دریا نیوزامام جمعه بندرعباس در ششمین جشنواره مطبوعاتی خلیج فارس: خبرنگاران از منبر رسانه، درد جامعه را فریاد بزنند

دریانیوز: امام جمعه بندرعباس گفت: خبرنگاران تریبونی به نام منبر رسانه در اختیار دارند

، 12:55   /   کد خبر: 34386   /   تعداد بازدید: 173


دریانیوز: امام جمعه بندرعباس گفت: خبرنگاران تریبونی به نام منبر رسانه در اختیار دارند.
به گزارش خبرنگار دریا؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدعبادی زاده در ششمین جشنواره مطبوعاتی خلیج فارس ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگاران شهید اظهار داشت: صدای منبر رسانه ها گاهی به تمام دنیا می رسد واثرگذار است.وی خطاب به خبرنگاران اظهار داشت : مخاطب تان را با این منابر هدایت کنید وبه همین دلیل بایستی دردهای جامعه نوشته شود و کار اصحاب رسانه به واقع  هادی هستند.
عبادی زاده کارکردخبرنگاران را هدایت گری خواند و افزود:  درگام دوم ماموریت داریم  ایجاد امید را در جامعه تقویت کنیم که این وظیفه خطیر برعهده خبرنگاران نیز است. امام جمعه بندرعباس افزود: دستاوردهای گام نخست را منعکس کنید وکاستی ها را با امید ونگاه به برطرف شدن شان بایستی قلم بزنید.همچنین به خبرنگاران گفت: بایستی دردهای در جامعه را منعکس کنید وهنر خبرنگاران  باید در خدمت به جامعه باشد. بایستی حقیقت را نوشت تا ماندگار شود. امام جمعه بندرعباس گفت: انسان هایی ماندگار شدند که درد ورنج و سختی مردم را منعکس کردند. وی گفت: شهدا وفعالان رسانه مانند شهید دقت، شهید دشتی، مرحوم دبیری نژاد ومرحوم کرمی، مرحوم فرج زاده در تاریخ رسانه استان ماندگار شدند.

 بندرعباس دروازه ورود نشریات به کشور بود

رئیس دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها وزارت ارشاد در این جشنواره گفت: بندرعباس از بیش از یک سال قبل دروازه ورودی نشریات به کشور بوده است. گیتا علی آبادی با اشاره به نقش وجایگاه هرمزگان و بندرعباس از قرن ها پیش از تجارت افزود: 115سال قبل که کالاها از طریق دریا  به هرمزگان می آمد، کالای فرهنگی به نام نشریاتی هم وارد شد که به زبان فارسی در هند منتشر می شد.وی اظهار
داشت : قدمت ورود نشریه در هرمزگان به بیش از یک قرن می رسد و این استان قدمتی تاریخی دارد و امروز به صورت حرفه ای در عرصه روزنامه نگاری دراستان  کارمی شود.علی آبادی اظهار داشت:  ورود روزنامه از بندرعباس بوده که به سایر مناطق کشور توزیع می شد و تبادل کالای فرهنگی از بندرعباس انجام می شد.

رئیس دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها وزارت ارشاد گفت: به همین دلیل از قرائت خانه هایی در آن زمان وجود داشت که به دلیل توان مالی وسطح سواد پایین افراد جامعه آن روز ، قرائت خانه هایی برای خواندن روزنامه بودکه  قرائت خانه عباسی همچنان دراین شهر وجود دارد وانتظار می رود این محل  به مکان گردشگری تبدیل شود.

وی با اشاره به تکنیک های جدید در شبکه های اجتماعی دیده می شود و وارد زندگی مردم شده اند؛ اظهار داشت: با این شرایط مسئولیت روزنامه نگاران سخت ترشده است. رئیس دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها وزارت ارشاد گفت:در شبکه های اجتماعی شایعات دیده می شود، ولی در روزنامه نگاران در رسانه ها باید به دقت وسرعت وصحت توجه داشته باشند.وی افزود: امروز  نشریات جایگاه خودشان را حفظ کرده اند. علی آبادی افزود:بایستی رسانه ها روز آمد شوند  که دفترمطالعات رسانه ها که سی سال فعالیت دارد و دوره های آموزشی برای روز آمدی فعالان رسانه ها برگزار کرده و می کنیم.

امسال کنگره 1500 شهید انقلاب در هرمزگان برگزار می شود

  همچنین استاندار هرمزگان  در این مراسم گفت: امسال کنگره 1500 شهید انقلاب اسلامی هرمزگان در دی ماه داریم که رسانه ها بایستی فضای استان را درهمین راستا تبیین کنند.فریدون همتی  افزود: در شرایط جنگ اقتصادی رسانه ها نقش مهمی دارند، در دفاع مقدس خبرنگاران نقش مهمی داشتند که این نقش را نیز هم اکنون دارند تا روحیه مقاومت وایستادگی را ارتقا دهند.وی اظهار داشت : از طریق رسانه ها می توان در مقابل توطئه دشمنان ایستاد و در جنگ اقتصادی مانند دفاع مقدس بایستی برنامه ریزی واقدام نمود ودر عرصه رسانه بخوبی وارد شد. همتی خاطرنشان کرد : رسانه ها می توانند استعدادها و توانمندی ها را  در بخش های مختلف به عرصه بیاورند تا در جنگ اقتصادی به پیروزی برسیم.

