دریا نیوزرئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خبرداد: 17 خرداد، آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در هرمزگان

دریا نیوز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از 17 خرداد طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در هرمزگان همراه باسراسر کشور آغاز می شود

، 12:53   /   کد خبر: 33921   /   تعداد بازدید: 1157


دریا نیوز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از 17 خرداد طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در هرمزگان همراه باسراسر کشور آغاز می شود.

دکتر حسین فرشیدی در جمع خبرنگاران به مناسبت آغاز اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با شعار" فشارخون،بدانیم، اقدام کنیم و..." افزود: این طرح از 17 خرداد تا 15تیرماه بصورت رسمی اجرا می شود.

وی اظهار داشت: افراد بالای30سال، زنان باردار وبیماران کلیوی به عنوان جامعه هدف اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون محسوب می شوند.

فرشیدی بابیان اینکه این طرح در سه مرحله اجرا می شود، خاطرنشان کرد: درمرحله نخست اجرای طرح که از 28 اردیبهشت تا 17 خرداد درحال اجراست، به اطلاع رسانی و آگاهی دادن به جامعه درخصوص لزوم واهمیت اجرای این طرح و مشارکت شهروندان در مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی جهت کنترل و اندازه گیری فشار خون پرداخته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: در مرحله دوم طرح که از 17 خرداد اجرای این طرح در 300مرکز جامع سلامت و پایگاه های بهداشتی و 590خانه بهداشت روستایی و سایر مراکز ازجمله شهرداری ها، خانه های کارگری، هلال احمر،تامین اجتماعی، مراکز نظامی و بسیج و... در سطح استان بصورت رسمی اجرایی می شود.

وی گفت:در مرحله سوم، درمان بیماران دارای فشار خون آغاز می شود که انتظار می رود 26 درصد از افراد بالای 30سال که معادل 190هزار نفر می باشند، تحت پوشش قرار گیرند و شهروندان همچنین بصورت خود اظهاری نیز ازطریق سایت www.salamat.gov.ir اقدام نمایند.

فرشیدی با بیان اینکه فشارخون در سکته های قلبی ومغزی، بیماری های قلبی و عروقی و کلیه بسیار اثرگذار هستند؛ اظهار امیدواری کرد با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون به مدت یک دهه؛ میزان این بیماری ها و مرگ ومیر ناشی از آنها به میزان چشمگیری کاهش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از فشارخون، چربی وقند، مصرف دخانیات، افزایش وزن و کم تحرکی، مصرف کم میوه وسبزی به عنوان عوامل دیگری نام برد که در بیماری هایی مانند سکته های قلب و مغزی،بیماری های قلبی و عروقی و... اثرگذارند.

به گفته وی عامل 90درصد از بیماری های کلیوی دیالیزی هم فشار خون می باشد.

فرشیدی گفت: در طرح تحول سلامت به کنترل بیماری ها توجه شد و یکی از سیاست های فعلی وزارت بهداشت در حال حاضر در حوزه پیشگیری است تا از ایجاد وافزایش بیماری ها جلوگیری شود که به همین منظور طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را در برنامه قرار داد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 20تا24 درصد افراد بالای 30سال جامعه دارای فشارخون بالاهستند.

وی افزود:90درصد بیماران دارای فشار خون بالا را می توان با دارو کنترل کرد.

فرشیدی اظهار امیدواری کرد: با مشارکت استانداری و فرمانداری های سطح استان، تمامی کارمندان و خانواده های شان در هفته اول اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ، به این طرح بپیوندند و به مراکز و پایگاه های بهداشتی و درمانی و مراکزثابت و سیار برای کنترل فشار خون خود مراجعه نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: همچنین انتظار داریم آموزش و پرورش به مدارس اعلام نمایند که تمامی پرسنل مشمول در طرح مشارکت گسترده ای داشته باشند.

وی گفت : در مرحله اطلاع رسانی اجرای این طرح ملی و تاکنون بیش از 72هزار نفرنیز تحت پوشش طرح قرار گرفته اند.

فرشیدی افزود: با رژیم غذایی، کاهش وزن ، تغذیه مناسب، مصرف سبزی و میوه، کاهش مصرف نمک و... می توان نسبت به پیشگیری از ابتلای به فشارخون جلوگیری کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: متاسفانه متوسط میزان مصرف نمک درجامعه 15گرم است وبایستی به 3تا5گرم برسد واز طرفی نمک پنهان را در نان، پنیر،دوغ و... داریم.

وی هشدار داد: بایستی زنگ خطر فشارخون در جامعه بصدا درآید تا شهروندان نسبت به نوع مصرف موادغذایی،نمک تحرک و... توجه بیشتری داشته باشند.

فرشیدی گفت: کسانی که فشار خون متوسط دارند بایستی ورزش کنند و کسانی که فشارخون بالایی دارند هم باید تحت درمان دارویی قرار گیرند.

وی گفت: 96تا97درصد افراد جامعه در سنین 30تا55سال به فشار خون اولیه و مابقی به فشارخون ثانویه مبتلاهستند .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: براساس اطلاعات آماری مرکز قلب و عروق استان هرمزگان که بر روی بیش از5هزار نفر آزمایشات لازم صورت گرفته است؛ 18 درصد در روستاها و 28درصد در مناطق شهری به فشارخون مبتلاهستند.

وی درخصوص تبلیغاتی که در سطح شهر و صدا وسیما درمورد چیپس و پفک ، دوغ و... که میزان نمک بالایی می شود و عدم اقدام مناسب مسئولان بهداشت و درمان برای وجود نداشتن چنین تبلیغاتی که باعث افزایش فشارخون می شود؛ هم گفت: ما نیز انتظار داریم رسانه ها و شهرداری ها از انتشار و پخش چنین تبلیغاتی خودداری کنند.