دریا نیوزروز پیامبران روشنایی و نابودگران تاریکی مبارک باد

، 08:35   /   کد خبر: 34381   /   تعداد بازدید: 97


 همکار عزیز خبرنگار
سلام
امروز را تبریک گفته و یاد خبرنگار شهید محمود صارمی را گرامی می دارم.
یقیناً تعریف خبرنگار بیش از داشتن کارت خبرنگاری است. تعریف من از خبرنگار کسی است که می‌پذیرد مسؤولیت بیان حقیقت را به عهده بگیرد و بر این کار ایستادگی کند. فقط همین. حال اگر در مسیر بیان حقیقت کسی ناراحت می‌شود، بشود. اگر آن کس که ناراحت شد، می‌تواند برای تو خطر مالی بسازد، بسازد. اگر می‌تواند با توهین و تهمت و حتی پاپوش، آبرویت را ببرد، ببرد. حتی اگر می‌تواند برای ادامه حیات جسمت دشواری بیافریند، بیافریند.
خبرنگار حقیقت را می‌گوید نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش. خبرنگار واقعی اتفاقا بسیار مودب است. اهل توهین و تحقیر نیست. اگر تهمت و برچسب خورد، قلم به تهمت و تحقیر نمی‌جنباند. موضوع را اگر شخصی کردند در بازی نمی‌افتد و موضوع را شخصی نمی‌کند. موضوعات پیش پا افتاده او را از پرداختن به حقایق کلان و اساسی باز نمی‌دارد. خبرنگار مشکل معیشت دارد ولی برای نان نمی‌نویسد. برای نام هم نمی‌نویسد. می‌نویسد که رنجی را برطرف کند یا اشکی را پاک کند یا فسادی را متوقف نماید. یا کار نیکی را تشویق کند. او بزرگترین امر کننده به نیکی و بازدارنده از پلیدی است.
و البته خبرنگاری که قبل از اطمینان کامل اقدام به نوشتن کند، خبرنگار نیست. خبرنگاری که مدام یأس و ناکارآمدی و ناامیدی را به جامعه می‌پاشد خبرنگار نیست. کسی که با شانتاژ سعی می‌کنند مدیری را وادار به قرارداد رسانه‌ای کند، بزهکاری است که خود را در جلیقه خبرنگار فرو کرده است. خبرنگار واقعی دروغ را دشمن خود می‌داند و اگر زمانی ناخواسته مطلبی منتشر کرد که نادرست بود فورا عذرخواهی می کند و خطایش را اصلاح می‌کند.

برادر و خواهر عزیز خبرنگار

قدر و منزلت تو، علیرغم اینکه می‌دانم بسیار مشکل معیشت داری بسیار بالاست. تو از آن کسی که خدای نکرده با تحصیل مال ناسالم معیشت پر رونقی برای خود رقم زده که هیچ، از تمام آنان که با مال مشروع هم معیشت خوبی دارند منزلت بالاتری داری.
تو بالاترین جهاد را که گفتن کلمه حق است در مقابل مدیر بدکردار با سلاح قلمت و دوربینت به عهده گرفته ای.
 و چه کسی مقدس تر از تو؟ تویی که به قاضی حکم می کنی که علیه بدکردار اقدام کن. تویی که به استانداران و فرمانداران و مدیران کل و وزرا و رؤسای جمهور با قلمت تشر می‌زنی و آنها را موظف می‌کنی که کار درست و نیک را انجام دهند و از نادرست اجتناب کنند.
سرت را به فخر بر ثریا بگیر که شریف‌ترین عنصر خلقت هستی. تو وظیفه داری جهان را روشن کنی از حقیقت و تو پذیرفتی که با تمام قامت در مقابل تاریکی بایستی...  روزت مبارک خبرنگار


 علی کوزه گر