دریا نیوزامام جمعه بندرعباس و رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کردند: لزوم مشارکت گسترده مردم در طرح ملی کنترل فشار خون

دریا نیوز: نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس و رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نماز جمعه این هفته از مردم هرمزگان دعوت کردند در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون مشارکت گسترده ای داشته باشند تا گامی در پیشگیری، کنترل ودرمان این بیماری برداشته شود

، 12:14   /   کد خبر: 33940   /   تعداد بازدید: 850


دریا نیوز: نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس و رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نماز جمعه این هفته از مردم هرمزگان دعوت کردند در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون مشارکت گسترده ای داشته باشند تا گامی در پیشگیری، کنترل ودرمان این بیماری برداشته شود.

امام جمعه بندرعباس گفت: ضرورت دارد مردم در طرح ملی کنترل فشار خون که آغاز شده است، ثبت نام و مشارکت کنند.

آیت ا... غلامعلی نعیم آبادی در خطبه های نمازجمعه این هفته گفت: به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، 15میلیون نفر در ایران فشارخون دارند که کم نیست و هرساله تعدادی زیادی کشته، معلول و... می شوند.

وی افزود: سکته ها مغزی، قلبی و... به دلیل فشار خون داریم و این فشارخون را بایستی جدی گرفت که تلفات فشارخون از سرطان بیشتر است.

نعیم آبادی خاطرنشان کرد: فشارخون بی سر و صدا و مرگبار است.

امام جمعه با قدردانی از پاسداران سلامتی گفت: نیاز است که مردم درطرح بسیج ملی کنترل فشارخون بصورت گسترده مشارکت کنند ودراین طرح ثبت نام کنند.

نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگر از سخنانش هم باتشکر از حضور مردم هرمزگان در راهپیمایی روزجهانی قدس تصریح کرد: علی رغم گرمای هوا مردم پرشور دراین حماسه حضور یافتند.

وی گفت: مردم در نماز روز عیدفطر هم حضور پررنگی داشتند.

نعیم آبادی افزود: مردم در هیچ کشور وهیچ مقطعی مانند ایران، آن میزان که به استهلال اهمیت می دهند، اهمیت نداده اند.

امام جمعه بندرعباس گفت: یکی از راه های جامعه از تنگنا، تقویت صنایع دستی است که در خانه و بدون کارخانه قابل انجام است که بایستی تقویت شود ونباید کمرنگ بماند.

امام جمعه بندرعباس گفت: دشمنان به دنبال ناامیدی مردم ایران هستند تا اینکه آنها را به خودشان امیدوار کنند.

وی افزود: دشمنان از طریق علمی تلاش می کنند،مردم را به ناامیدی ویاس بکشانندو این سیاست استکبار در کل جهان است.

نعیم آبادی با اشاره برتاکیدات رهبرمعظم انقلاب بر ناتوانی آمریکا؛ اظهارداشت: معظم له نیز براین موضوع تاکید دارند که این بت رابایستی شکست.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان افزود: نیکسون، یکی از سیاستمداران معروف آمریکا نیز در صفحه 20 کتاب فرصت از دست ندهیدمی گوید: بسیاری از روشنفکران اینطور می پندارند که قدرت عظیم آمریکا روبه زوال است. درکتاب پیروزی بدون جنگ هم می گوید علی رغم دوستی ما، اسرائیل نمی تواند به عنوان جزیره ای دریک دریای تنفر برای همیشه به حیات خود ادامه دهد.

وی اظهار داشت :ملت مصر از اسرائیل متنفراست.

نعیم آبادی خاطرنشان کرد:اینکه رهبرمان می فرمایید اسرائیل تا چند سال دیگر نیست که سیاستمداران آمریکایی نیز به این موضوع اذعان دارند.

 یک‌هزار پایگاه سلامت در هرمزگان، مجری طرح ثبت فشار خون

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان خبر داد و گفت: یک‌هزار پایگاه سلامت در هرمزگان مجری طرح ثبت فشار خون است.

حسین فرشیدی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه بندرعباس اظهار داشت: یکی از موضوعات امروز جامعه که در رسانه‌ها هم مطرح شده؛ بیماری فشار خون بالا است.

وی ادامه داد: هم اکنون در دنیا، خاورمیانه و ایران، بالاترین مرگ و میر مربوط به قلب و عروق هست و یکی از عوامل بسیار مهم در این مرگ و میرها، فشار خون بالا است زیرا تعداد زیادی از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حدود 26درصد جمعیت کشور به آن مبتلا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ابراز داشت: علیرغم اینکه فشار خون تعداد بسیاری عارضه و بیماری را در پی دارد اما راهی برای متوجه شدن آن وجود ندارد و فرد زمانی متوجه می‌شود که فشار خون بالا تاثیر منفی خود را گذاشته است.

فرشیدی تصریح کرد: با یک سنجش فشارخون ساده می‌توان آن را کنترل کرد که وزارت بهداشت و درمان با توجه به اهمیت این موضوع، بسیج ملی کنترل فشار خون را راه‌اندازی کرده که حدود یک ماه از تشکیل این بسیج می‌گذرد و در سه مرحله این کار انجام می‌شود؛ مرحله اول ایجاد آگاهی و اطلاع‌رسانی است.

وی تاکید کرد: مرحله دوم بسیج همگانی کنترل فشار خون که از 17خرداد به طور رسمی آغاز شده، ثبت فشارخون افراد است که طی آن تمام افراد بالای 30 سال، زنان باردار ‌و کسانی که بیماری کلیه دارند حتما باید فشار خونشان ثبت شوند که بیش از یک‌هزار مرکز سلامت در سطح استان در این طرح خدمات‌رسانی می‌کنند که از مردم خواهش می‌کنیم که همه به این مراکز مراجعه کنند.

گفتنی است در مراسم عید سعید فطر نیز از تعدادی از نمازگزاران فشارخون شان گرفته و ثبت شد.