دریا نیوزبلاتکليفي ساحل نشينان در حريم60 متر دريا همچنان ادامه دارد؛ يک بام و دو هوا در اجراي حريم 60 متر دريا در بندرعباس

دریا نیوز: خواجه عطاء يک محله قديمي و ساحلي است که در قلب تپنده اقتصاد کشور(بندرعباس) قرار دارد که گويا از اين لقب دهن پر کن فقط نامي را با خود به يدک مي کشد مردمانش به خصوص اهالي محلات حاشيه اي و محروم شهر چيزي عايدشان  نمي شود

، 15:19   /   کد خبر: 33877   /   تعداد بازدید: 1279


دریا نیوز: خواجه عطاء يک محله قديمي و ساحلي است که در قلب تپنده اقتصاد کشور(بندرعباس) قرار دارد که گويا از اين لقب دهن پر کن فقط نامي را با خود به يدک مي کشد مردمانش به خصوص اهالي محلات حاشيه اي و محروم شهر چيزي عايدشان  نمي شود.

به گواه تاريخ علت نامگذاري اين محله به خواجه عطاء نام يک مبارزيست که در مقابل تجاوز و جاه طلبي هاي پرتغالي ها با قدرت ايستادگي کرده  و به خاطر اين ايستادگي اش، اين محله در بندرعباس به خواجه عطاء لقب گرفته است. اين محله  شهيدي چون، سرافزار و جانبازان زيادي را تقديم انقلاب کرده است و  مردمان اين محله  انقلابي، پرتلاش و سخت کوش هستند که هميشه پاي نظام، انقلاب و رهبري خود تا دم و بازدمي در بدن دارند  ايستادگي کردنده اند و مي کنند. بيشتر ساکنان اين محله از طبقه ضعيف و محروم جامعه هستند که از قديم نسل اندر نسل در اين محله که جزء بافت فرسوده شهر قرار دارد سکونت دارند و روزگار را به سختي سپري مي کنند. شغل اکثر جوانان اين محله که از آبا و اجداد خود به ارث برده اند صيادي است که البته الان بنا بر دلايلي اين شغل کمي از رونق افتاده است.ساکنان اين محله از عدم دريافت سند املاکشان به بهانه حريم 60 متر دريا به شدت گلايه مند هستند. برخي از  خانه هاي اهالي نياز به تعمير و بازسازي دارد؛ اما اجازه تعمير ،ساخت و سند گرفتن را به ساکنان نمي دهند. چند روز پيش هم مدير کل کميته امداد امام خميني (ره)هرمزگان از واگذاري اراضي تحت مالکيت اين نهاد به ساکنان خواجه عطاء و سيم بالا خبر داده بود؛اما برخي از واگذاري ها ي اراضي منوط به اعلام حريم 60 متر دريا از سوي دستگاه هاي متولي شد.ازطريق اين گزارش مي خواهيم پاره اي از گلايه هاي ساکنين اين محله فقير و مستضعف را به گوش مسوولان و متوليان امر برسانيم.با اين گزارش با ما همراه باشيد. عباس زارعي معتمد و ريش سفيد محله که از سال هاي خيلي قبل پيگير سندهاي املاک اين محله است با بيان اينکه از سال 1364 که يادم است بحث حريم 60 متردريا بر سر زبان ها جاري بود، اظهار داشت: آن زمان بحث خشک کردن دريا مطرح بود که از همان موقع  پيگيريمان را به طور جدي از زمان نماينده عباسي شروع کرديم. وي افزود:مسوولان  وقت به اهالي قول دادن که با خشک کردن دريا و احداث بلوار ساحلي جديد اجازه نخواهيم داد تا به املاک ساکنان آسيبي برسد؛ اما تاکنون اين مشکل لاينحل باقي مانده است. زارعي گفت: بعد از اين اتفاق دوباره مکاتبات و پيگيري هاي خود را با مسوولان و استانداران وقت آغاز کرديم و به ما قول دادند که اگر بلوار ساحلي جديد احداث شود کاري مي کنيم که حتي يک خانه خراب نشود. در حال حاضر  دستگاه هاي متولي به بهانه حريم 60 متر دريا که در قانون حد حريم را آخرين مد دريا به فاصله 60 متر مشخص شده و طبق قانون تملک،ساخت و ساز نبايد انجام گيرد و رعايت اين حريم لازم الاجراست. اين در صورتي است که خانه هاي بعضي از اهالي خيلي بيشتر حتي صد الي 200 متر از حريم دريا فاصله دارند؛ اما دستگاه ها با کدام قانون اجازه تعمير و ساخت را به خانه هاي  ساکنين محله نميدهد؟ قسمتي از خانه هاي اهالي در حال ريزش هستند و اين جاي بسي سوال دارد. وي اضافه کرد:در صورتي که اهالي اين محله از  قبل از انقلاب در اين جا ساکن هستند.اگر قانون ديگري در مورد حريم 60 متر دريا وجود دارد متوليان امر بيايند براي مردم توضيح دهند و راه حلي براي مردم  تبيين کنند.