استاندار هرمزگان از جامعه رسانه ای برای حضور در میدان با نقشه راه در این حوزه مانند دوران دفاع مقدس دعوت کرد وافزود: رسانه ها می توانند قدرت، ایجادایستادگی وفداکاری و رشادت وشهادت را تقویت کنند. وی تصریح کرد: جنگ اقتصادی شرایط دشوارتری از جنگ نظامی دارد و باید رسانه ها در جنگ اقتصادی به وظایف شان عمل کنید. همتی گفت: رسانه ها بایستی بگونه ای عمل کنندتا مردم درک درستی از شرایط موجود داشته باشند. استاندار هرمزگان بر تحقق شعار رونق تولید تاکید کرد وگفت: رسانه ها در این حوزه نقش مهمی دارند تا فرمایش رهبرمعظم انقلاب محقق شود. وی گفت: صادرکنندگان و تولیدکنندگان بایستی حمایت شوند ورسانه ها هم نقش مهمی در این حوزه دارند.

همتی بر پیشرفت اقتصادی، رونق تولید، کارآفرینی، صادرات و... با حمایت رسانه ها تاکید کرد. استاندار تاکید کرد: رسانه ها تیترهایی نزنند که دشمن شاد شوند. وی گفت: افزایش تولید در حوزه های مختلف وذخایر استراتژی داریم، اما مردم دچار پریشانی روانی شده اند برای خرید کردن اقلامی که شاید چندان مورد نیاز ضروری نباشد رسانه ها در آرام کردن جو روانی جامعه نقش دارند. استاندارهرمزگان گفت: بایستی در حوزه های مختلف و در اقتصاد مقاومتی فرهنگ سازی شود. وی گفت: پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس  به همت جوانان جهادگر کشور، ما را از بنزین بی نیاز کرد‌؛ اما بایستی با مصرف صحیح، بتوانیم میزان صادرات بنزین را افزایش دهیم. همتی گفت: خبرنگاران حلقه ارتباطی را در جامعه در عرصه های مختلف ایجاد می کنند.

استاندار هرمزگان افزود: با اقتدار نیروهای مسلح در کشور وبخصوص در دریا واقدامات اخیر معادلات جهان ومنطقه را سپاه و ارتش ایران برهم زد و سرنگونی پهباد متجاوزشان، اقتدار و قدرت مان را به رخ جهان کشید. وی گفت: ما نیز بایستی در عرصه  تولید وصادرات نقش آفرینی کنیم. استاندارهرمزگان گفت: از پیشنهادات و انتقادات در عرصه های مختلف رسانه ها استقبال می کنم که با کمترین امکانات به نقش رسانه ای تان عمل می کنید.

5 هزار متر مربع فضای فرهنگی در استان ایجاد می‌شود

  رضا کمالی زرکانی نیز  با تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: خبرنگاری کار سخت و دشواری است که خبرنگار در برخی مواقع برای اطلاع رسانی صحیح و انجام رسالت خبری جان خود را نیز به خطر می‌اندازد.وی با اشاره به برگزاری جشنواره مطبوعاتی خلیج فارس افزود: این ششمین دوره از این جشنواره در سطح استانی و اولین دوره برگزاری در سطح ملی و در سطح 10 استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان گفت: این دوره از جشنواره بر دو محور معرفی جاذبه‌های گردشگری استان هرمزگان و همچنین ترویج فرهنگ شهادت  در بخش‌های سرمقاله، تیتر، عکاسی خبری، یادداشت، گزارش و صفحه آرایی برگزار شد.وی بروز رسانی دانش رسانه و خبرنگاری میان اهالی رسانه را مهم‌ترین هدیه ارشاد به خبرنگاران برشمرد و گفت: ویژه برنامه هفته خبرنگار در هرمزگان نسبت به سالیان گذشته تفاوت‌های چشمگیری داشته است.

کمالی زرکانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستور استاندار برای پیش بینی پنج هزار مترمربع فضای فرهنگی در 10 شهر استان اظهار داشت: در هفته دولت به دستور استاندار در 10 شهر استان زمین های تخصیص یافته برای احداث نگارخانه و پلاتو، کلنگ زنی خواهند شد و ظرف 8 ماه به بهره‌برداری خواهند رسید.

برگزاری کنگره 1500 شهید بزرگترین رخداد فرهنگی هرمزگان است

همچنین اباذر سالاری نیز  در ششمین جشنواره مطبوعاتی خلیج فارس ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگاران شهید اظهار داشت: استان هرمزگان در سال جاری شاهد بزرگترین رخداد فرهنگی در حوزه دفاع مقدس خواهد بود.وی افزود: کنگره ملی 1500 شهید استان هرمزگان در دی ماه برگزار خواهد شد و مسؤولان تلاش بسیاری کرده اند که این برنامه به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

فرمانده سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان گفت: امروزه اگر آرامش و امنیت و رفاه نسبی را در جامعه شاهد هستیم بواسطه تقدیم خون همین شهدای والا مقام است.وی با اشاره به نمایش قدرتمندانه سپاه پاسداران در خلیج فارس اظهار داشت: امروزه استان هرمزگان به عنوان یک منطقه استراتژیک در دنیا خبرساز شده و سبزپوشان سپاه با نمایش عزتمندانه قدرت دفاعی جمهوری اسلامی، هیمنه پوشالی آمریکا و انگلیس را در هم شکسته است.

ششمین جشنواره ملی مطبوعاتی خلیج فارس و آیین تجلیل از برگزیدگان این جشنواره در بخش های مختلف با حضور مسؤولان استانی در تالار شهید آوینی برگزار شد. گفتنی است؛ در پایان این مراسم از برگزیدگان دربخش های مختلف تجلیل شد که علی زارعی  از روزنامه دریا در بخش گزارش حائز مقام سوم شد و معصومه زارعی از هفته نامه ساحل صدف از مجموعه رسانه ای روزنامه دریا  در بخش صفحه آرایی به مقام دوم دست یافت . همچنین دراین مراسم از خانواده های خبرنگارشهید دقت و مرحوم ایوب دبیری نژاد مدیرمسئول فقید روزنامه دریا تجلیل شد.