دریا نیوزتدبیری جهادگونه برای ارتقای خدمات به محرومین سومین میز خدمت سپاه به آیت ا... غفاری رسید

دریا نیوز: سومین میزخدمت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان هرمزگان به محله آیت ا... غفاری بندرعباس(شهناز) رسید

، 14:21   /   کد خبر: 34358   /   تعداد بازدید: 224


دریا نیوز: سومین میزخدمت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان هرمزگان به محله آیت ا... غفاری بندرعباس(شهناز) رسید.
پس از آنکه در دو هفته گذشته محلات اسلام آباد و نخل ناخدا میزبان میزخدمت سپاه امام سجاد(ع) بود، سومین میزخدمت عصر سه شنبه  تا شب در مسجدصاحب الزمان (عج) محله قدیمی بندرعباس، شهناز که امروز آنرا آیت ا... غفاری هم می خوانند برگزار شد.هنگامیکه برای تهیه گزارش به این مسجد رفتم، وجود خودروهای زیاد در خیابان شهدای اربعین این محله و رفت وآمد ها به مسجد نشان می داد که افراد زیادی به مسجد آمده اند و حدسم درست بود. مسجد چندان بزرگ نبود وجمعیت زیادی در مسجد بود و تعداد زیادی از بانوان روی زمین نشسته بودند ومیز خدمت برخی از ادارات وسازمان ها ازجمله نیروی انتظامی، شهرداری، بسیج جامعه پزشکی، ارشاد، مامایی و بینایی سنجی، ویزیت رایگان طرح شهید رهنمون، ورزش وجوانان، برق، بهزیستی و.... به چشم می خورد و جای برخی میزها از جمله کمیته امداد، اداره آب، اداره کار، آموزش و پرورش، صنایع، فنی وحرفه ای و... که مردم در جستجوی شان بودند، خالی بود.

اولین صحنه ای که توجهم را جلب کرد، جمعیت زیادی بود که دور مهدی رنجبری شهردار منطقه2 بندرعباس جمع شده بودند ودغدغه ها ومشکلات شان رامطرح می کردند؛ شهرداری که وجه خوبی در دو سه سال اخیر در محله دارد وروحیه جهادی و بسیجی وارش موجب رضایت اهالی است. بیشترین دغدغه ساکنان این محله به اخذ سند مالکیت خانه ها، خیابان کشی وبازگشايي معابر، جمع آوری زباله ها و... برمی گشت و شهردار هم باسعه صدر شنونده مشکلات اهالی و پاسخگوی آنها بود. ساکنان از عدم توانایی شان برای پرداخت مبالغ بالایی که بایستی برای اخذ سند املاک شان به شهرداری گلایه مند بودند و شهردار می گفت براساس مصوبه شورای شهر، مبالغ دریافت می شود، اما همکاری لازم با ساکنان با قسط بندی و... برای صدور سند صورت می پذیرد. تعدادی از ساکنان هم از ناامنی واعتیاد و فروش موادمخدر و مشروبات الکلی، روشنایی، طرح فاضلاب، قبض های نجومی آب وبرق گلایه مند بود و برخی هم از خرابی کنتورهایشان و بی توجهی برای تعویض آنها می گفتند.
خانم شهدوستی ساکن کوچه غفار29 و روبروی مسجد صاحب الزمان (عج) که سرپرست خانوار است و می گوید بدلیل بدهی برق، کنتور برق را چندسال قبل برده اند و بعد از آن قبض برق بصورت آزاد برایش صادر می شود. تا بهمن ماه هم سه میلیون تومان برایش بدهی نوشته اند. توانایی پرداخت ندارد. مستمری خودش و نوه اش که سرپرستیش را برعهده دارد، ماهیانه 300هزارتومان است وتوانایی پرداخت ندارد. می گوید کنتور آب را هم بردند وبعد برگرداندند. وی که تحت پوشش بهزیستی است، از عدم حمایت این نهاد هم گلایه مند است.

سند املاک

خانمی دیگر که ساکن ضلع شمال شرقی محله است ودر سال 82 قرار بود دراین منطقه، فاز یک طرح بهسازی محله با اجرای
پروژه های اداری، تجاری ومسکونی کلید بخورد که عملیاتی نشد، هم می گوید: به خانه ما سند هم نمی دهند ونمی توانیم نوسازی کنیم که البته شهردار منطقه 2 در این خصوص به خبرنگار ماگفت: بسیاری از املاک فازیک درطرح فضای سبز قرار دارد و املاکی که در هیچ طرحی نباشند، به آنها سند داده می شود.

