دریا نیوزشهرک صنعتي بشاگرد، کلنگ روي کلنگ، وعده پشت وعده

دریا نیوز: نزديک به يک سال از کلنگ زني شهرک صنعتي بشاگرد مي‌گذرد اما تا کنون عمليات احداث اين پروژه آغاز نشده است

، 11:42   /   کد خبر: 34579   /   تعداد بازدید: 329


دریا نیوز: نزديک به يک سال از کلنگ زني شهرک صنعتي بشاگرد مي‌گذرد اما تا کنون عمليات احداث اين پروژه آغاز نشده است.

شايد بتوان گفت بزرگترين محروميت در بشاگرد، محروميت از داشتن شغل و کسب و کار مناسب باشد. برخي آمار‌هاي منتشره، مدعي هستند که بشاگرد رتبه نخست بيکاري کشور است فارس اين آمار را تاييد نمي‌کند اما شواهد گوياي آن است که وضعيت اشتغال در بشاگرد بسيار نامناسب است. قطعا در نتيجه بيکاري، حاشيه‌نشيني در شهرهاي بزرگ‌تر و بسياري از معضلات اجتماعي، بدون هيچ برداشت اضافه اي قابل استنتاج است.در زمان‌هاي نه چندان دور، کشاورزي و دامداري، دو شغل اصلي مردمان اين ديار بوده است. متاسفانه با خشک‌سالي‌‌هاي پياپي و کمبود آب و علوفه،کشاورزي و دامداري که ريشه تاريخي در اين شهرستان داشته‌ از رونق افتاده است. هر چند پس از اتمام ساخت سد جگين، رئيس جمهور وقت در سال 1391 در جمع مردم بشاگرد وعده داد که آب سد جگين براي مردم بشاگرد لوله کشي شود( ولي تا به امروز 80 درصد مردم بشاگرد حتي براي شرب از آب لوله کشي بي بهره هستند).

در اواخر دولت پيشين معاون رئيس جمهور در امور مناطق از احداث شهرک صنعتي بين دو شهر گوهران و سردشت در بشاگرد خبر داد.

در آذر سال 1396 مديرعامل فعلي شرکت شهرک‌هاي صنعتي هرمزگان در جلسه کارگروه رفع موانع توليد در شهرستان بشاگرد از احداث منطقه صنعتي در اين شهرستان خبر داد و اظهار داشت: فاز اول شهرک صنعتي بشاگرد به مساحت پنج هکتار تا پايان سال 1397 احداث مي‌شود. نکته جالب در سخنان اميري‌زاد در آن جلسه ايجاد اشتغال 7000 نفري بواسطه اجراي طرح‌هاي صنعتي فوق بود با توجه به اينکه جمعيت شهرستان بشاگرد طبق آخرين سرشماري نفوس و مسکن در سال 1395 حدود 35 هزار نفر بوده است) به نظر مي‌رسيد اين وعده 7000 شغل نه تنها مشکل شهرستان بشاگرد را به طور کامل حل مي‌کند، بلکه سبب اشتغال زايي براي مناطق اطراف نيز خواهد شد.

اما ماجراهاي وعده روي وعده و کلنگ روي کلنگ ادامه يافت: سال گذشته تقريبا در همين تاريخ‌ها بود که اميري زاد در يک مصاحبه هيجاني، خبر از رکورد زماني در دريافت مجوز احداث دو شهرک صنعتي داد که يکي از آنها شهرک صنعتي بشاگرد بود. به گفته وي اين که توانسته‌اند در کمتر از يک ماه دو مجوز بگيرند در نوع خود رکورد بوده است).

هر چند براي بشاگردي‌ها مشخص نشد که چرا از سال 91 تا اواخر مرداد 97 اين اخذ مجوزها طول کشيده است و چرا مديرعامل اين مدت را يک ماه محاسبه نموده است ولي اميد، همچنان جاري بود تا طبق قول و قرار قبلي پايان سال 97 زمان بهره‌برداري از فاز اول شهرک صنعتي باشد.

دهم مهر 97 استاندار هرمزگان به همراه هيئت همراه به بشاگرد رفت و کلنگ احداث اين شهرک صنعتي 21 هکتاري را بر زمين کوفت. گرچه حتي شهرک‌هاي صنعتي موجود در مرکز استان، علي‌رغم وجود دسترسي آسان به راه مناسب هوايي و زميني و ريلي، و اداراتي مانند استاندارد و برق و ثبت شرکت‌ها و بانکهاي بزرگ و ساير امکانات، باز هم توان توليد محصول با قيمت رقابتي ندارند و به غير از چند شرکت، الباقي در تعطيلي کامل و يا نيمه‌تعطيلي به سر مي‌برند، اما وعده اشتغال زايي با احداث شهرک‌هاي صنعتي براي بشاگرد تشنه اشتغال، چيزي نيست که به سادگي بتوان از کنار آن گذشت.

بي شک اگر شهرک‌هاي صنعتي به طور واقعي حمايت شوند و موانع توليد که بزرگ ترين آن بروکراسي اداري است به طور منطقي از سر راه توليدکنندگان واقعي برداشته شود شهرک صنعتي حتي در مکان دورافتاده‌اي مثل بشاگرد بدليل معافيت‌هاي مالياتي مي‌تواند جذابيت سرمايه گذاري داشته باشد.و البته با توجه به محصولات زياد کشاورزي توليد شده در بشاگرد و عدم وجود صنايع تکميلي خشک کن، بسته بندي و ... براي خرما و ساير فرآورده‌ها، شايد وجود چند کارخانه صنعتي با رويکرد کشاورزي، بتواند هم به صورت مستقيم به اشتغال بيانجامد و هم موجب رونق بخش کشاورزي و بالنتيجه اشتغال غيرمستقيم گردد.

به هر صورت، خبر تدبير احداث شهرک صنعتي در بشاگرد، چراغ اميد را در دل مردم به‌ويژه جوانان تحصيل‌کرده و بيکار اين شهرستان روشن کرد. اما روزها گذشت و گذشت. پايان سال 97 آمد و تقريبا نيمي‌از سال 98 نيز گذشت. فاز اول شهرک صنعتي بشاگرد نه تنها به پايان نرسيد بلکه آغاز نيز نشد. در مکان اين شهرک، آجري روي آجر گذاشته نشده است و هنوز مطلقا هيچ گونه اتفاقي در زمين شهرک صنعتي بشاگرد نيافتاده. موضوعي که معاون عمراني فرمانداري شهرستان بشاگرد نيز در گفت و گو با خبرنگار فارس به آن اذعان نموده است.

رسول روح الاميني اظهار داشت: شهرستان بشاگرد از نظر نرخ بالاي بيکاري يک شهرستان ويژه است که مي‌طلبد هرچه سريع تر پروژه شهرک‌هاي صنعتي اين شهرستان اجرايي شود.وي افزود: پروژه شهرک صنعتي بشاگرد از زمان کلنگ زني تا کنون هيچ پيشرفت فيزيکي نداشته است و در اين خصوص بايد نگاه ويژه اي از طرف مسوولان مربوطه به اين شهرستان شود.

سخن پاياني: مسؤولين گرامي‌ باور بفرمايند مردم بشاگرد از تحت پوشش نهادهاي حمايتي بودن لذت نمي برند. اگر به اين نتيجه رسيده ايد که راه خروج از بحران بيکاري بشاگرد، احداث شهرک صنعتي است، سريع‌تر شروع بفرماييد! اين همه تعلل چرا؟