 شعار است، عمل نيست

اين ريش سفيد محله تصريح کرد:به هر رئيس جمهوري که به بندرعباس آمد نامه نوشتيم و چندين بار با طوماري که ساکنين امضا کرده بودند به تهران رفتم و قول هاي براي رفع اين مشکل داده شد؛ اما همه ي اين قول هاي مسوولان و متوليان امر بعد از گذشت چهار دهه از عمر با برکت انقلاب به فراموشي سپرده شد و فقط در حد حرف باقي مانده است.

 تبعيض موج  مي زند

زارعي با طرح اين سوال که با کدام قانون و منطقي به بازار ماهي فروشان که با اين عظمت است و کاملاً هم درحريم 60 متر دريا قرار دارد دستگاه ها متولي مجوز ساخت و ساز داده اند،گفت:ساکنان اين محله ديگر صبرشان از  تبعيض به سر آمده است اگر قانون است همه بايد رعايت کنند اين در حالي است که املاک اين ساکنان خيلي بيشتر از حريم 60 متر فاصله دارد؛  اما مجوز سند گرفتن و تعميرات را نمي دهند.آيا اين تبعيض نيست؟چرا در حق اهالي اجحاف مي کنند؟ در اين رابطه بارها و بارها نماينده ولي فقيه در هرمزگان  و امام جمعه بندرعباس از تربيون نماز جمعه نسبت به غير قانوني بودن ساخت اين بازار هشدار داده است اما گوش شنوايي تا الان وجود نداشت.