قبض های نجومی

یکی دیگر از ساکنان محله می گوید قبض برق یک میلیون و100 هزار تومانی که برایش آمده بود را 700 هزارتومان از این مبلغ را پرداخت کرد و 400 هزارتومان ماند وپس از مدتی این مبلغ به 900 هزارتومان رسید و درخواست قسط بندی داشتم و بدلیل اینکه بیماری دارم وهرماه بیش از 400هزار تومان هزینه دارو دارم، توان پرداخت هزینه برق را بطور کامل ندارم.دارای سه فرزند هستم و با مشکلات زیادی مواجهم.برخی هم تحت پوشش کمیته امداد هستند و فرزندان بیکار درخانه دارندکه بدلیل نداشتن شغل افسردگی گرفته اند هم می گویند حمایت نمی شوند و وام نمی دهند ویا ضامن می خواهند که نداریم. تعداد زیادی از ساکنان از تخریب سقف و دیوار خانه های شان می گویند که پس از بارندگی فروردین امسال نیر که به خانه های شان آسیب وارد شد، استانداری اعلام کردکه سه میلیون وام با یک ضامن  برای بازسازی وتعمیر خانه های صدمه دیده وتخریب پرداخت می کنند که هم مبلغش کم بود وهم ضامن نداشتند و در نتیجه خانه های ناایمن بازسازی نشد و برخی هم جرات خوابیدن در این اتاق های فرسوده بخصوص در زمان بارندگی و... ندارند و هر لحظه هراس دارند که سقف و دیوار خانه بر سرشان آوار شود. خانمی دیگر با بیان اینکه دبستان محله تخریب شده واعلام  کرده اند که فرزندمان را در  مدرسه ای حضرت رقیه(س) ثبت نام کنیم که بایستی از یک خیابان عبور کنیم که عبور از این  خیابان برای دانش آموز دبستانی خطرناک است. خط کشی عبور عابر پیاده هم وجود ندارد. یکی از ساکنان روبروی این مسجد هم از شکستگی لوله آب در چند نقطه می گوید که برای ترمیم آن اقدامی نشده است و پیگیری ها بی نتیجه بوده است.

مادر یسنا و درسا هم که گزارش را چند روز قبل منتشر کردیم که بدون یخچال، کولر، تلویزیون، پنکه و کمترین امکاناتی در پشت بیمارستان شریعتی در خانه ای بسیار فرسوده زندگی می کنند و سقف یکی از اتاق هایشان تخریب شده و چوب های سقف آشپزخانه را موریانه خورده ودر بارندگی مانند آبکش آب می ریزد هم به شهردار منطقه 2بندرعباس از مشکلاتش گفت و شهردار هم وعده نمود برای تعمیر خانه اش، همکاری وحمایت لازم داشته باشد. برخی از ساکنان این محله می گویند اهالی بدلیل اینکه خانه های شان سند ندارد، نمی توانند از تسهیلات نوسازی استفاده کنند وهزینه اخذ سند در این محله چند برابر سایر محلات است. سراجی ساکن کوچه بعثت 4 جنب مسجد سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) این محله هم از کنتور آب خانه شان می گوید که سال گذشته توسط اداره آب تعویض می شود وگویا این کنتور معیوب بوده و هر دفعه قبض آب با مبالغ بالاتری می آید و وقتی اعتراض می کنند، پاسخ می شنود که احتمالا مشکل داخلی است ونشتی آب دارید و آنها تمام لوله های آب را عوض می کنند و اما مشکل برطرف نمی شود. قبض های بعدی بامبالغ بیش از یک میلیون تومان هزینه آب بها برایشان می آید ووقتی پیگیری می کنند، به آنها می گویند پرداخت کنید وگرنه قبض بعدی حدود14 میلیون تومان است.

این خانواده که مرد و سرپرست خانواده یک دهه قبل فوت کرده و با مستمری یک میلیون واندی روزگار سختی می گذرانند، با پیگیری های فراوان و پس از انعکاس به مسئولان مربوطه، آخرین پاسخی که می شنوند این است که باید 500 هزار تومان علی الحساب پرداخت کنید تا کنتور عوض شود و موضوع رقم کنتور مورد بررسی مجدد قرار گیرد. آنها که در گذشته فقط قبض های چند ده هزارتومانی پرداخت کرده اند، معتقدند که هزینه آب چند برابری از آنها اخذ شده است وبایستی بستانکار شوند، نه اینکه بدهکار شدند وفشار اقتصادی و روحی فراوانی برآنها وارد شود. البته می خواستند در میزخدمت هم این موضوع را با مسئولان اداره آب مطرح کنند که نماینده ای از این اداره حضور نداشت. سرای محله شهناز  هم همچنان بدون کولر مانده است و صدها کودک و نوجوان برای حضور در دوره های قرآن آموزی، فرهنگی، فنی وحرفه ای و... با مشکل مواجهند و وعده های مسئولان هنوز عملی نشده است.

