دریا نیوزمدیرکل امورمالیاتی هرمزگان هشدار داد: رصد فعالیت های زیرزمینی فعالان اقتصادی

دریانیوز: مسیر توسعه استان از طریق وصول مالیات است و مالیات یکی از منابع درآمدی دولت است

 

، 10:55   /   کد خبر: 34616   /   تعداد بازدید: 382


دریا نیوز: مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: فعالیت های زیرزمینی فعالان اقتصادی که مالیات و عوارض پرداخت نمی کنند را رصد می کنیم.

شاکر رضامریدی بیان کرد: هرمزگان جزء ۵ استان پردرآمد کشور است و رتبه هرمزگان در وصول مالیات در کشور هفتم است.مدیر کل امور مالیاتی استان هرمزگان افزود: پرونده ها و حساب های بانکی برخی از فعالان اقتصادی هرمزگان همچنان خارج از استان است که باهمکاری استانداری و نمایندگان مجلس در حال انتقال این پرونده ها به استان هستیم.

وی شناسایی فرارهای مالیاتی و واحدیابی سیستمی و فیزیکی را در افزایش درآمدهای استان اثرگذار خواند. مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: مسیر توسعه استان از طریق وصول مالیات است و مالیات یکی از منابع درآمدی دولت است.

وی اظهار داشت: باتوجه به تحریم های ظالمانه و یک طرفه دشمنان در بخش نفت وتلاش دشمن برای فلج کردن فعالیت های اقتصادی کشور، اما مهمترین منبع درآمدی کشور درحال حاضر مالیات است.

مریدی افزود: سازمان امورمالیاتی براساس منویات مقام معظم رهبری وسیاست های دولت، دوشادوش فعالان اقتصادی وبخصوص تولیدکنندگان است واز آنها حمایت های مالیاتی براساس قانون مالیات های مستقیم دارد. مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان با اشاره به اجرای طرح جامع مالیاتی و اجرای قانون مالیات های مستقیم پس از اصلاحاتی در ۳۱ تیر ۹۴ که از ابتدای سال ۹۵ لازم الاجراشد؛ ابراز داشت: براساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم کلیه ادارات دولتی و اشخاص حقوقی دولتی وغیر دولتی، بانک ها و غیره، فعالیت های مالی شان با این اداره کل لینک شده اند تا از فرارهای مالیاتی جلوگیری شود.

وی اظهار داشت : با اجرای این قانون فعالیت های زیرزمینی فعالان اقتصادی که مالیات و عوارض پرداخت نمی کنند را رصد می کنیم.مدیرکل امور مالیاتی کشور اظهار داشت: آخرین فرصت بهره مندی از بخشودگی 100 درصدی جرایم قابل بخشش، فقط امسال است.

مریدی افزود: در صورت عدم پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده و برخورداری از تسهیلات یاد شده تا پایان سال جاری، این امکان در سال آینده فراهم نخواهد بود.مریدی گفت: این بخشودگی صرفا به منظور حمایت از فعالان اقتصادی در سال رونق تولید و با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور صادر شده و در سال های آتی، بدین منوال شاهد بخشودگی جرایم مالیاتی نخواهیم بودو ضرورت دارد فعالان اقتصادی به ویژه فعالان عرصه تولید، از تسهیلات قانونی مذکور نهایت استفاده را ببرند.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان بر استفاده از این ظرفیت قانونی از سوی فعالان اقتصادی تاکید کرد و گفت: مودیان در صورت عدم پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده تا پایان سال جاری، به عنوان مودی خوش‎حساب تلقی نشده و جرایم متعلق قابل بخشودگی نخواهد بود.

وی گفت: سازمان امور مالیاتی کشور با صدور بخشنامه‌ای، شرایط بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش موضوع برخی مواد قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را اعلام کرده است.

مریدی افزود: در این بخشنامه درخصوص بخشودگی جرائم مالیاتی قابل بخشش موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب 27 بهمن 1380 و مواد 169، 190، 193، 197 و 199 قانون مالیات های مستقیم ومواد 22و23 قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مودیان اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی غیر دولتی ابلاغ شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه سال ۱۳۹۸ توسط مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید مزین شده است؛ لذا این سازمان در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی و به منظور حمایت از فعالان اقتصادی، رعایت اصل تکریم ارباب رجوع و افزایش رضایتمندی مودیان محترم مالیاتی، تصمیماتی در خصوص بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۲۷ بهمن ۱۳۸۰ و مواد ۱۶۹، ۱۹۰، ۱۹۳، ۱۹۷ و ۱۹۹ قانون مالیات‌های مستقیم و مواد ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، برای مودیان اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی غیر دولتی، اتخاذ کرده است.

مریدی خاطرنشان کرد: بر اساس این بخشنامه مودیان در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده خود (اعم از اصل بدهی و جرایم غیر قابل بخشش) تا پایان سال جاری، در اجرای مقررات ماده ۱۹۱ قانون مالیات‌های مستقیم به عنوان مودی خوش حساب از این حیث و در این مرحله تلقی و مشمول بخشودگی قرار می گیرد. مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح‌کرد : در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده تا تاریخ ۳۰ مهرماه سال جاری، مودیان مشمول ۱۰۰ درصد جرایم قابل بخشش می شوند.

وی گفت: همچنین در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده از تاریخ یک آبان ۹۷ تا تاریخ ۳۰ آبان ۹۸ برای مودیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط، معادل ۹۸ درصد جرایم قابل بخشش و برای سایر مودیان ۹۶ درصد جرایم قابل بخشش قرار می گیرند.به گفته مریدی در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده از تاریخ یک آذر ۹۸ تا پایان سال جاری برای مودیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط، به ازای هر ماه معادل ۲ درصد و برای سایر مودیان معادل ۴ درصد، از درصد بخشودگی موضوع بند (۲) فوق کسر می‌گردد.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اعلام کرد: میزان بخشودگی جرایم براساس تاریخ پرداخت مانده بدهی قطعی شده هر یک از سنوات است.وی گفت: برای بخشودگی جرایم در اجرای این بخشنامه، مودیان یاد شده باید درخواست بخشودگی جرایم را به اداره امور مالیاتی تسلیم تا در اجرای این بخشنامه مورد بخشودگی قرار گیرد.

مریدی افزود: مودیان مذکور که قبل از ابلاغ این بخشنامه نسبت به پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده خود اقدام نموده‎اند، می‌توانند درخواست بخشودگی جرایم خود را حداکثر تا تاریخ ۲۰ اسفند ۹۸ به ادارات امور مالیاتی تسلیم کنند تا مورد بخشودگی قرار گیرند.مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح کرد: مودیان مالیاتی می توانند برای هر یک از سنوات با پرداخت بدهی مالیاتی آن سال، از مفاد این بخشنامه بهره مند گردند.

وی اظهار داشت :استفاده از مفاد این بخشنامه برای بخشودگی جرایم عملکرد و دوره های مالیاتی سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ برای مودیانی که طبق مقررات ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم و آیین نامه اجرایی تبصره (۳) این ماده مکلف به ارسال فهرست معاملات هستند، منوط به ارسال فهرست معاملات هر یک از سال های مذکور تا ۳۰ مهرماه ۹۸ است.