دریا نیوزبی پرده با مسئولان آموزش و پرورش هرمزگان: از ارتقای کیفیت آموزشی تا مدارس غیردولتی و برخورد با تخلفات

دریا نیوز: بدون شک توسعه یافتگی هرجامعه ای ارتباط مستقیم با وضعیت آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دارد و این موضوع غیرقابل کتمان است.

، 09:27   /   کد خبر: 33987   /   تعداد بازدید: 503


دریا نیوز: بدون شک توسعه یافتگی هرجامعه ای ارتباط مستقیم با وضعیت آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دارد و این موضوع غیرقابل کتمان است.

توجه به نوع آموزش و نظام تعلیم و تربیت می تواند جامعه را از فقر فرهنگی و اقتصادی و محرومیت نیز خارج نماید. در استانی مانند هرمزگان نیز که همواره واژه محرومیت را یدک کشیده است، نیاز است که به حوزه آموزش و پرورش وتعلیم وتربیت توجه ویژه ای شود تا گام های اساسی در فقرزدایی در حوزه های مختلف را شاهد باشیم که البته در سال های اخیر گام های بلندی در این حوزه برداشته شده است ودر شاخص هایی نیز این استان حرفی برای گفتن دارد. در این گزارش تلاش شده است به این موضوع و همچنین برخی از موضوعات این روزهای آموزش و پرورش در خصوص گلایه های والدین و نظارت بر ثبت نام دانش آموزان، نقش و جایگاه مدارس غیردولتی در سیستم آموزشی و نوع نظارت ها براینگونه مدارس را در گفتگو با مسئولان مربوطه مورد کنکاش قرار دهیم .

ارتقای جایگاه آموزشی هرمزگان

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بخش های مختلف نظام آموزشی استان گفت: در سال های اخیر با اجرای برنامه هایی در حوزه های متفاوت آموزشی توانستیم در برخی شاخص ها نیز مقام هایی را کسب کنیم که نشان دهنده ارتقای جایگاه آموزشی استان می باشد.

محمد قویدل افزود: در دوسال قبل هرمزگان در ارتقای میانگین کتبی امتحانات نهایی کشور، حائز رتبه سوم شد.

وی اظهار داشت: میزان قبولی در کنکور سراسری که شاخصی ملی محسوب می شود که در سال های 90-91، رتبه30 داشتیم و در سال 96-97 به رتبه 17 رسیدیم که نشان از رشد وارتقای کیفیت آموزشی استان می باشد. در کنکور سال گذشته نیز برای نخستین بار دو دانش آموز هرمزگانی در رشته ریاضی وفیزیک توانستند رتبه های تک رقمی 9و7 را کسب کنند که این افتخار نصیب استان شد ونشان از ارتقای جایگاه آموزشی استان وبه بار نشستن برنامه های مان دراین حوزه می باشد.

قویدل بابیان اینکه حضور دانش آموزان در المپیادها و فعالیت های علمی، میزان کیفیت آموزشی را نشان می دهد، اظهار داشت: دانش آموزان هرمزگانی توانستند در سه سال تحصیلی94-95، 95-96 و96-97 موفق به کسب دو مدال طلا، دو مدال نقره، و دو مدال برنز در المپیاد نانوی کشور شوند که باعث شد از سوی ستاد نانوی کشور به عنوان استان برتر تجلیل شویم و در سه سال اخیر نیز 9 آزمایشگاه نانو در استان راه اندازی شده است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان خاطرنشان کرد: امسال در المپیاد نانو که سه مرحله دارد و مرحله نخست آن یک ماه قبل با حضور 17هزار نفر در کل کشور برگزار و 150 نفربرگزیده شدند که ده نفرشان هرمزگانی بودند.

وی گفت: به لحاظ جایگاه هرمزگان در حوزه نانو، مرحله کشوری در تیرماه در هرمزگان برگزار می شود و سپس در مرحله سوم با حضور 30 برگزیده و از طریق برگزاری اردوی علمی و آزمون، نفرات برتر مشخص می شوند.

قویدل بابیان اینکه  کسب هفت رتبه برتر کشوری در جشنواره نوجوان خوارزمی در سه سال اخیر، کسب دو رتبه برتر کشوری برای نخستین بار در جشنواره جوان خوارزمی درسال تحصیلی 96-97، کسب 9رتبه برتر کشور در مسابقات علمی کاربردی هنرستان ها در سه سال اخیر از دیگر افتخارات دانش آموزان هرمزگانی است؛ تصریح کرد: تلاش کرده ایم در جهت تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه فنی وحرفه ای و مهارتی گام برداریم .

