دریا نیوزارتقای جایگاه بهداشت و درمان استان؛ برای چشم پزشکی نیازی به اعزام خارج از هرمزگان نیست

دریانیوز: درحالیکه کمبودهای موجود در بخش بهداشت و درمان هرمزگان را نمی توان انکارکرد، اما ارتقای بخش چشم دانشگاه باعث کاهش خروج بیماران از استان برای درمان شده است

، 12:58   /   کد خبر: 34612   /   تعداد بازدید: 420


دریانیوز: درحالیکه کمبودهای موجود در بخش بهداشت و درمان هرمزگان را نمی توان انکارکرد، اما ارتقای  بخش چشم دانشگاه  باعث کاهش خروج بیماران از استان برای درمان شده است.
البته اگرچه در یکی دو دهه اخیر حوزه سلامت استان ارتقا یافته است؛ شاید بی اطلاع بودن بسیاری از شهروندان از جزئیات خدماتی که در مراکز درمانی ارائه می شود و تفاوت های موجود نسبت به گذشته،  باعث شده است که برخی از بیماران درمان شان را در سایر استان ها جستجو کنند. کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی در مرکز استان به بیماران خدمات می دهند که یکی از آنها کلینیک چشم زیرمجموعه کلینیک هرمز در مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبراعظم(ص) بندرعباس در جوار بیمارستان شهید محمدی می باشد که بیماران چشمی را بی نیاز از حضور در مراکز درمانی سایر استان ها نموده است.
  دکتر «محمدرضا سعیدی فر» مسئول بخش چشم مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبراعظم(ص) بندرعباس با بیان اینکه در این سال ها کلینیک چشم مجهز تر شده است و اواخر سال قبل نیز دستگاه تصویر برداری و آنژیو گرافی بدون تزریق  چشم با  پیگیری مسولین  دانشگاه و ریاست مرکز پیامبر اعظم  به این کلینیک اضافه شد و چند ماه قبل دستگاه ویترکتومی عمیق و اندو لیزر  و فیکو کانسلیشن که با عنایت خیرین به دانشگاه اهدا شد ؛ اظهار داشت: در حال حاضر
درمان های حوزه شبکیه، قرنیه، زجاجیه و... در اتاق عمل‌های‌مان انجام و بیشتر  خدمات تشخیصی و درمانی در استان انجام می شود.سعیدی فر البته اذعان داشت: دستگاه‌های درمان چشم هزینه بر است و نیاز به سرویس های دوره ای دارند و برای تکمیل برخی از دستگاه ها نیاز به مشارکت بیشتر خیرین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز داریم. وی اظهارداشت: روزانه بین 150تا200 بیماردر این کلینیک ویزیت و معاینه می شوند  ودرصورت نیاز به ادامه مراحل درمانی و عمل جراحی، در همین مرکز  توسط پزشکان فوق تخصص قرنیه، شبکیه،  کودکان و ...انجام می شود.
  مسئول بخش چشم مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم(ص) بندرعباس گفت: در حال حاضرمنتظر حضور  فوق‌تخصص آب سیاه و ترمیمی چشم در کلینیک  هستیم  و سایر همکاران می توانند بیماران این بخش را نیز معاینه و درمان کنند. وی با بیان اینکه درخواست برای جذب فوق‌تخصص گلوکوم داده شده است؛ اظهار داشت: دو همکار چشم پزشک برای فوق تخصص شبکیه پذیرفته شده اند که تا یک سال و نیم آینده در کلینیک به ارائه خدمت مشغول می‌شوند و در حال حاضر چهار فوق تخصص قرنیه و دو فوق‌تخصص شبکیه، و فوق تخصص کودکان بیماران را درمان می کنند. سعیدی فر با بیان اینکه بیشترین بیماری‌های شایع چشمی استان بیماریهای التهابی پلک، آب مروارید آب سیاه و دیابت  است؛ اظهار داشت: بدلیل شرایط اقلیمی استان   التهابات چشمی، آب سیاه و آب مروارید، بیماری های خشکی چشم و التهابات شبکیه و بیماران دیابتی در معرض خطر بیماری های چشم هستند.
