دریا نیوزدلالان و سودجویان تعیین کننده قیمت ها؛ گلایه مردم از گرانی مسکن در بندرعباس

دریا نیوز: می گوید: چندسال پول هایمان را جمع کردیم و چندین وام گرفتیم تا از اجاره نشینی نجات پیدا کنیم و برای خودمان خانه بخریم، اما از نیمه دوم سال گذشته تا الان که بطور جدی بدنبال خرید خانه هستیم، قیمت ها آنقدر افزایش یافته است که اگر من و همسرم که هر دو کارمند هستیم، هر چی هم که پس انداز کنیم، اما بازهم نمی توانیم خانه دار شویم

، 13:17   /   کد خبر: 34002   /   تعداد بازدید: 494


دریا نیوز: می گوید: چندسال پول هایمان را جمع کردیم و چندین وام گرفتیم تا از اجاره نشینی نجات پیدا کنیم و برای خودمان خانه بخریم، اما از نیمه دوم سال گذشته تا الان که بطور جدی بدنبال خرید خانه هستیم، قیمت ها آنقدر افزایش یافته است که اگر من و همسرم که هر دو کارمند هستیم، هر چی هم که پس انداز کنیم، اما بازهم نمی توانیم خانه دار شویم. چرا دولت به فکر مردم نیست؟ همسرم خیلی ناراحتی کشید و دچار بیماری و افسردگی شد. دیگر نمی توانیم خانه بخریم. حتی اجاره هم افزایش یافته است و نظارتی وجود ندارد. تا کی باید بی خانه بمانیم و صاحب خانه نشویم؟

بی سروسامانی قیمت ملک

احمدی و همسرش، زوج جوانی هستند که به چندین بنگاه املاک برای رهن واجاره مراجعه کرده است؛ هم می گوید: قیمت ملک در بندرعباس سروسامان ندارد. می خواستیم خانه بخریم که بسیار گران بود و نتوانستیم. خواستیم رهن کنیم که خانه های رهن خیلی کم است وبیشتر اجاره است  وتقریبا قیمت خرید قبلی ملک، الان باید برای رهن بپردازیم. اجاره هم خیلی بالاست وبرای خانه متوسط وخوب بین یک تا دومیلیون تومان باید اجاره بپردازیم. تقریبا بیشتر حقوق راباید برای اجاره داد.

صاحبخانه ها هم هرقیمتی که می خواهند اعلام می کنند و گویا هیچ دستگاهی نظارت بر بخش مسکن وقیمت گذاری را برعهده ندارد و هرکس وهر قیمتی که بخواهد، خانه اش را می تواند بفروشد ویا رهن واجاره دهد.

مسئولان چطور می خواهند جوانان را تشویق به ازدواج کنند. الان حتی بسیاری از زوج های جوان نمی توانند خانه اجاره کنند تا چه برسد به خرید خانه. هیچکس هم گویا برای رفع مشکل مسکن مردم تصمیمی ندارد. نمی دانم تا کی این وضعیت ادامه دارد؟

سایت ها و فضای مجازی

یکی از بنگاه داران بندرعباس هم می گوید: متاسفانه فضای مجازی و سایت ها هم در بی سروسامانی قیمت مسکن اثرگذار ند. در گذشته بنگاه داران قیمت را تقریبا کارشناسی شده و منطقی تعیین می کردند و وقتی صاحب ملکی، خانه اش را می خواست اجاره دهدیا بفروشد، از بنگاه دار می پرسید، خانه ام با این مشخصات ودر فلان منطقه چقدر ارزش فروش دارد ویا رهن واجاره اش چقدر است. اما الان شخص مالک خودش ارزش ملک را تعیین می کند و حتی چند ساعت بعد ممکن است قیمت را افزایش دهد ویا حتی در زمان قرارداد حاضر به امضای قرارداد نشود ومی گوید در فلان سایت دیدم که ملکی مشابه ملک مرا با قیمتی بالاتر گذاشته اند و من حاضر نیستم خانه ام را کمتراز این قیمت بفروشم و یا اجاره دهم.

چشم و هم چشمی ها مالکان در فضای مجازی باعث شده است که قیمت ملک بصورت حبابی و نه واقعی افزایش یابد و هیچگونه نظارتی هم در این بخش وجود ندارد.

دلالان و سودجویان

یکی دیگر از بنگاه داران هم فعالیت دلالان وسودجویان ملک که باهم رقابت می کنند و قیمت املاک را افزایش می دهند را عاملی در گرانی های بخش مسکن می داند و می گوید: این قیمت های غیرواقعی باعث شده است که بیشتر خریدوفروش ها بین دلالان صورت گیرد و مردم عادی توانایی چندانی برای خرید وفروش را با این قیمت ها نداشته باشند و قیمت ها روزبه روز و بصورت حباب گونه افزایش می یابد. نیازمندان واقعی مسکن دیگر چندان نمی توانند خانه بخرند. الان بیشترشان به سمت رهن و اجاره روی آورده اند که صاحبخانه ها هم بیشتر ترجیح می دهند، ملک  را اجاره دهند ورهن کامل نمی دهند.

