس که بیمارستان جامع هرمزگان است نیز قرار بود سال گذشته ۷۰۰ مترمربع به ظرفیت اورژانس افزوده شود.این پروژه در مرحله نازک کاری ساختمان باقی مانده است و نیازمند عنایت ویژه استاندار و معاون برنامه ریزی و همچنین مقامات وزارت‌خانه است تا با تخصیص اعتبار جهت تکمیل آن، از فشردگی مراجعات در اورژانس فعلی کاسته شود.
کمبود نیروی انسانی متخصص
از طرفی گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که مرکز جامع دیالیز، آی‌سی‌یو، سوختگی،بخش بستری ترک اعتیاد، بخش خون، بخش گوارش، بخش مسمومیت و... این بیمارستان، در انتظار داشتن پرستار برای راه اندازی به سر می برد؛ مشکلی که شاید بتوان با واگذاری بخشی از امورات به بخش خصوصی آن را برطرف کرد.
تدبیر دیگری که شاید بتواند گوشه ای از معضل کمبود نیروی انسانی را بر طرف نماید استفاده از کمک پرستار و کمک بهیار است. حرفه ای که ده‌ها نفر داخل استان، آموزش‌های لازم را در خصوص آن دیده اند و با بکارگیری آنها بخش بزرگی از وظایف پرستاران و بهیاران پوشش داده خواهد شد و تا حدودی مشکل کمبود پرستار و بهیار، برطرف خواهد شد.
همچنین دوره‌های کمک پرستاری و کمک بهیاری به علت کوتاه مدت بودن می‌‌تواند خیلی سریع به جبران بخشی از خدمات مورد نیاز در بخش‌ها منجر شود.اما کار ریشه ای و اساسی هدایت تحصیلی مناسب جوانان هرمزگانی به سمت رشته‌های مورد نیاز در بهداشت و درمان استان است. همان گونه که در صدر این گزارش اشاره شد، این یک حقیقت آشکار است که کمبود نیروی انسانی متخصص و ماندگار در بهداشت و درمان هرمزگان، ریشه بسیاری از مشکلات است.
به عنوان مثال درحالیکه استان یزد با جمعیت یک میلیون و سیصد هزار نفری هشت فوق تخصص ریه دارد، اما هرمزگان با جمعیتی قریب به یک میلیون و هشتصد هزار نفر، از داشتن حتی یک فوق تخصص ریه محروم است.
همچنین چهار فوق تخصص خون که بصورت طرحی در استان مقیم بودند، با پایان مدت تعهد خود از استان رفته اند و در حال حاضر فقط یک فوق تخصص خون در استان داریم.
درحوزه پزشک متخصص، سرانه کشوری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۱.۸ نفر می‌‌باشد، اما در هرمزگان این عدد ۹.۷ نفر است و این استان از این لحاظ دومین استان محروم کشور به حساب می‌‌آید. بدیهی است که ایجاد سهمیه برای بومیان هرمزگان یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌‌تواند آینده بهداشت و درمان استان را تامین نماید.
البته این سرانه اگر به تفکیک شهرستان‌های استان هرمزگان گرفته شود، عمق فاجعه بیشتر می‌‌شود. به عبارتی می‌توان گفت قریب به اتفاق متخصصین این حرفه بر خلاف بسیاری از استان‌ها، در مرکز استان جمع شده اند و گاهی دسترسی برخی هرمزگانی‌ها به متخصصان استان‌های همجوار راحت تر از دسترسی به پزشکان متخصص بندرعباس است.
از آنجا که در سرانه پزشک عمومی، با تعداد ۲۹.۳ نفر در هر صد هزار نفر کمی از شاخص متوسط کشور که معادل ۱۹.۹ نفر است، جلوتر هستیم هدایت پزشکان عمومی به سمت دریافت تخصص می‌تواند تا حدودی به حل مشکل درمان استان یاری نماید.
کمبود نیروی انسانی در بخش خدمات پرستاری و بهیاری و همچنین پزشکان متخصص، عملا بیمارستان‌های استان را حتی در بخش خصوصی با ناکارآمدی و همچینین نارضایتی مراجعین مواجه نموده است. و مردم ارائه خدمات در این بیمارستان‌ها را قابل مقایسه با بیمارستان‌های مشابه در سایر استان‌ها نمی‌دانند و بزودی گزارشی در این حوزه به استحضار مخاطبان دریا خواهد رسید.
صنایع هرمزگان توان بالایی دارند و به تناسب این توان، مسئولیت اجتماعی آنها نیز، مضاعف است. مردم از این صنایع، توقع دارند در پروژه‌های جدی و بزرگ بهداشت و درمانی پا پیش بگذارند و اگر مانند پالایشگاه نفت ستاره تعهدی نیز دادند، به این تعهد پایبند بمانند.
بیمارستانی که امسال به بهره برداری نرسید قطعا می‌توانست جان عزیزان زیادی را نجات دهد. درمان درد درمانگری در هرمزگان می‌تواند از حیران و سرگردان شدن شهروندان هرمزگان در بیمارستان‌های فارس و یزد و تهران جلوگیری نماید.
صنعت گردشگری درمان در دنیا با گردشی معادل ۶۵ تا ۸۷.۵ میلیارد دلار یکی از صنایع پررونق دنیا محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۹ هر درمان به طور متوسط ۳۴۱۰ دلار هزینه شامل هزینه‌های خود بیمارستان و عبور از مرزهای سرزمینی و غیره داشته است.
استان هرمزگان به دلیل مجاورت با کشور‌های عرب حاشیه خلیج فارس می‌تواند مقصد بسیار مناسبی برای گردشگری درمان باشد. بسیاری از بیماران از بالای سر هرمزگانی‌ها پرواز می‌کنند و به شهر‌های مختلف ایران و کشورهای دیگر نظیر ترکیه و روسیه می‌روند. ترکیه بیشتر رشد در صنایع خود را در صنعت گردشگری درمان دارد.
این کشور سال گذشته ۴ میلیارد دلار از این محل به درآمد ناخالص ملی خود افزوده است. در حالی که تعویض یک دریچه قلب در ایالات متحده ۱۵۰ هزار دلار هزینه دارد، ترکها این عمل را با ۱۷ هزار دلار انجام می‌دهند و به نوعی بهشت گردشگری درمان شده است. البته این عمل در کشور ما به مراتب ارزان تر از ترکیه قابل انجام است.
هرمزگان باید و می تواند حداقل معین سلامت کشورهای عرب همسایه باشد، شایسته هرمزگانی نیست که برای درمان چشم امید به استان های دیگر داشته باشد.