دریا نیوزنقش برجسته سرباز هخامنشی در بندرعباس رونمایی شد

دریا نیوز: از نقش برجسته سرباز هخامنشی با حضور استاندار هرمزگان در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس رونمایی شد

، 14:20   /   کد خبر: 33816   /   تعداد بازدید: 236


دریا نیوز: از نقش برجسته سرباز هخامنشی با حضور استاندار هرمزگان در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس رونمایی شد.

به گزارش فارس از بندرعباس، بخشی از نقش برجسته سرباز هخامنشی پلکان شمالی، تالار شورای تخت جمشید متعلق به سده پنجم پیش از میلاد با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان و احمد مرادی نماینده مردم  بندرعباس در مجلس شورای اسلامی  رونمایی شد.

رضا برومند مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان در این مراسم اظهار داشت: این اثر به مدت یک ماه در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس در معرض دید عموم قرار خواهد داشت و رسانه‌ها باید برای ترغیب مردم به دیدن این اثر که نمادی از تاریخ و فرهنگ کشورمان است نقش‌آفرینی کنند.

وی افزود: این اثر نشانه‌ای از توجه دولت و ریاست جمهوری به میراث فرهنگی است که با پیگیری‌های حقوقی وی به کشور بازگردانده شد.

گفتنی است، نقش برجسته سربازی با سپر و سرنیزه‌ای در دست مربوط به سده پنجم پیش از میلاد است که در فاصله سال‌های ۱۳۱۱ و ۱۳۱۲ در کاوش‌های موسسه شرقی دانشگاه شیکاگو در در تخت جمشید توسط ارنست هرتسفلد کشف اما در سال ۱۳۱۶ به سرقت رفت.

این قطعه نقش برجسته ۱۵ سال بعد در سال ۱۳۳۰ توسط یک مجموعه‌دار خصوصی خریداری و به موزه هنرهای مونترال کانادا اهدا شد و نزدیک به ۶۰ سال در این موزه به نمایش گذاشته شد تا اینکه درسال ۱۳۹۰دوباره به سرقت رفت.

این اثر طبق حکم  دفتر دادستانی منطقه منهتن نیویورک در سال ۱۳۹۶ از یک موسسه حراج آثار هنری نیویورک مصادره شد و در پی حکم قاضی دادگاه عالی آمریکا به نماینده ایران در سازمان ملل تحویل شد و توسط روحانی به ایران بازگشت.