دریا نیوزاحمد مرادی خبر داد: معافیت مالیاتی دهیاری ها هدیه نمایندگان مجلس به روستائیان

دریا نیوز: احمد مرادی نماینده مجلس در گفتگوی تلفنی با خبرنگار روزنامه دریا از تصویب معافیت دهیاری ها از مالیات موضوع قانون مالیات های مستقیم خبر داد

، 13:44   /   کد خبر: 33946   /   تعداد بازدید: 819


دریا نیوز: احمد مرادی نماینده مجلس در گفتگوی تلفنی با خبرنگار روزنامه دریا از تصویب معافیت دهیاری ها از مالیات موضوع قانون مالیات های مستقیم خبر داد و گفت: در کشور ۳۷ هزار و ۴۸ دهیاری وجود دارد که در مقایسه با ادارات عریض و طویل دولتی با کمترین امکانات کار خود را به نحو احسن انجام می دهند. وی با تاکید بر اینکه خدمات دهیاری ها کاملاً عام المنفعه و بدون کوچکترین منفعت اقتصادی است گفت: بر اساس ماده ۱۴ اساسنامه دهیاری ها، باید درآمدهای محلی هر روستا مانند عوارض ناچیزی که دهیاری دریافت می کند صرف همان روستا شود اما متاسفانه از همین درآمدهای ناچیز دهیاری ها هم تاکنون مالیات اخذ می شد و البته چون براساس قانون بود باید انجام می شد. اما در عمل وقتی به محرومیت های موجود در روستا و مقایسه امکانات روستائیان با شهر ها نگاه می کنیم میبینیم اخذ مالیات از درآمد ناچیز دهیاری ها اوج بی انصافی است.
در بند (3) ماده (2) قانون مالیات ها که در سال 68 اجرایی شده است شهرداری ها دارای معافیت بودند اما بدلیل اینکه در آن زمان چنین ساختاری برای دهیاری ها وجود نداشت اسمی از دهیاری برای استفاده از این معافیت برده نشده بود. خوشبختانه دولت هم با نمایندگان مجلس در این خصوص که گرفتن مالیات از درآمد دهیاری ها ناشی از نقص قانون است هم نظر است و قول های دیگری هم داده اند که امیدواریم زودتر عملی شود و همه این موضوعات در نهایت موجب شد تا لایحه معافیت دهیاری ها از پرداخت مالیات بر درآمد با رای بالای نمایندگان مجلس به تصویب رسید که جا دارد این قدم هرچند کوچک را به روستائیان عزیز و دهیاران سخت کوش سراسر کشور تبریک بگوئیم.