دریا نیوزنماينده ولي فقيه در هرمزگان: رسانه ها و ائمه جمعه و جماعات فرهنگ استاندارد را نهادينه کنند

دریا نیوز: نماينده ولي فقيه در هرمزگان اظهار داشت: رسانه ها و بخصوص رسانه ملي، ائمه جمعه و جماعات و نخبگان و علما، فرهنگ استاندارد را در جامعه نهادينه کنند

، 13:21   /   کد خبر: 34582   /   تعداد بازدید: 341


دریا نیوز: نماينده ولي فقيه در هرمزگان اظهار داشت: رسانه ها وبخصوص رسانه ملي، ائمه جمعه و جماعات و نخبگان و علما، فرهنگ استاندارد را درجامعه نهادينه کنند.

حجت الاسلام محمد عبادي زاده روز گذشته و همزمان با اولين روز ازهفته دولت در جمع مديرکل، معاونان و روساي ادارات اداره کل استاندارد هرمزگان افزود: بايستي فرهنگ استاندارد در جامعه نهادينه شود تا مردم با کالاهاي غيراستاندارد رفتار سلبي و منفي داشته باشند و از اينگونه کالاها استفاده نکنند و توليدکنندگان هم خود را ملزم به رعايت استاندارد و استفاده از نشان استاندارد کنند.وي گفت: مجموعه فاخر استاندارد ديده بان صادرات و واردات کشور و ديده بان بيدار همه حوزه هايي است که در کشور فعاليت دارند و شما بايد مهرتاييد کيفيت را بر امورات شان بزنيد.عبادي زاده خاطرنشان کرد: استاندارد حامي اصلي مصرف کنندگان است.

امام جمعه بندرعباس گفت: گاهي افراد سودجو بدنبال اغراض ومنافع شخصي خودشان هستند و معيارها، استانداردها،شاخصه ها و ضوابط توليد را ناديده مي گيرند و اجناس تقلبي را به بازار وارد مي کنند که اعتماد مردم به استاندارد و محصولاتي که مهر کيفيت استاندارد به آنها خورده است بانهادينه شدن فرهنگ استاندارد ، بازار آنها کساد مي شود و مردم از آن کالاها استفاده نمي کنند. وي تصريح کرد: اما هنوز در جامعه در فرهنگ استاندارد آنطوري که بايد و شايد اين فرهنگ نهادينه نشده است تا مردم تفکيک کنند وکالاهاي غيراستانداردکه مهرونشان استاندارد ندارد را استفاده نکنند. عبادي زاده گفت: اين موضوع نياز به فرهنگ سازي دارد که از يک طرف استاندارد بايستي بصورت گسترده در تمام حوزه ها حضور داشته باشد واز آن طرف هم مردم اين باور در آنها ايجاد شود که با کالاهاي فاقد مهر استاندارد بگونه اي ديگر برخورد کنند.

نماينده ولي فقيه در هرمزگان افزود: استان هرمزگان دالان اصلي صادرات و واردات کشوراست و بيش از 60درصد صادرات و واردات کشور از بندرشهيد رجايي و ساير بنادر استان صورت مي گيرد که اين عدد و رقم نياز به فعاليت وسيعي براي استاندارد استان ايجاد مي کندو انتظارات در اين حوزه محقق شده است. وي اظهار داشت: مي طلبد استانداردفعاليت گسترده اي داشته باشد تا کالاهاي صادراتي و وارداتي را مورد تاييد قرار دهد.

عبادي زاده گفت: در گذشته هرجايي که شرايط حضور جمهوري اسلامي در کشورهاي همسايه ايجاد و فراهم مي‌شد؛ حضور ابتدايي مان عالي بود. اما آرام آرام بازارهاي کشورهاي همسايه را ازدست داديم.وي خاطرنشان کرد: رقبا از ما در کشورهاي ديگر پيشي مي گيرند و دليل آن اين بود که تجار و بازرگانان ايراني چون کالاهايي را با استانداردهاي روز دنيا صادر نمي کرديم و به لحاظ کيفيت بسته بندي و ظاهري مرغوبيت و مطلوبيت را نداشت که باعث شد بازار را کشورهاي همسايه، از دست دهيم و رقبا جاي مان را گرفتند.