هرهفته یک میز خدمت

دبیر قرارگاه های تحول محلات سپاه امام سجاد(ع) هم بابیان اینکه این طرح میز خدمت در محلات اسلام آباد، نخل ناخدا و آیت ا... غفاری برگزار شده است؛ اظهار داشت: در هفته های آتی و هر هفته یک محله میزبان میزخدمت خواهد بود.سرهنگ دوم پاسدار حمیدرضا زارعی از احصای آسیب های اجتماعی، فرهنگی وامنیتی و محرومیت زدایی در محلات محروم و
حاشیه ای به عنوان مهمترین اهداف اجرای میز خدمت در محلات نام برد و افزود: این طرح با همکاری برخی نهادهای دولتی برگزار می شود.وی افزود: قبل از برگزاری میز خدمت با معتمدین، مسئول قرارگاه طرح تحول محله وامام جماعت مسجد جلساتی برگزار می شودو مشکلات بررسی می شود تا ببینیم کدام دستگاه های اجرایی ضرورت بیشتری دارد حضور یابند که از این ادارات دعوت می کنیم.زارعی بابیان اینکه استانداری هرمزگان وفرمانداری بندرعباس از اجرای این طرح استقبال کردند؛ اظهار امیدواری کرد میزان مشارکت دستگاه های اجرای در برپایی میز خدمت در مساجد محلات افزایش یابد.دبیر قرارگاه های تحول محلات سپاه امام سجاد(ع)نوید داد: کميته پیگیری پس از برگزاری میز خدمت، قرارگاه طرح تحول و سپاه شهرستان و.... در هرمحله پیگیری می کنند تا وعده هایی که مسئولان برای رفع مشکلات شان می دهند، محقق شود و درصورت نیاز جلساتی را با ادارات مربوطه برگزار می کنیم.وی گفت: تلاش داریم خارج از روال اداری و با تعامل با مدیران، مشکلات مردم در حوزه های مختلف برطرف شود.

توافقات با ادارات

غلامعباس یاراللهی مسئول قرارگاه طرح تحول بسیج کوی محله آیت ا... غفاری بندرعباس هم گفت: با اداره برق برای تقسیط قبوض برق، باشهرداری برای کاهش وتقسیط هزینه اخذ سند، با اداره ورزش وجوانان برای بهره مندی ورزشکاران از سالن های ورزشی، ثبت یک باشگاه ورزشی درمحله، با نیروی انتظامی برای افزایش گشت ها جهت افزایش امنیت و... به توافقاتی در ميزهاي خدمت رسیدیم و دفتر تسهیلگری محله نیز پیگیر رفع مشکلات افراد بی بضاعت است.

افزایش ارتباط با میز خدمت

فرمانده سپاه امام سجاد(ع) هم در گفتگو با خبرنگار ما گفت: هرهفته در یکی از محلات با حضور مسئولان ادارات و سازمان ها میز خدمت برگزار می شود تا ارتباط بیشتری بین مردم و مسئولان برگزار شود و ارتقای خدمات را داشته باشیم. سرهنگ اباذر سالاری افزود: با برگزاری این میزهای خدمت تلاش می شود دغدغه های محلات و مشکلات ساکنان را بررسی کنیم وموضوعاتی که نیاز به بررسی بیشتر شود، در سطح استان و شهرستان پیگیری می شود. وی در خصوص عدم حضور برخی ادارات علی رغم نیاز به حضورشان در ميزهاي خدمت هم اظهارداشت : به آنها جداگانه اعلام می کنیم که برای رفع مشکلات مردم به محله بیایند.سالاری خاطرنشان کرد: این طرح بطور دائمی ادامه دارد تا مسئولان بطور مرتب در بین مردم حضور یابند و مشکلات را بررسی و برطرف کنند. گفتنی است معاون فرهنگی ارشاد هرمزگان نیزگفت: قرآن موردنیاز مسجد راتامین می کنیم و برای آموزش سرود، نمایش و... در این محله  حمایت می کنیم.

علی زارعی/دریا