دریا نیوزخيران به یاری مددجویان بشتابند

دریا نیوز: با افزایش فشارهای اقتصادی بر مردم، این فشار بر قشر محروم جامعه و مددجویان نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد بیشتر شده است

، 13:12   /   کد خبر: 33807   /   تعداد بازدید: 151


دریا نیوز: با افزایش فشارهای اقتصادی بر مردم، این فشار بر قشر محروم جامعه و مددجویان نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد بیشتر شده است.

این قشر بامشکلات فراوانی مواجهند و این نهادهای دولتی با شرایط اقتصادی موجود وافزایش هزینه ها بطور حتم قادر نخواهند بود خدمات مورد نیاز را به جامعه هدف خود بطورکامل ارائه نمایند ونیاز به افزایش مشارکت خیرین در حمایت از محرومان جامعه و مددجویان وجود دارد.

در بارندگی های فروردین ماه و حتی در روزهای اخیرخانه های فرسوده زیادی در مناطق مختلف و ازجمله محله آیت ا... غفاری بندرعباس فروریخت و جمعه شب هم خانه مادر یک دختر معلول دراین محله آوار شد که خسارت جانی نداشت. اما ترس وهراس این خانواده از ناایمن بودن خانه و از طرفی نداشتن سرپناه باعث شد که این موضوع در فضای رسانه ای منعکس شود و بهزیستی برای نجات این خانواده شتافت ومعاونان و مدیرکل بهزیستی نیز از وضعیت زندگی وخانه این مددجو بازدید کند و وعده دادند که باهمکاری خیرین نسبت به بازسازی این خانه اقدام کنند. در همین محله و سایر محلات و مناطق، دهها خانواده تحت پوشش کمیته امداد وبهزیستی وحتی خانواده هایی که تحت پوشش هیچ نهادی نیستند، بامشکلات فراوانی در بخش درمان، مسکن، معیشت، اشتغال و... مواجهند که نیاز است خیرین به مدد این خانواده ها برسند.

از طرفی دیگر نیاز است مجامع خیرین تشکیل شده و از آن طرف نیازمندان در هر بخشی شناسایی شوند و تاحد امکان از آنها حمایت شود و نیازمندان هم تحت پوشش نهادهای حمایتی قراردارند هم مورد حمایت خیرین قرارگیرند. البته از آن طرف نیاز است که اعتمادسازی لازم صورت گیرد تا میزان مشارکت خیرین در حوزه های مختلف افزایش یابد. مددجویان برای تامین ویلچر، سمعک، پوشک، درمان و... مشکلاتی را دارند وگاهی درمانده می شوند ومجبور می شوند با این سختی ها بجنگند و گاهی هم مغلوب می شوند که از یک طرف نیاز است که دولت چتر حمایتی خود را گسترده تر نماید واز طرفی دیگر خيران نیز میزان مشارکت خود را از محرومان جامعه افزایش دهند.

در موضوع تخریب خانه های این محله نیز اعلام شده است که برای بازسازی و تعمیر خانه های فرسوده تخریبی تسهیلات سه میلیون تومانی با کارمزد اندک پرداخت می شود که با توجه به خرابی گسترده واز طرفی گرانی ها، بازسازی و یا تعمیر این خانه ها به بیش از ده‌ها برابر مبلغ تسهیلات نیاز است که در عمل این تسهیلات گره گشا نیست و نیاز است که دولت پرداخت تسهیلات را واقع بینانه و در کمترین زمان ونه طول دوران انتظار چندماهه و بدن نیاز به ضامن های آنچنانی پرداخت نمایند و بوروکراسی اداری را حذف نمایند و میزان پرداخت تسهیلات بایستی چندین برابر مبلغ اعلامی باشد تا این خانه ها بازسازی شوند. همچنین تسهیلات بلاعوض نیز برای بازسازی این خانه ها اختصاص یابد.

از آن طرف برای جلوگیری از تخریب خانه ها فرسوده بایستی دولت حمایت لازم را جهت بازسازی داشته باشد که درحال حاضر به این خانه های فاقدسند تسهیلات تعلق نمی گیرد و صدور سند املاک در این محله دهها چندین برابر قیمت سایر مناطق آب می خوردو خانه ها بی سند مانده اند و به بی سندها هم تسهیلات نوسازی تعلق نمی گیرد و به همین دلیل میزان تخریب این خانه های فرسوده بخصوص در بارندگی، زمین لرزه و... افزایش می یابد که متاسفانه به موضوع پیشگیری در این حوزه توجه چندانی نشده است و میزان خطرات و ریسک زندگی در این خانه های لرزان افزایش یافته است.

علی زارعی/دریا