امام جمعه بندرعباس گفت: حضور فعال سازمان ملي استاندارد و اداره کل استاندارد هرمزگان در مجموعه بخش‌هاي واردات وصادرات براي اعتباربخشي به بازار ايران در کشورهاي منطقه حائز اهميت است تا محصولاتي مطابق با معيارها و شاخص هاي استاندارد صادرشود.

وي افزود: صادرات توسط صادرکنندگان سودجو بدون توجه به استانداردهاي بين المللي باعث شد بازارمان را در برخي بخش ها از دست دهيم.

عبادي زاده خاطرنشان کرد: حضور استاندارد باعث مي شود از اعتبار نظام جمهوري اسلامي ايران با صادرات کالاهاي استاندارد دفاع شود.

نماينده ولي فقيه در هرمزگان وظيفه اداره کل استاندارد هرمزگان را به دليل قرار گرفتن در دالان و گلوگاه اصلي صادرات وواردات کشورمهم خواند وگفت: اگر هرميزان سخت گيرانه تر و جدي تر با اين مقولات برخورد شود، اعتبار نظام جمهوري اسلامي ايران و محصولات مان افزايش مي يابد.وي گفت: در داخل کشورهم مشکلاتي وجود دارد وفضايي ايجاد شده است که برخي محصولاتي که از مبادي غيررسمي و قاچاق وارد مي شوند و اداره کل استاندارد هم نمي تواند برآنها نظارت کند.

عبادي زاده گفت: بخشي از آسيب هايي که به سلامت جامعه وارد مي شود از طريق کالاهاي قاچاق است که متوليان مربوطه بايستي چاره اي در اين خصوص بينديشند.

امام جمعه بندرعباس تصريح کرد: هر ميزان که نسبت به اين مقوله بي تفاوت تر باشيم، کارمان سخت تر مي شود که رسانه‌ها بايستي بررسي کنند که چند درصد از کالاهايي که در کشور وارد شده است؛ از مبادي رسمي وچه ميزان بصورت غيررسمي به کشور وارد و توزيع شده است.

وي گفت: مردم از منظر سلامت و کيفيت کالاها نمي توانند ارزيابي لازم را داشته باشند و فقط استاندارد و دستگاه هاي متولي در اين بخش وظيفه سنگيني دارند که بايستي چتر نظارتي استاندارد گسترده شود و هم اينکه فرهنگ سازي شود تا نگاه به استاندارد تغيير کند .

عبادي زاده خواستار حضور بيشتر رسانه ها، نخبگان، علما وائمه جمعه و جماعت جهت فرهنگ سازي بخش استاندارد شد و تاکيد کرد: شهروندان هم کالاهاي فاقد نشان استاندارد را استفاده نکنند و استفاده از چنين کالاهايي را بايکوت و تحريم کنند.

نماينده ولي فقيه در هرمزگان گفت: در صورت تحقق اين مهم، توليدکنندگان هم ملزم مي شوند که نشان استاندارد را اخذ مي کنند.وي گفت: اگر مصرف کننده به نشان استاندارد توجه لازم نداشته باشد؛ آنگاه توليدکننده براي اعتباربخشي به کالاي خودش از نشان استاندارد استفاده مي کند و اين زماني اتفاق مي افتد که فرهنگ استاندارد در جامعه جاري و ساري شود.عبادي زاده اظهارداشت: به عنوان دفاع از مردم که استاندارد حق مردم است که بايستي به مردم هم ابلاغ و تفهيم شود؛ از استاندارد حمايت مي کنم و مردم هم بايد تکليف شان را در مقابل استاندارد با استفاده از کالاي استاندارد عمل کنند.

