دریا نیوزوزیر با کیست؟

، 10:30   /   کد خبر: 34067   /   تعداد بازدید: 152


دریا نیوز: وزارت راه و شهرسازی مشخص نیست با بی خانمان هاست یا صاحبخانه ها که حتی حاضر به اجرای قانونی نیست که بخشی از مشکل مردم را رفع کند؟

افزایش چند برابری قیمت مسکن و رهن و اجاره بها باعث شده است که مردم در استانی مانند هرمزگان که جزو گران ترین استان های کشور در بخش مسکن می باشد، از خانه دار شدن ناامید شده اند و حتی برخی هم توانایی رهن و اجاره را هم ندارند. اینکه وزارت راه و شهرسازی تاکنون حاضر نشده است سامانه ملی املاک و اسکان کشور را راه اندازی کند جای سوال دارد که اگر راه اندازی می شد، آمار خانه های خالی هم مشخص و از آنها مالیات اخذ گردیده و شاید این اخذ مالیات باعث می شد که صاحبخانه ها، واحدهای خالی خود را وارد بازار مسکن می کردند و اندکی از تب مسکن و حباب کاذب قیمت مسکن فروکش می کرد. از آن طرف هم اگر که اجرای طرح مسکن مهر با رفع نواقصش تداوم می یافت؛ آنگاه شاید که اقشار مختلف می توانستند بر زیر سقفی بنشینند که به خودشان تعلق دارد و کمتر درد اجاره نشینی را می کشیدند و یا مجبور به حاشیه نشینی و یا رفتن از شهر به روستا نمی شدند که متاسفانه دولت به حوزه مسکن بی تفاوت است و مشکلات مردم برای تامین مسکن روز به روز بیشتر می شود.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان هم در این بخش گفته است: اخذ مالیات از خانه های خالی مستلزم راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور است. براساس تبصره7 ماده169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، وزارت راه و شهرسازی موظف است حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون، سامانه ملی املاک و اسکان کشور را ایجادکند. براساس این قانون، این سامانه بایستی بگونه ای باشد که در هر زمان امکان شناسایی برخط مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی و اداری و پیگیری های نقل و انتقال املاک و مستغلات بصورت رسمی، عادی، وکالتی و... را در کلیه نقاط کشور فراهم آورد. این قانون در 31 تیر94 تصویب شد واز اول سال95 لازم الاجرا شد؛ اما سامانه ملی املاک و اسکان کشور هنوز فعال نشده است. در راستای اجرای ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر به استناد سامانه ملی املاک و اسکان به عنوان واحد خالی شناسایی شده و از سال دوم به بعد مشمول مالیات بر اجاره خواهند بود. براساس این قانون، به این واحدهای خالی از سکنه معادل یک دوم مالیات متعلقه، در سال سوم معادل مالیات متعلقه و در سال چهارم به بعد نیز یک و نیم برابر مالیات متعلقه، تعلق می گیرد. بررسی و تحقیقات میدانی در استان ها نشان داده است بین 20 تا 25درصد خانه ها بصورت فصلی استفاده می شود و یا خالی می مانند که بطور قطع با اجرای تبصره ماده 169مکرر قانون مالیات های مستقیم، میزان خانه های خالی کاهش یافته و گامی در راستای توازن بین عرضه وتقاضا در بخش مسکن برداشته می شود. برخی از مالکان جهت افزایش ارزش افزوده املاک شان، این واحدها را به فروش نمی رسانند و اجاره هم نمی دهند که در افزایش قیمت املاک و اجاره بها اثرگذار است. راه وشهرسازی با مشارکت ادارات آب، برق، شهرداری و... می تواند نسبت به شناسایی املاک خالی از سکنه اقدام نماید.

علی زارعی/دریا