درگذشته که سود پس انداز بانکی بالا بود، صاحبخانه ها رهن هم می دادند و مبلغ رهن را در بانک پس انداز می کردند و در حال حاضر که سودسپرده گذاری نصف و یک سوم شده است، بیشتر صاحبخانه ها، خانه های شان را فقط اجاره می دهند و برای اجاره هم سقفی وجود ندارد.

البته در بندرعباس با توجه به مهاجرپذیری و تقاضای بالا برای اجاره نشینی، معمولا خانه ها چند ساعته و چند روزه اجاره داده می شود. قبلا همکاران املاکی، سفارش ها را به هم می گفتند تا مشتری برای همدیگر پیدا کنند که درحال حاضر بخاطر تقاضای زیاد، دیگر این اتفاق نمی افتد و خانه ها بلافاصله اجاره می روند. البته برخی از  صاحبخانه ها هم واقعا قیمت ها را بالا اعلام می کنند وبرخی از مشتریان ثابت مان دیگر توان اجاره نشینی در مناطق خوب را ندارند وترجیح می دهند به داخل محلات بروند. ماهم وقتی می بینیم مردم عادی نمی توانند این خانه ها را با این ارقام اجاره کنند، معذب و شرمنده می شویم. اما کاری از دست مان برنمی آید. بنظرم بایستی دولت برنامه ای را در این حوزه داشته باشد تا با افزایش عرضه، قیمت ها منطقی شوند. حتی بارها مالکی داشته ام که خانه اش را برای فروش گذاشته و هرچند روز تماس می گیرد و قیمت را بالاتر می برد و می گوید در سایت دیوار و... دیدم که خانه یازمین مشابه خانه وزمین من، چندصدمیلیون تومان گران‌تر است. من هم خانه یا زمینم را با قیمت قبلی نمی فروشم. ما هم می دانیم که قیمت واقعی اش این نیست، اما صاحب ملک و زمین تصمیم گیرنده است و می دانیم فقط فشار به مردم می آید. وی می گوید:از طرفی دیگر اجاره ها را صاحبان املاک وبدون هیچ ضابطه ای افزایش می دهند که اگر مالیات از خانه های خالی و کسانی که اجاره بهای زیاد وخارج از عرف دریافت می‌کنند، اخذ می شد، شاید بازار مسکن بهتر می شد و قیمت ها واقعی تر می شد.

وقتی که خانه ها گران شوند، خرید و فروش هم راکد می شود و این کسادی بازار مسکن به ضرر بنگاه داران و مردم هم می شود. درحال حاضر که دلالان و فروشندگان تصمیم گیرهستند که اگر این بازار ضابطه مند نشود، نیازمندان واقعی خانه، همچنان از خانه دار شدن بازمی مانند.

لزوم تداوم مسکن مهر

برخی از بنگاه داران املاک و شهروندان هم معتقدند اگر طرح مسکن مهر ادامه می یافت و زمین رایگان توسط دولت در اختیار انبوه سازان وتعاونی های باتجربه ومتخصص مسکن مهر واگذار می شد و نواقص قبلی طرح مسکن مهر برطرف می شد، بطور حتم با تولید مسکن، عرضه افزایش می یافت و قیمت مسکن اینقدر گران نمی شد. مشخص نیست چرا دولت عزمی برای رفع مشکل مسکن مردم ندارد و بطور کامل خود را از این حوزه کنار کشیده است وهر ازگاهی شعارهای مبنی براجرای طرح مسکن اجتماعی و... می دهد، اما در عمل اقدام مناسبی ندارد وهمین موضوع باعث شده است که مردم توانایی خرید خانه را نداشته باشند و درحال حاضر به دلیل گرانی ملک وافزایش اجاره بها، برخی هابه حاشیه شهر و مناطق روستایی پناه برده اند.