به گفته معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان، هرمزگان توانسته است ده رتبه برتر کشوری را در جشنواره های هنری هنرستان ها را در سه سال اخیر کسب کند و برای نخستین بار میزبانی هفدهمین دوره مسابقات علمی کاربردی و اولین دوره المپیاد مهارتی کاردانش در سال تحصیلی 98-99 به هرمزگان داده شده است که تاکنون دومرحله از این دوره از مسابقات برگزار شده است. ضمنا مسابقات علمی –عملی رشته های علوم و فنون دریایی با شرکت هنرجویان هفت استان ساحلی به میزبانی استان هرمزگان برگزار گردیده است.

وی گفت: 14 هزارهنرجو برای شرکت در این مسابقات شرکت کرده اند که در مرحله نهایی 600 هنرجو به استان می آیند و در 34 رشته کاردانش به رقابت می پردازند که این موضوع نشان از ظرفیت های ملی هرمزگان در حوزه های مختلف نظام آموزش و پرورش کشور است.

قویدل با اشاره به شرایط پراکندگی، اقلیمی و جمعیتی استان که باعث می شود، برخی از دانش آموزان با مشکلاتی برای ادامه تحصیل مواجه باشند و برای مقطع متوسطه اول چالش هایی وجود دارد؛ تاکید کرد: اما با تمام این اوصاف نرخ پوشش تحصیلی دانش آموزان در دوره اول متوسطه از 93.23 درصد به 94.03 درصد ارتقا یافته است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان افزود: ارتقای نرخ گذر تحصیلی در پایه ورودی دوره اول متوسطه از نرخ گذر 98 درصد به نرخ گذر 100 درصد و افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان در سه سال تحصیلی اخیر  نیز را در هرمزگان شاهدیم.

به گفته وی تلاش شده است فعالیت های برون سازمانی را نیز جهت ارتقای جایگاه آموزشی استان داشته باشیم که در همین راستا باهمکاری بنیاد علوی در دوره متوسطه دوم، گامهای مهمی برداشته شده است.

قویدل اظهار داشت: همچنین با جامعه یاوری فرهنگی نیز تفاهم‌نامه ای در بخش آموزشی ویژه همکاران و دانش آموزان جهت آشنایی بیشتر با آزمون ها داریم.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان با اشاره به توجه به تنوع بخشی و ایجاد رشته های متناسب با آمایش سرزمین و نیاز سنجی گفت: از سه سال قبل هنرستان علوم وفنون دریایی راه اندازی شده است  و در برنامه داریم رشته های بورس ، هتل‌داری و گردشگری و... را راه اندازی کنیم .

قویدل درخصوص گلایه برخی والدین در خصوص دانش آموز گزینی در بعضی مدارس هم با بیان اینکه تراکم جمعیتی در برخی مناطق و مدارس بیشتر از سایر مناطق می باشد،گفت: این موضوع باعث می شود که گاهی مشاهده می گردد تقاضا برای ثبت نام در برخی از مدارس افزایش می یابد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان تاکید کرد: امابراساس دستورالعمل ثبت نام دانش آموزان که به مدارس ارسال شده است،  دو عامل محدوده جغرافیایی محل سکونت والدین ویا محل کار ولی در تعیین مدرسه جهت ثبت نام دانش آموزان در مدارس بسیار اثرگذار است.

وی گفت: البته برخی از مدارس مانند مدارس دانشگاه مربوط به دانشگاه علوم پزشکی و... که ارگان های مختلف درتاسیس آن نقش دارند، بخشی از ظرفیت را به اولویت ثبت نام دانش آموزان کارکنان خود اختصاص می دهند.

قویدل خاطرنشان کرد: مدارس حق ندارند برای ثبت نام دانش آموزان، شرایط دیگری را که در دستورالعمل ثبت نام اعلام نشده است، به والدین اعلام کنند و تخلف محسوب می شود و برخورد قانونی صورت می گیرد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان گفت: در همین راستا حتی برگزاری هر گونه آزمون و مصاحبه برای ورودی های جدید و ارتقای پایه تحصیلی در مدارس دولتی، غیردولتی، هیئت امنایی و... ممنوع است و سلیقه گرایی در ثبت نام هم نباید وجود داشته باشد.

وی بر تعادل بخشی مراکز آموزشی و ارتقای کیفیت آموزشی در استان تاکید کرد و افزود: در برخی مناطق استان وبخصوص شهر بندرعباس نیاز به توسعه فضاهای آموزشی داریم که خیرین هم اعلام آمادگی کرده اند ونیازمند همکاری سایر دستگاه های متولی مانند شرکت توزیع نیروی برق –آب و فاضلاب و شرکت گاز شهری و ... هستیم.