نماينده ولي فقيه در هرمزگان با قدرداني از مديرکل و کارکنان استاندارد هرمزگان گفت: در مقايسه با ساير استان‌ها استاندارد هرمزگان شرايط خيلي خوبي دارد.

وي برهم افزايي ظرفيت آزمايشگاه ها براي پشتيباني از استاندارد تاکيد کرد وافزود: با آزمايشگاه هاي تخصصي دانشگاه هاي استان مي توان به ياري صادرات و واردات کشور آمد و بايستي از اين ظرفيت زيرساختي استفاده نمود.

عبادي زاده خاطرنشان کرد: آمادگي جهت هرگونه حمايتي از استاندارد که در واقع حمايت ازخودمان، مردم،جامعه و نظام واعتبار بخشي به نظام است را دارم.

مديرکل استاندارد هرمزگان نيز در اين ديدار با تبريک انتصاب حجت الاسلام والمسلمين محمدعبادي زاده به عنوان نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بندرعباس گفت: اداره کل استاندارد هرمزگان از سال 46 فعاليتش را در استان آغاز کرده است و در حال حاضر به عنوان اداره کل پيشرو در بين ادارات کل استاندارد استان هاي کشور فعاليت مي کند.

عيسي باقرزاده همايي افزود: در حوزه صادرات وواردات کالا که هرمزگان به عنوان دروازه ورود و خروج کشور مي باشد؛ که در بين استان هاي کشور مقام اول را از نظر بررسي کالاهاي وارداتي وصادراتي داريم.

باقرزاده افزود: به لحاظ درآمدي نيز نقش بسيار مهم و تاثيرگذاري را در استاندارد کشور داريم که بين 35تا40درصد از درآمدهاي سازمان ملي استاندارد از استان هرمزگان به خزانه واريز مي شود.

وي اظهار داشت: مسئولان، اداره کل استاندارد را به عنوان اداره کل مهم وتاثيرگذار در کشور تلقي مي کنند و باتوجه به اينکه همکاران ساعي در اين مجموعه فعاليت دارند که باعث افزايش سطح رضايتمندي از اداره کل استاندارد هرمزگان شده است.

باقرزاده همايي خاطرنشان کرد: علاوه بر اداره کل، در بندرشهيدرجايي فضاي اداراي و آزمايشگاهي باحضور 50نفر ازهمکاران مان فعاليت داريم و در شهرستان ها نيز ادارات و نمايندگي هاي مان و در جزاير قشم وکيش با تفاهمنامه با مناطق آزاد فعاليت داريم.  مديرکل استاندارد هرمزگان گفت: علاوه بر بخش دولتي، در بخش خصوصي نيز حدود100 شرکت اعم از آزمايشگاه همکار که خدمات آزمايشگاهي را ارئه مي دهند، شرکت‌هاي بازرسي کالا، شهربازي، آسانسور، جايگاه سي ان جي، خودرو و... فعاليت دارند.

وي گفت: در مجموعه استاندارد هرمزگان بيش از 120نفر نيرو داريم که حدود 50درصدشان خانم هستند. باقرزاده همايي افزود: در حوزه توليدات در استان، استاندارد وضعيت مناسبي دارد.

مديرکل استاندارد هرمزگان گفت: نياز به حمايت هاي نماينده مقام معظم رهبري در استان داريم تا اينکه مردم با استاندارد آشنايي بيشتري داشته باشند واين فرهنگ در جامعه نهادينه شود. وي گفت: از 16تا 22مهرماه هفته استاندارد است که ويژه برنامه اي در روز جهاني استاندارد برگزار مي شود که از حضرتعالي براي حضور دراين مراسم دعوت مي کنم.

گفتني است، در پايان اين ديدار نماينده ولي فقيه در استان هرمزگان به پويش کالاي استاندارد ايراني مي خرم با هدف حمايت از کالاي ايراني در سالي که به فرمايش رهبرمعظم انقلاب به عنوان رونق توليد نامگذاري شده است؛ پيوست واز اين پويش باخرسندي استقبال کرد.