دریا نیوزمحرومیت دانش آموزان از تحصیل

، 10:23   /   کد خبر: 34066   /   تعداد بازدید: 152


دریا نیوز: محرومیت از تحصیل و بازماندگی از تحصیل شاید برای بسیاری از مناطق کشور، واژه ای چندان آشنا و ملموس نباشد، اما برای استانی مانند هرمزگان که فقط عنوان قطب اقتصاد کشور را یدک می کشد و همچنان در فقر و محرومیت بسر می برد، چندان هم غریب نیست.

بازماندگان از تحصیل هرچند در مرکز استان و روستاهای اطراف هم دیده می شود و در شهرستانها بیشتر هستند که این نقطه اوج را می توان در مناطق محرومی مانند بشاگرد بیشتر مشاهده کرد که دلایل مختلف دارد. نبود مدرسه در تمامی مقاطع باعث شده است که دانش آموزان برای ادامه تحصیل مجبور شوند به شهرهای مختلف شهرستان بشاگرد و یا بخش های دیگر این منطقه بروند که در این حوزه به دلیل نبود جاده مناسب، دانش آموزان مجبورند با وانت، موتورسیکلت و پیاده و... به مدرسه بروند که این وضعیت باعث شده است که برخی از دانش آموزان هم جانشان را ازدست دهند ویا مجروح شوند و برخی از خانواده ها ترجیح می دهند فرزندشان بیسواد بماند تا اینکه جانش در معرض خطر باشد و یا قربانی جاده های ناایمن و غیراستاندارد شوند و از تحصیل فرزندان شان بخصوص دختران جلوگیری می کنند. از طرفی به دلیل فقر و محرومیت بسیاری از خانواده ها که حتی توانایی تامین نوشت افزار، لباس مدرسه، هزینه سرویس و رفت وآمد فرزندان شان به مدرسه و.... را هم ندارند و گاهی مجبور می شوند فرزندان شان را از ادامه تحصیل منع کنند.

از آن طرف برخی از مدارس فقط نام مدرسه دارند. گذشته از کپری و کانکسی بودن برخی از مدارس در ادوار مختلف، حتی برخی از مدارس سیمانی هم فرسوده هستند و برخی فقط یک کلاس با 8 میز دارند و بیش از 45 دانش آموز بایستی در این کلاس بدون وسایل گرمایشی و سرمایشی درس بخوانند. همچنین کمبود تجهیزات در اینگونه مدارس و مشکلات برق و... در برخی مدارس و حتی نداشتن سرویس بهداشتی و روشویی مناسب در مدارس روستایی، آزمایشگاه و نمازخانه و... در برخی از مدارس شهری باعث شده است اینگونه مدارس با استانداردهای آموزشی فاصله داشته باشند و حتی فرماندار بشاگرد هم موضوع مشکلات آموزشی را تایید می کرد.

برخی از دانش آموزان هم که در خوابگاه های شبانه روزی اسکان دارند، از وضعیت نامناسب خوابگاه های فاقد کتابخانه، نمازخانه، اتاق مطالعه و... گلایه مندند و حتی کسانی که تمایل دارند برای کنکور مطالعه داشته باشند، شرایط مناسبی در خوابگاه برای شان فراهم نمی شود تا این دانش‌آموزان مستعد زمینه حضورشان در دانشگاه ها سهل تر شود و بعد بیایند به همولایتی های خود خدمت کنند، در صورتی که در سایر مناطق کشور به این موضوع توجه ویژه ای می شود. این وضعیت باعث می شود که بی عدالتی آموزشی در استان بیداد کند و حتی در مرکز استان، مدارس فرسوده بخصوص در محلات حاشیه ای و کمبود تجهیزات و امکانات آموزشی، فرصت تحصیل مناسب را از برخی دانش آموزان سلب می نماید و در واقع آینده شان تباه می شود که در این حوزه ها نیاز است دولت، خیرین، صنایع و... مشارکت بیشتری داشته باشند تا هم دانش آموزان بخاطر فقر مالی، جاده و ... از ادامه تحصیل محروم نشوند و هم از امکانات آموزشی مناسب برخوردار شوند تا عدالت آموزشی هم روزگاری در استان محروم هرمزگان به عینه مشاهده و لمس شود.

علی زارعی/دریا