مدارس غیردولتی

رشد مدارس غیردولتی در هرمزگان همپای سایر مناطق کشور گامی در رفع کمبود مراکز آموزش به شمار می رود که از طرفی اما حرف وحدیث هایی در خصوص اخذ شهریه مازاد بر آنچه مصوب شده است، دانش آموزگزینی در برخی از این مدارس، استفاده از معلمان غیرمرتبط و.... را نیز به همراه داشته است که جهت رفع شبهات دراین خصوص، نظرات مسئول مربوطه در آموزش و پرورش استان را جویا شدیم.

کمبود مدرسه غیردولتی

رئیس اداره مشارکت های مردمی و توسعه مدارس غیردولتی و شورای آموزش و پرورش هرمزگان بابیان اینکه مدارس غیردولتی به عنوان یکی از برنامه های دولت در جهت واگذاری بخشی از امور به بخش خصوصی است،گفت: بایستی در برنامه ششم توسعه، توسعه تعداد دانش آموزان مدارس غیردولتی به 15 درصد برسد که درحال حاضر در استان هرمزگان این رقم 8درصد است.

وی افزود: البته درخواست تاسیس تعدادی مدرسه جدید در مقاطع مختلف را دراستان داریم که روند صدور مجوز بصورت سامانه ای آغاز شده است.

فرزام امیرابراهیمی با بیان اینکه درحال حاضر 1583 مدرسه غیردولتی در استان فعال می باشد؛ اظهار داشت: اما این تعداد بایستی تا پایان برنامه ششم توسعه به 2800 مدرسه برسد که در سه سال اخیر دراین حوزه روند روبه رشدی داشتیم.

رئیس اداره مشارکت های مردمی و توسعه مدارس غیردولتی و شورای آموزش و پرورش هرمزگان اظهار داشت: حدود 63 هزار نفر دانش آموز در 5 هزار کلاس درس در این مدارس غیردولتی در مقاطع مختلف تحصیلی در سال تحصیلی گذشته  تحصیل کردند.

وی اظهار داشت داشت: از حدود400 هزار دانش آموز در هرمزگان،63 هزار دانش آموز از پیش دبستانی تا پایه دوازدهم در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند.

فرزام امیرابراهیمی گفت: تا پیش از این موسسان مدارس غیردولتی،فقط فرهنگیان پیشکسوت آموزش وپرورش و فرهنگیان بودند که درحال حاضر قانون اجازه می دهد، غیرفرهنگیان نیز نسبت به تاسیس مدارس غیردولتی اقدام کنند.

رئیس اداره مشارکت های مردمی و توسعه مدارس غیردولتی و شورای آموزش و پرورش هرمزگان در خصوص استفاده از مربیان غیر مرتبط و با تحصیلات پایین در این مدارس نیز گفت: تمامی کارکنان مدارس غیر دولتی بایستی مدرک شان  از لیسانس به بالا باشند که از طریق هسته گزینش آموزش و پرورش نیز گزینش می شوند و از نظر علمی نیز اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی صلاحیت علمی آنان را تایید می نماید که متقاضیان زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی از لیسانس تا دکتری در رشته های مختلف وحتی دانشگاه های معتبر کشور هم برای همکاری در این مدارس به آموزش و پرورش مراجعه می کنند.

وی در خصوص گلایه برخی ازمعلمان مدارس غیردولتی از میزان حقوق پایین تر از حقوق معلمان در مدارس دولتی و...  که منجر به اثرگذاری برکیفیت آموزشی می شود، هم گفت: میزان حقوق در اینگونه مدارس معمولا براساس قانون کار می باشد که اگر اعتراض ویا شکایتی باشد هم از طریق اداره کار پیگیری می شود.

فرزام امیرابراهیمی البته کیفیت مناسب آموزشی را در بیشتر این مدارس تایید کرد .

رئیس اداره مشارکت های مردمی و توسعه مدارس غیردولتی و شورای آموزش و پرورش هرمزگان درخصوص رعایت استانداردها در ساختمان های آموزشی مدارس غیردولتی نیز بااشاره به کمبود فضاهای آموزشی در استان که منجر به استفاده از ساختمان های استیجاری و... نیزشده است، گفت: البته تاییدیه استحکام بنا، ایمنی، شرایط اطفای حریق، ظرفیت کلاس ها و... با نوسازی مدارس است وتا تاییدیه از اداره کل نوسازی وتجهیز مدارس استان صادر نشود، مجوز تاسیس مدرسه غیرانتفاعی نیز صادر نمی شود که با رایزنی های صورت گرفته و مصوبات شورای آموزش و پرورش استان درحال حاضر 30قطعه زمین واگذارشده است؛ هرچند نیازمان بسیار بیشتر از این رقم می باشد.

