دریا نیوزماهیگیری برای بشاگردی ها

، 13:20   /   کد خبر: 34059   /   تعداد بازدید: 149


دریا نیوز: مردمان دیار بشاگرد بیش از آنکه نیاز به ماهی داشته باشند؛ نیازمند ماهیگیری هستند. در این سرزمین پرنعمت و پرگنج؛ اما چه باعث شده است که ساکنانش با رنج و سختی زندگی کنند؟ در بشاگردی که معادن مختلف وجود دارد، بشاگردی ها چه سهمی از این معادن دارند و چرا در اشتغال این حوزه سهمی ندارند؟ چرا حمایت های لازم صورت نمی گیرد و حتی برای بهره برداری و اکتشاف معادن به بشاگردی ها امتیازات و اولویت های ویژه داده نمی شود تا معتمدین و سرمایه گذاران بتوانند در این بخش سرمایه گذاری کنند؟ درصورتیکه اگر بشاگردی ها هم سهمی در معادن داشته باشند؛ برای صدها نفر نیز اشتغالزایی ایجاد می شود و درآمد خواهند داشت و از فقرشان کاسته می شود.

بخش بعدی هم حوزه کشاورزی است که اگر از یک طرف میزان احداث سازه های آبخیزداری در این منطقه شتاب گیرد و از طرفی جاده های بین مزارع و جاده های دسترسی مناسبی احداث شود؛ آنگاه کشاورزان مجبور نخواهند شد که محصولات ارگانیک تولیدی شان نظیر سیر،سیب، زردآلو، انجیر، انگور و... را بدلیل نبود راه و جاده با حیواناتی نظیر الاغ و... جابجا کنند که اگر در این حوزه حمایت های لازم صورت گیرد؛ حتی ظرفیت احداث کارگاه ها و کارخانجات بسته بندی و... نیز وجود دارد و برای صدها نفر می توان اشتغالزایی نمود و اگر کشاورزان بتوانند محصولات شان را به بازار مصرف برسانند ویا خرید تضمینی از آنها در زمین کشاورزی صورت گیرد؛ وضعیت اقتصادی شان بهبود می یابد و نیازی به اندک کمک مالی و غذایی نهادهای حمایتی و خیرین نخواهند داشت و خودشان بهترین درآمد را می توانند از طریق کشت و زرع و کشاورزی، باغداری و دامداری و ...داشته باشند و حتی می توانند محصولات شان را هم به سایر مناطق صادر کنند.

در بشاگرد ظرفیت قالی بافی هم وجود دارد. متاسفانه در این حوزه حمایت چندانی از بانوان صورت نمی گیرد و برخی از زنان درآمدشان از این بخش ماهیانه بیش از صدهزارتومان است که اگر کارگاه های تولیدی راه اندازی و قالی بافان بیمه شوند و حقوق قانون کار دریافت کنند؛ هم فرش های دست بافت زیبایی برای صادرات تولید می شود و هم صدها نفر از طریق آموزش، شاغل می شوند که این مهم هم گامی در جهت اشتغالزایی زنان بشاگردی به شمار می رود.

در یک کلام ظرفیت اشتغالزایی در بشاگرد در حوزه های مختلف فراهم است که بایستی دولت بجای ماهی دادن به بشاگردی ها ،بقول معروف بدنبال آموختن ماهیگیری باشدتا زمینه اشتغال برای این دلیرمردان و شیرزنان بشکردی فراهم شود و زنگارهای محرومیت از این منطقه زدوده شود.

علی زارعی/دریا