 يک بام و دو هواي سند گرفتن

وي بيان داشت: 200 متر قبل از امداد نجات دريايي يک قطعه زمين بزرگ و بلا صاحب که در کنار خانه هاي اهالي قرار داشت و ساکنان درخواست احداث يک مسجد ساحلي در اين مکان داشتند؛چون از حد فاصله پارک ولايت تا بازار ستاره جنوب فقط يک مسجد به نام علي ابن ابيطالب در نوار بلوار ساحلي وجود دارد و از 10 سال پيش مکاتبات خود با را با دفتر امام جمعه و مسوولين استاني و شهرستاني شروع کرديم و مسوولان قول مساعد دادند که اين قطعه زمين براي ساخت مسجد واگذار مي کنيم بعد از وعده ها خبر دار شديم که سند اين قطعه زمين به يکي از نهادها واگذار شده است. اين نهاد هم زمين را به يک شخص به فروش رسانده و آن شخص هم الان داراي سند مي باشد و بعد اين ماجرا ما به مسوولين مراجعه کرديم و به مسوولين گفتيم که چرا به يک نهاد اجازه سند گرفتن را مي دهد درصورتي که املاک ساکنان در بلاتکيفي حريم هستند و قبل از انقلاب در اين محله ساکن هستند و خانه هايش در حال ريزش است و به بهانه حريم دريا اجازه تعمير، ساخت و سند گرفتن را نمي دهيد؟متوليان بدون درنگ به ما گفتند: چون اين نهاد خودش داراي قاضي مستقل است خودش مستقيم دست به کار مي شود و از ما استعلام نمي گيرند و کاري به ما ندارد.آيا اين يک بام و دو هوا نيست؟ چرا به ساکناني که خانه هايشان در حال ريزش است اجازه تعمير و ساخت و سند گرفتن را نمي دهند ؟کدام عقل سليمي اين حکم را قبول مي کند؟اين معتمد محل در پايان خاطر نشان کرد: اميدوارم حرفهايم که دغدغه اصلي اين ساکنان محله است از طريق رسانه اي شدن به گوش مسوولان برسد.از استانداري، فرمانداري،شوراي شهر، شهرداري،آب منطقه اي، بنادر و دريانوردي، راه شهرسازي و منابع طبيعي و ساير دستگاه متولي درخواست داريم هر چه زودتر تکليف حريم 60 متر دريا را به مردم اعلام کنند.   ذاکري يکي ديگر از اهالي مي گويد:براي اخذ سند به راه و شهرسازي مراجعه کردم و در جواب به من گفتند:که برو از شهرداري استعلام بگير و من هم به شهرداري مراجعه کردم و مسوولين شهرداري پاسخ دادند که اين محدوده در حريم 60 متر دريا قرار دارد.  

جوان هايمان پير شدن و پيرهايمان فوت کردند

عزيزي يکي ديگر از اهالي که مسن سال است، با لحني طنز بيان مي کند:گويا ما بايد تا ظهور آقا امام زمان (عج)صبر کنيم تا مشکل ما حل شود.  اين فرمايش مقام معظم رهبري است که مي فرمايد: «مهم ترين مساله ي نظام رسيدگي به طبقات مستضعف جامعه است».پس چرا مسوولان کوتاهي مي کنند و بايد اين موضوع اين همه طولاني شود؟خانه هايمان در حال ريزش است اما اين موضوع همچنان در هاله اي از ابهام است. اين شهروند خطاب به مسوولان امر مي گويد: وقتي که خانه هاي اهالي ريزش کرد مي خواهيد به دادمان برسيد؟ يا اينکه با همان تسهيلات سه ميليوني با يک کارمند مي خواهيد به داد ما برسيد. از استاندار  که عالي ترين مقام اجرايي دولت دراستان است عاجزانه تقاضا مي کنيم به موضوعي که مطالبه ديرينه ي مردم اين محله فقير است ورود کند و  دستورات عملي را صادر کند تا هر چه زودتر اين موضوع تعيين تکليف شود و مشکل اخذ سند و تعميرات املاک اين اهالي رفع شود.

