دریا نیوزخيریه کمک رسانان بندرعباس به یاری مادر شهید شتافت

دریا نیوز: پس از آنکه خانه مادر شهید عیسی نیکان که در محله آیت ا... غفاری(شهناز) در بارندگی چندهفته قبل تخریب شد و حدود یک ماه بلاتکلیف ماند

، 13:52   /   کد خبر: 33798   /   تعداد بازدید: 255


دریا نیوز: پس از آنکه خانه مادر شهید عیسی نیکان که در محله آیت ا... غفاری(شهناز) در بارندگی چند هفته قبل تخریب شد و حدود یک ماه بلاتکلیف ماند و بیمه هم گویا فقط پرداخت هفت میلیون تومان برای بازسازی منزل را تقبل نمود که با این مبلغ در واقع بازسازی منزل ممکن نبود، موسسه خیریه کمک رسانان بندرعباس به مدیرعاملی احمدمریدی زاده اعلام کرد با همکاری خیرین بخشی از خانه را بازسازی می کند تا مادر شهید در شرایطی آبرومند و مناسب زندگی نماید. در واقع این مادر شهید شرایط زیست مناسبی را ندارد و از حداقل های زندگی مانند یخچال، چراغ گاز، فرش و... محروم است که متولیان هم این خانواده را هم گویا به فراموشی سپرده اند.

این موسسه خیریه که 160 خانواده ایتام، مطلقه، نیازمند، بیماران خاص و... را نیز تحت پوشش دارد و در پنج سال اخیر صدها زائر اولی را به مشهدمقدس اعزام نموده است، تلاش دارد بخشی از مشکل مسکن این مادر شهید را برطرف نماید تا این عزیز به دور از دغدغه مدفون شدن در زیر آوار سقف و دیوار خانه فرسوده اش، زندگی کند و دعاگوی خیرین باشد.

متاسفانه تعداد زیادی از خانه های فرسوده این محله پس از بارندگی های اخیر تخریب شدند و خسارات زیادی به اهالی وارد شد که برخی تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند و برخی مستمند و فقیر بوده، اما تحت پوشش هیچ نهادحمایتی قرار ندارند. سقف و دیوار بسیاری از خانه های محله فرو ریخته اند و یا در معرض ریزش هستند و اگر اقدام مناسبی صورت نگیرد، مدفون شدن اهالی در زیر آوار دور از انتظار نیست.

شهنازی ها هنگامی که تکه ابری را در آسمان می بینند، نگران می شوند و دعا می کنند تا باران نبارد. آنهایی که سقف و دیوار خانه های شان هنوز فرسوده مانده اند، هراس دارند که باران زندگی شان را در آب غرق کند و تخریب به همراه داشته باشد. آنها گلایه مندند که کاندیداهای انتخابات مختلف در ادوار گذشته به آنها وعده های رنگین برای پیگیری جهت رفع چالش های محله داده اند و پس از کسب رای، وعده های شان را به فراموشی سپرده اند و هیچگاه مشکلات ساکنان این محله برطرف نشد. در یک دهه اخیر نیز رسانه ها گزارش های زیادی از وضعیت محله منعکس نمودند، اما نه برای اخذ سند املاک ساکنان و نوسازی بافت های فرسوده تدبیری اندیشیده شد و نه برای جمع آوری معتادان، مشروب و موادفروشان، بازگشایی معابر، روشنایی کوچه ها و... اقدامی شد و ساکنان در بدترین شرایط ممکن زندگی زندگی می کنند و حتی نامه های ساکنان به روسای جمهور در ادوار مختلف برای رفع مشکلات شان اثرگذار نبود و مشخص نیست کدام دست ها اجازه ندادند وضعیت این محله بهبود یابد. بنظر می رسد دولت بایستی شرایط مناسبی را برای رفع مشکلات موجود و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی وخیرین برای برون رفت از وضعیت موجود استفاده نماید. اگر اقدام لازم توسط دولت صورت نگیرد، زود دیر می شود و شاید صدها نفر جان شان را در زیر آوار خانه های فرسوده ازدست دهند.

علی زارعی/دریا