دریا نیوزمدیر کل دامپزشکی استان هرمزگان عنوان کرد: تب مالت یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک دام و انسان

دریا نیوز: مدیر کل دامپزشکی استان هرمزگان گفت: توصیه های بهداشتی در خصوص بیماری بروسلوز(تب مالت) جدی گرفته شود

، 12:02   /   کد خبر: 33913   /   تعداد بازدید: 167


دریا نیوز: مدیر کل دامپزشکی استان هرمزگان گفت: توصیه های بهداشتی در خصوص بیماری بروسلوز(تب مالت) جدی گرفته شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان هرمزگان، دکتر محمد جانباز اظهار داشت: بیماری بروسلوز یکی از بیماری‌های عفونی است که به بیماری «هزار چهره» مشهور است؛ در واقع انتقال بیماری از دام به انسان در طول سال‌های گذشته اهمیت دوچندان پیدا کرده و در حال حاضر نه تنها از نظر بهداشت و سلامت، بلکه از نظر اقتصادی نیز جایگاه خاصی دارد .

وی افزود: متاسفانه بروسلوز گروه زیادی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌کند و به خاطر سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیم شدن و نازایی منتج به از دست رفتن ارزش اقتصادی دام‌های مبتلا می‌شود .

وی خاطر نشان کرد: تماس مستقیم با دام (گاو، گوسفند، بز، خوک، شتر و گوزن) آلوده یا بافت‌های دام آلوده مانند خون، ترشحات رحمی و جنین سقط شده، اجتناب از مصرف شیر و فرآورده‌های شیری آلوده، مصرف شیر خام وفرآورده‌های لبنی آلوده به خصوص پنیر تازه، کره، خامه و سرشیر، سرنگ آلوده حیوانی، استنشاق هوای آغل و اصطبل آلوده از راه های سرایت این بیماری است .

وی تصریح کرد: از مصرف‌ مواد لبنی مشکوک و غیر پاستوریزه جدا خودداری شود و در صورت عدم دسترسی به ایننوع فرآورده‌های لبنی، جوشاندن شیر به مدت 15 دقیقه بهترین شیوه از بین بردن عوامل بیماری‌زا در آن است.

دکتر جانباز گفت: هنگام ورود به آغل و اصطبل حتما از ماسک‌ تنفسی‌ استفاده شود، محل نگهداری حیوانات در فاصله مناسبی از محل زندگی انسان باشد، دامپزشکان‌، دامداران‌، پرسنل‌ کشتارگاه‌ها و هر فرد دیگری که به نوعی با دام‌ها در ارتباط است، از دستکش‌، کلاه‌، ماسک‌، عینک‌ و روپوش‌ مناسب‌ استفاده نماید.