دریا نیوزتخریب خانه های والدین شهدا

 دریا نیوز: برخلاف آن چیزی که برخی تصور می کنند که خانواده معظم شاهد وایثارگر در بهترین شرایط زندگی می کنند، اما گزارش هایی که در سال های اخیر در این بخش داشته ایم وگاهی برخی از آنها منتشر شده اند، نشان می دهد که این خانواده ها نیز مورد کم مهری قرار گرفته و بامشکلاتی نیز مواجهند

، 14:16   /   کد خبر: 33819   /   تعداد بازدید: 70


 دریا نیوز: برخلاف آن چیزی که برخی تصور می کنند که خانواده معظم شاهد وایثارگر در بهترین شرایط زندگی می کنند، اما گزارش هایی که در سال های اخیر در این بخش داشته ایم وگاهی برخی از آنها منتشر شده اند، نشان می دهد که این خانواده ها نیز مورد کم مهری قرار گرفته و بامشکلاتی نیز مواجهند.

پس از بارندگی های اخیر، برخی از خانه های فرسوده در مناطق مختلف استان وازجمله بافت های فرسوده و حاشیه ای نیز دچار آسیب شدند و سقف و دیوار شان تخریب شدند که خانه های خانواده شهدا نیز در لیست این تخریبی ها قرار گرفت. خانه مادرشهید عیسی نیکان در محله آیت ا... غفاری و خانه پدر شهید غلام آبخون در محله سه زیارتان بندرعباس ازجمله منازل فرسوده ای بود که سقف شان فروریخت و بنظر می رسد آمارها بیش از این باشد. امادر پیگیری های مان دراین بخش به چند موضوع رسیدیم. اول اینکه بنا به اظهار مسئولان بنیادشهید وامورایثارگران هرمزگان خانه های خانواده معظم شاهد وایثارگر تحت پوشش بیمه هستند ودرصورت بروز حادثه، بیمه نسبت به ارزیابی و خسارت و پرداخت هزینه اقدام خواهد کرد. اما دراین بخش متوجه شدیم برخی ازاین خانواده ها ازجمله خانواده شهید غلام آبخون از بیمه شدن منازل خود اطلاع نداشتند و نگران بودند که با وضعیت پیش آمده چه کاری می توانند انجام دهند و اتاق هایی که سقف شان تخریب شده بود، بدون استفاده مانده بود. این موضوع نشان می دهد که اولا مسئولان بنیادشهید نیاز است که بحث بیمه بودن خانه های این خانواده ها را بخوبی اطلاع رسانی نمایند واز طرفی به میزان بیشتری ازاین خانواده ها سرکشی نمایند ودرصورت بروز حادثه، نسبت به یاری رساندن به آنها اقدام نمایند.

از طرفی دیگر حال که قرار است بیمه نسبت به برآورد خسارت اقدام نماید، این برآورد بایستی به گونه ای باشد که با آن هزینه، خانه ها قابل ترمیم وبازسازی باشند. اما در موضوع تخریب خانه مادر شهید عیسی نیکان، میزان هزینه برآوردی خسارت بسیار اندک بودکه بازسازی خانه فرسوده که هرلحظه امکان فروریختن سایر قسمت ها و اتاق ها نیز وجود دارد، چندان منطقی بنظر نمی رسد و موسسه خیریه کمک رسانان بندرعباس با روحیه بسیجی و جهادی وارد گود شدند وتقبل کردند بخشی ازخانه را نوسازی کنند تا خانواده این شهید معظم بتواند درخانه ای ایمن و استاندارد بیاساید که در این بخش شهردار منطقه2 بندرعباس نیز در بازدید از این خانه برای هرگونه همکاری اعلام آمادگی کرد.

اما متاسفانه دیده می شودکه خانه های فرسوده در برخی مناطق مانند محله شهناز بندرعباس خودبخودی ویا در زمان بارندگی و.... درحال فروریختن هستند که این محله که 40شهید را تقدیم انقلاب نموده است و برخی از خانه های خانواده معظم شاهد وایثارگر دچار آسیب شده بودند و نیاز است که مسئولان و متولیان مربوطه تمهیداتی بیندیشند تا قبل از مدفون شدن ساکنان در زیر آوار خانه ها، نسبت به بازسازی ونوسازی خانه های فرسوده اقدامات لازم صورت گیرد و در این بخش به خانواده های شاهد وایثارگر و تحت پوشش نهادهای حمایتی و محرومان توجه بیشتری شود تا بتوانند درخانه های ایمن واستاندار زندگی کنند.

علی زارعی/دریا