دریا نیوزبازار بی ناظر

، 09:27   /   کد خبر: 33943   /   تعداد بازدید: 99


دریا نیوز: درحالی مسئولان از نظارت بر بازار دم می زنند که شهروندان از نبود نظارت بر بخش های مختلف بازار گلایه مندند.

این موضوع درحالی اتفاق می افتد که اقلامی هم که دارای نرخ مصوب هستند؛ اما گاهی گرانفروشی در آن حوزه ها دیده و شنیده می شود. سیلندرگاز 6900تومانی از 7000تا بیش از 10 هزارتومان و در زمان کمبود و بازارسیاه تا دوتا سه برابر این قیمت ها به فروش می رسد و همچنان بندرعباس جایگاه استاندارد عرضه سیلندر ندارد واین بازار سروسامان نیافته است.

از طرفی دیگر بایستی بر روی تمام کالاها اتیکت نصب شود که در صنوف مختلف که مراجعه می کنیم، کمتر از اتیکت خبری است و وقتیکه هم که به فروشندگان گفته می شودکه چرا اتیکت نصب نشده است؛ عنوان می کنند که به دلیل نوسان روزانه قیمت ها، مجبورند اتیکت ها را روزانه یا ساعتی عوض کنند وبه همین دلیل از نصب اتیکت خودداری می کنند. شنیده می شودبرخی هم اقلام را گرانتر از قیمت مصرف کننده که روی کالا درج شده است، به فروش می رسانند.

در بخش مرغ و گوشت و تخم مرغ و ماهی نیز وضعیت مشابهی وجود دارد و نوسان قیمت در این بخش وجود دارد و هنگامیکه اندکی نظارت ها بیشتر می شود؛ از آن طرف شاهد کمبود آن کالا در بازار هستیم تا اینکه فروشندگان بتوانند نبض بازار را در دست بگیرند و قیمت خودشان را به کرسی بنشانند.

افزایش لجام گسیخته کالاها در بسیاری از بخش ها باعث شده است که از هم اکنون والدین دانش آموزان دغدغه تامین کیف وکفش ولباس و نوشت افزار باتوجه به گرانی کاغذ را داشته باشند که متولیان مربوطه بایستی از هم اکنون برای رفع دغدغه والدین برنامه ریزی کنند تا از ترک تحصیل دانش آموزان بی بضاعت و محروم به دلیل گرانی ها و عدم توانایی در تامین لوازم مورد نیاز تحصیل جلوگیری شود و بتوانند با خیالی آسوده تر درس بخوانند.

از طرفی دیگر نیاز است که نظارت های اندکی هم که بر بازار وجود دارد، فقط در ساعات اداری نباشد و بایستی در شب ها نیز این نظارت ها بصورت محسوس و نامحسوس وجود داشته باشد و از طرفی رسانه ها نیز این نظارت ها را نظاره گر باشند تا بهتر بتوانند نظارت ها را منعکس نمایند.

هرچند مردم چندان درحال حاضر از نظارت ها رضایت ندارند و نیاز است این نظارت ها در بازارهای دیگر نظیر بازار مسکن و خودرو، مطب های پزشکی و آزمایشگاه ها و... حوزه درمان نیز وجود داشته باشد تا میزان تخلفات کاهش یافته و میزان رضایت مردم افزایش یابد.

علی زارعی/دریا