دریا نیوزمرگ مادران و کودکان بشاگردی

، 11:05   /   کد خبر: 33938   /   تعداد بازدید: 108


دریا نیوز: درحالی عصر عیدفطر مادر بشاگردی دیگری پس از زایمان بخاطر خونریزی، نبودامکانات نظیر آمبولانس وبالگرد، انتقال با وانت در جاده خاکی و ورود گرد و خاک به دهان و گلوی این مادر بیمار در مسیر انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد که رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در روز معارفه اش و در چند هفته اخیر بارها از نبود هلی کوپتر برای انتقال بیماران انتقاد کرده بود که مشکلات مالی و بی توجهی متولیان در اختصاص بودجه باعث شده است، همچنان آشیانه هلی کوپتر در محوطه بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بدون هلی کوپتر خاک بخورد.

برای انتقال این مادری که جان خود را از دست داد، مسیر کمتر از70 کیلومتری را مجبور می شوند بیش از 5ساعت با وانت برانند که راندن در این جاده خاکی و دهها جاده خاکی بشاگرد حتی برای افراد سالم هم دشوار است تا چه برسد برای افراد بیمار و آن هم مادری که زایمان کرده است ودرحال خونریزی می باشد. چندی پیش هم گویا دختری 9ساله در اثرگزش عقرب ودرمسیر انتقال به بیمارستان در مسیر جاده خاکی یکی از روستاهای بشاگرد جانش را از دست می دهد واین سناریو ادامه دارد.

به کرات و در زمستان سال گذشته نیز دهها گزارش از منطقه بشکرد و جاده های مرگ این منطقه در رسانه ها منتشر شد، اما متاسفانه مسئولان گویا تصمیمی ندارند برای رفع مشکلات این جاده ها اقدامی کنند و بارها جان بشاگردی ها در این جاده ها قربانی بی تدبیری مسئولان شده است.

از طرفی دیگر همانطور که دکتر حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بارها از راه‌های صعب العبور و مشکلات انتقال بیماران در مسیرهای دوردست کوهستانی و دریایی گفته است وخواستار اختصاص بودجه برای تامین بالگرد جهت انتقال بیماران در مواقع ضروری شده است که متاسفانه به این مهم هم بی توجهی شده است. سئوال اینجاست که چرا در استانی مانند هرمزگان که قطب اقتصاد کشور است و سالانه هزاران میلیارد به جیب خزانه دولت واریز می کند، اما دولت خود را درقبال جان زنان و کودکان وبیماران این منطقه مسئول نمی داند ونه نسبت به تامین بالگرد امداد اقدامی نمی کند و نه برای جاده های سنگلاخی و خاکی بشاگرد چاره نمی اندیشد و با هر بارندگی هفته ها هم جاده ها مسدود می شود. آیا ساحل نشینان وحافظان تنگه هرمز وخلیج فارس آنقدر جان شان برای دولتی ها بی ارزش است که حتی حاضر نیستند قطره ای از دریای درآمدش را به جاده ها و بالگرد سلامت و... اختصاص دهند تا مادران و کودکان این دیار درجاده های سنگلاخی و خاکی بی تدبیری دولتی ها پرپر نشوند. از آن طرف نیاز است که امکانات و تجهیزات پزشکی و آمبولانس و... درچنین مناطقی افزایش یابد تا در زمان حوادث و سوانح وبیماری و... اقدامات پیش بیمارستانی را انجام دهند تا از مرگ بیماران وسانحه دیدگان جلوگیری شود. گاهی هم کودکان دانش آموز در رفت وآمد با وانت و... به مدرسه در جاده های بشاگرد پرپر می شوند.

بنظر می رسد ضرورت دارد دولت هم نسبت به این موضوع تجدید نظر کند و همانگونه که برای تامین نیازهای مادران و کودکان پایتخت نشین بودجه وامکانات لازم را تامین می کند، بشاگردی ها وهرمزگانی ها را هم ببیند.

علی زارعی/دریا