وی درخصوص اخذ شهریه از اولیاء بیشتر از شهریه مصوب در برخی از مدارس غير دولتی هم گفت: مدیران موظفند که براساس شهریه مصوب که سامانه ای است وبایستی در معرض دید اولیای دانش آموزان نیز نصب شود، اخذ شهریه داشته باشند که فرم قرارداد شهریه در دونسخه بایستی باشد که یک نسخه در پرونده دانش آموز بایگانی شده ویک نسخه نیز به ولی دانش آموز داده می شود. البته میزان شهریه هم براساس شاخص هایی ازجمله نوع فضای آموزشی، نیروی انسانی، امکانات آموزشی، آزمایشگاه، فضای ورزشی و... مشخص می شود که تفاوت در شهریه در مدارس مختلف را به همراه دارد.

وی درخصوص مدارس هیئت امنایی که با تایید شورای آموزش و پرورش فعالیت می کنند و میزان هزینه فوق برنامه  دریافتی براساس نوع برنامه های اجرایی در مدارس مشخص می شود؛ اظهار داشت: مدیران این مدارس نیز موظفند براساس برنامه های آموزشی، پرورشی و... اعلام شده به هیئت امنا نسبت به دریافت هزینه فوق برنامه  در طول دوران تحصیل اقدام کنندکه این هزینه هم از خانواده های بی بضاعت اخذ نمی شود.

برخورد با متخلفان

رئیس اداره ارزیابی عملکرد ورسیدگی به شکایات و دبیر پروژه مهر و ستاد ثبت نام استان هرمزگان نیز با بیان اینکه هرساله بعد از امتحانات پایان سال تحصیلی، این ستاد فعالیت خود را آغاز می کند؛ اظهار داشت: این ستاد نظارت دارد تا دستورالعمل ثبت نام که برگرفته از مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش، آیین نامه اجرایی مدارس و آیین نامه آموزشی است، بطور دقیق در مدارس اجرا شود.

احمد رحیمی افزود: براساس این دستورالعمل، ثبت نام دانش آموزان در مدارس از خردادماه آغاز  که البته در مقاطع اول و دوم متوسطه بعد از اعلام نتیجه و صدور فرم هدایت تحصیلی ثبت نام صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: تمام مدارس دولتی، غیردولتی، هیئت امنایی، شاهد، استعدادهای درخشان و... موظفند براساس دستورالعمل نسبت به ثبت نام اقدام کنند که بطور دوره ای از مدارس بازدید می شود و به شکایات مردمی نیز در حوزه های مختلف رسیدگی می شود.

رحیمی تاکید کرد: هیچ مدرسه ای حق دریافت هزینه به غیر از هزینه کتاب وبیمه را ندارند و از طرفی مدارس غیردولتی نیز بایستی براساس شهریه مصوب وزارت آموزش و پرورش نسبت به اخذ شهریه اقدام نمایند که تا زمان اعلام شهریه سال جدید، می توانند بصورت علی الحساب، شهریه سال گذشته را مبنا قرار دهند.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد ورسیدگی به شکایات و دبیر پروژه مهر و ستاد ثبت نام استان هرمزگان بابیان اینکه اولیا و خانواده های شان ناظران ماهستند؛ تاکید کرد: انتظار می رود اولیای دانش آموزان درصورت مشاهده هرنوع تخلف در هر مدرسه ای را به آموزش وپرورش اعلام نمایند و ما نیز موظفیم بررسی نموده ونتیجه را به اولیا اعلام کنیم.

وی در خصوص اینکه آیا شهروندان می توانند بصورت ناشناس تخلفات مشاهده شده را نیز اعلام کنند؛ عنوان نمود: اینگونه شکایات نیز رسیدگی می شود ودر تمامی موارد با متخلفان برخورد قانونی صورت می گیرد.

احمد رحیمی با تایید وجود تخلف در برخی از مدارس در حوزه های مختلف، از والدین خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلفی در مدارس بصورت حضوری یا غیرحضوری از طریق شماره تلفن 07633339009 و سامانه پیامکی 30008709 و یا سامانه شکایات به آدرس www.shekayat.medu.ir  اقدام نمایند.

 علی زارعی/دریا