  مسئول بخش چشم مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبراعظم(ص) بندرعباس به شهروندان توصیه کرد تا حدامکان از عینک آفتابی مناسب به رنگ تیره یا قهوه ای استفاده کنند و از ساعت12ظهر تا4عصر که اوج  تابش اشعه خورشید است، در صورت عدم ضرورت در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند و در خانه و... بمانند.وی گفت: همچنین مردم مراقبت های بهداشتی و استفاده از شامپو اطفال برای شستشوی چشم ها را مدنظر قرار دهند و از دست زدن به چشم با دست های آلوده و کثیف پرهیز کنند، استفاده از وسایل مشترک توسط دانش آموزان در مدارس، ورزشگاه‌ها، درمانگاه ها در زمان   اپیدمی ویروسی پر هیز نمایند. سعیدی‌فر گفت: شهروندان بصورت تلفنی، اینترنتی و حضوری
می توانند نوبت از کلینیک چشم دریافت کنند.
  مسئول بخش چشم مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبراعظم(ص)
  بندرعباس در مورد مشکلات و کمبود وسایل  گفت: البته دستگاه میدان دید کلینیک چشم از دوسال قبل دچار مشکل شده  بدلیل عدم اعتبار  نتوانستیم آن را جایگزین  کنیم. نیاز به خیرین بخش سلامت جهت ارتقا بخش چشم دانشگاه برای خدمت بیشتر به مردم استان هستیم.وی در پاسخ به این پرسش که آیا ضرورت وجود یک درمانگاه یا بیمارستان چشم در بندرعباس و استان هرمزگان توسط بخش خصوصی وجود دارد؛ هم گفت: این حوزه بایستی بصورت تیمی انجام شود که این تیم متشکل از چشم پزشکان وجود دارد و درخواست تخصیص زمین داشتیم که موافقت نشد و درصورت همکاری مسئولان استان در این بخش می توان مرکزی جامع و تخصصی در حوزه چشم را در استان راه اندازی کرد.  
  کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی
  رئیس مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبراعظم(ص) بندرعباس هم گفت: کلینیک تخصصی و فوق تخصصی هرمزبا بیش از100پزشک متخصص و فوق تخصص در جوار بیمارستان شهید محمدی بندرعباس و کلینیک مشیردوانی با 45 پزشک متخصص و فوق تخصص تمام وقت دانشگاه در میدان قدس بندرعباس به بیماران خدمت ارائه می دهند.
دکترمهدی حسنی آزاد اظهار داشت: در کلینیک مشیردوانی علاوه بر ویزیت سرپایی، بخش نوار عصب و عضله، نوارمغز و اکوکاردیوگرافی، نوارقلب و رادیولوژی دهان و دندان(تنها رادیولوژی تخصصی دهان ودندان دولتی)، داروخانه و
بینایی سنجی و... می باشد.
  حسنی آزاد با بیان اینکه رادیولوژی و دندانپزشکی این دو کلینیک در مهرماه سال جاری راه اندازی می شود؛ خاطرنشان کرد: 130هزارنفر در کلینیک هرمز و بیش از100هزار نفر در کلینیک مشیردوانی در سال گذشته ویزیت شدند. وی تصریح کرد: کلینیک های پوست و چشم در مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبراعظم(ص) بندرعباس جامع هستند که علاوه بر تشخیص، درمان را هم بطورکامل انجام می دهند.رئیس مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبراعظم(ص) بندرعباس گفت: کلینیک مجهز چشم در حال حاضر آماده ارائه خدمات به بیماران می باشد و آنژیوگرافی چشم نیز از سال گذشته در این کلینیک راه اندازی شده است.وی افزود: برای خدمات تشخیصی و درمان نیاز به اعزام بیماران به خارج از استان وجود ندارد.حسنی آزاد اظهار داشت: پیگیر جذب فوق‌تخصص آب سیاه و ترمیمی چشم و دستگاه پریمتری هستیم که بایستی پزشکان ماندگار در این حوزه و سایر بخش‌ها و تخصص ها داشته باشیم.به گفته رئیس مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبراعظم(ص) بندرعباس شهروندان می توانند بصورت اینترنتی، حضوری و تلفنی با چهاررقم1824 از کلینیک های بندرعباس نوبت دریافت کنند.

علی زارعی/دریا