 اظهارات معاون معماري و شهرسازي شهرداري بندرعباس

کليد حل مشکل ساکنان حريم 60 متر دريا در دستان شوراي معماري و شهرسازي عالي کشوراست.اصغر حسيني در گفت و گو با خبرنگار روزنامه دريا با بيان اينکه طبق قانون، شهرداري بندرعباس در تعيين حريم 60 متر دريا هيچگونه نقشي را ندارد و صرفاً مجري اين قانون است،اظهار داشت: مشکل اساسي در تعيين خط حريم 60 متر دريا  تفاسير گوناگون دستگاه هاي متولي از اين قانون است.وي افزود: با توجه به احداث بلوار ساحلي املاک ساکنان نوار بلوار ساحلي از حد حريم60 متر که در قانون به آن پرداخت شده است فاصله ايجاد شده و با توجه به اينکه اين محلات در بافت فرسوده قرار دارند و املاک ساکنان نياز به باز سازي و نوسازي و سند گرفتن دارند شهرداري بندرعباس در سال 96 طرح پيشنهادي  را با وضع موجود ساکنان را به کميسيون ماده 5 ارسال کرد و در اين کميسيون به تصويب رسيد و براي تصويب نهايي به شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور ارسال شد.حسيني پور ادامه داد: پس از گذشت چند ماه از ارسال اين طرح در نتيجه شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور اين طرح را منوط به اعلام نظر دستگاههاي متولي حريم 60 متر دريا عنوان کرد و دوباره اين طرح به استان برگشت. معاون معماري شهرداري بندرعباس بيان داشت: پس از بازگشت اين طرح به استان  بدليل اختلاف نظر بين برخي از دستگاه هاي متولي بر سر  موضوع متولي تعيين خط حريم 60 متري در محدوده شهري، حدود يک ماه پيش مجددا طرح پيشنهادي جهت تاييد نهايي به شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور ارسال شد.حسيني پور ابراز اميدواري کرد:  منتظر تصويب نهايي اين طرح از سوي شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور هستيم،در صورت تصويب اين طرح مشکل عمده ي ساکنان نوار بلوار ساحلي حل خواهد شد.   وي در پاسخ به اين سوال که چرا به يک قطعه زمين  براي  يک نهاد سند صادر شده است ؟ گفت: اين نهاد جهت جلوگيري از زمين خواري يک قانون خاص و يک قاضي ويژه در اختيار دارد که بر اساس آن اقدام مي کند. معاون معماري و شهرسازي شهرداري بندرعباس به موضوع  ساخت بازارماهي  فروشان جديد پرداخت و افزود: اين بازار با راي کميسيون ماده  5و تاييد نقشه هاي آن در کميته سيما و منظر استان احداث شده و مالک آن شهرداري است.طبق طرح جامع در حريم دريا طرحهاي گردشگري يا غيره با تصويب کميسيون ماده 5 و مالکيت دولت يا شهرداري مجاز مي باشد. حسيني پور اضافه کرد:حال شايد نظر خيلي از کارشناسان بر اين باشد که اي کاش به شکلي ديگر و يا در محل  ديگري ساخته مي شد، ولي نکته اينجاست که بايد به نظر و تصميم مديران قبل احترام گذاشت. اصغر حسيني پور معاون معماري و شهر سازي يادآور شد: منطقا بازار ماهي بايد نزديک اسکله صيادي باشد و برخي  که از فضاي ضلع جنوبي اين بازار که در اختيار اداره شيلات است بازديد کرده اند متوجه شدند که خوب شد اين ساختمان ساخته و  فضاي نازيباي پشت ديده نمي شود.  

اظهارات معاون شهرسازي و معماري اداره کل راه و شهرسازي

ابراهيم رستم گوراني در گفت و گو با خبرنگار روزنامه دريا اظهار داشت:با توجه به ضرورت مديريت و ساماندهي توسعه ساخت و ساز در سواحل شهر بندرعباس طرحي با عنوان تعيين خط حريم دريا شهر بندرعباس پس از طي مراحل تصويب و بررسي استاني به شوراي عالي شهرسازي و معماري کشور ارسال شده است.تعيين خط حريم دريا در بندرعباس طي هماهنگي هاي بين سازماني دستگاه هاي متولي استان به عنوان يک سند راهبردي و ضروري در توسعه سواحل محدوده شهر بندرعباس توسط اين اداره کل و شهرداري بندرعباس تهيه شده است. وي افزود:اين طرح که با بهره گيري از ظرفيت علمي دانشگاهي استان تهيه شده و به تصويب کارگروه امور زير بنايي و شهرسازي  همچنين شوراي برنامه ريزي و توسعه استان رسيده و هم اکنون در شوراي عالي شهرسازي و معماري کشور در حال بررسي نهايي است و به موجب تصويب اين سند ساخت و ساز بر پايه مطالعات طرح مديريت خواهد بود.

یعقوب رستمی/دریا