افزایش پیش پرداخت واجاره

امیری، جوانی است که شغل آزاد دارد و پنج سال قبل هم ازدواج کرده است و تاکنون نتوانسته خانه بخرد واز آن طرف حتی برای پرداخت پول پیش در اجاره، وام گرفته است وهر ساله هم بین 10تا20میلیون تومان میزان پیش پرداخت افزایش یافته است. وی که سال هادر مسکن مهر بندرعباس اجاره نشین است، می گوید که توان اجاره نشینی در مرکز شهر را نداشته است ودرحال حاضر اجاره بها در مسکن مهر هم افزایش یافته است. وی معتقد است اگر دولت طرح هایی برای خانه دارشدن زوج های جوان اجرا می کرد، بسیاری از جوانانی که ازدواج کرده اند ودر شرف ازدواج هستند، مشکل مسکن شان برطرف می شد. اما دولت گویا تصور می کند وظیفه ای دراین بخش ندارد. در صورتی که هر دولتی در دنیا برای خانه دار شدن مردم، ویژه برنامه هایی دارد که این دولت هیچ برنامه ای ندارد. مشکلات خانوادگییکی دیگر از شهروندان می گوید به دلیل مشکلات مالی وعدم توانایی در خرید خانه، علی رغم تلاش و پس انداز چندساله، حدود یک سال است که با خانواده به مشکل شدید برخورده ایم و هر روز در خانه با همسرم جدل و جروبحث داریم و با داشتن سه فرزند، به مرز جدایی رسیده ایم که نمی دانم چه تعداد در جامعه باچنین مشکلاتی مواجهند ومسئولان هم به قول معروف سر خود را در برف فرو برده اند واقدام نمی کنند، هرچند به قیمت ازهم پاشیدگی زندگی برخی از خانواده ها باشد. دردمان را به چه کسی بگوییم؟ آیا متولیان این بخش به این موضوع فکر کرده اند که این موضوع باعث افزایش اختلاف خانواده ها، خیانت ها، بزه، طلاق، مشکلات روحی و روانی درجامعه و.... می شود که بحث مسکن را به حال خود رها کرده اند؟ آیا واقعا توانایی سروسامان دادن به این بخش ندارند ویا نمی خواهند این کار را انجام دهند. اگر دولت طرح مسکن مهر یا طرح مشابهش را انجام می داد، بطور حتم باساخت خانه های جدید، قیمت ها اینقدر گران نمی شد و مشکلات خانواده ها کمتر می شد. الان کسانی که ازدواج کرده اند و فرزند دارند، بامشکل شدید مواجهند و بامشاهده این وضعیت، جوانان هم جرات کمتری برای تشکیل خانواده دارند. ای کاش به موضوع مسکن از جهات مختلف پرداخته می شد.

تولد فرزند و اجاره نشینی

جوانی هم که دوسال ونیم از ازدواجش گذشته و بزودی فرزندشان به دنیا می آید وکارگر واجاره نشین است و یک ماه دیگر مدت قرارداد خانه اش به اتمام رسیده است هم می گوید: صاحبخانه 400هزارتومان اجاره را افزایش داده است وبه بنگاه هاهم که مراجعه می کنم، خانه ها آنقدر گران شده است که نمی دانیم با این وضعیت چه کار کنیم. با حقوق یک میلیون و800 هزار تومانی اگر بخواهیم حدود یک میلیون تومان اجاره دهیم واز آن طرف فرزندمان هم به دنیا می آید که هزینه زایمان، پوشک و دکتر بچه و... آنقدر بالاست که ازهمین الان درمانده شده ایم. واقعا چرا هیچ نظارتی وجود ندارد؟ براستی چه کسی مقصر است؟ مگر داشتن مسکن حق قانونی و طبیعی هر شهروندی نیست؟ پس چرا مردم ازاین حق شان محروم هستند؟ برادر خودم ازچندسال قبل نامزد دارد وبخاطر دیدن این شرایط هنوز نتوانسته ازدواج کند؟ من فکر می کنم مسئولان این دردها را ندارند و درک هم نمی کنند.

افزایش اجاره در مناطق حاشیه ای

شهروند دیگری که دریکی از محلات حاشیه ای بندرعباس اجاره نشین است و گویا دراین محلات هم اجاره بهای خانه ها  افزایش یافته است هم می گوید: اگر مسئولان در شمال اتوبان شهید رجایی بندرعباس تا بابا غلام و اطراف راه آهن وضلع شرقی بندرعباس بعداز میدان تره بار و... ، زمین ها را به زوج های جوان وافراد که خانه ندارند، واگذار می کردند وتسهیلات می دادند تا خانه های ویلایی بسازند؛ هم از قفس هایی به نام آپارتمان رها می شدند و روحیه شان باز می شد وهم خانه دار می شدند واز بلاتکلیفی و مشکلات بی خانمانی و آوارگی واسباب کشی رها می شدند. اما من فکر می کنم مسئولان هیچ وقت این اقشار را نمی بینند وبرای رفع مشکلات شان هم اقدامی نمی کنند وما باید در درد بی خانمانی مان بسوزیم وبسازیم و خودمان و فرزندان مان همچنان باید بی خانمان باشیم. بعد از ده سال زندگی مشترک حتی توانایی مالی نداریم که به مناطق بهتر شهربرویم و اجاره نشینی را تجربه کنیم. این دردها را که مسئولان نمی بینند.

فقط در زمان انتخابات وعده هایی برای رفع مشکلات مردم می دهند وبعد هم فراموش می شود وهیچ اقدام اساسی صورت نمی گیرد. تاکی باید درد بی خانمانی بکشیم؟ واقعا کمر مردم زیر بار قیمت ملک شکسته است و دولت هم این وضعیت را نمی بیند.

 

علی زارعی/دریا