دریا نیوزشهردار بندرعباس تاکید کرد: لزوم استفاده از الگوی شهر سبز برای بندرعباس

دریا نیوز: شهردار بندرعباس گفت: ما به دنبال استفاده از الگوی شهر سبز برای بندرعباس هستیم و یکی از برنامه‌ها تولید انرژی از زباله‌ها است

، 12:57   /   کد خبر: 33794   /   تعداد بازدید: 640


دریا نیوز: شهردار بندرعباس گفت: ما به دنبال استفاده از الگوی شهر سبز برای بندرعباس هستیم و یکی از برنامه‌ها تولید انرژی از زباله‌ها است.

به گزارش فارس، عباس امینی‌زاده ظهر امروز در یکصد و پانزدهمین جلسه شورای شهر اظهار داشت: محیط زیست به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات زندگی شهری باید در مناظر مختلف به آن توجه کنیم.

 وی با بیان اینکه موضوع محیط زیست تنها متعلق به اندیشمندان غربی نیست بلکه در باورهای دینی ما هم وجود دارد، افزود: در دیدگاه متفکران اسلامی آمده که اگر بخواهیم زندگی خوبی داشته باشیم ناچار هستیم به محیط زیست به عنوان یک مسئله مبنایی نگاه کنیم و بدانیم  محیط زیست نعمت و امانت الهی است.

شهردار بندرعباس تاکید کرد: محیط اجتماعی نیز شامل محیط زیست می‌شود مثلا ترافیک یک پدیده اجتماعی است اما جزو پدیده‌های زیستی هم می‌توان قلمداد کرد و ما وظیفه داریم بر اساس اعتقادات و قانون برای آن چاره‌اندیشی کنیم. چنانچه اصل ۵۰ قانون اساسی حفظ محیط زیست را وظیفه‌ای عمومی دانسته است.

امینی‌زاده تاکید کرد: نباید همیشه صبر کنیم که اتفاقی بیافتد و بعد با آن برخورد کنیم که این نگاه یک دید انفعالی است و باید نگاهمان را به محیط زیست فعال کنیم تا شهر و محیط پایدار که همه خصوصیات محیط زیست پایدار در آن دیده شده، را داشته باشیم.

وی ادامه داد: شهر سبز شهری است عاری از آلودگی‌های مختلف؛ که این الگو را کشورها و شهرهای توسعه‌یافته دنبال کرده‌اند و جمعیت شهرها از ۱۰ درصد به ۵۰ درصد و پیش‌بینی هم می‌شود تا سال ۲۰۳۰به ۷۵ درصد جمعیت شهری برسد که این مسئله اهمیت توجه به محیط زیست شهری را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

شهردار بندرعباس تصریح کرد: مهم‌ترین شاخصه شهر سبز کاربری زمین پایدار است که زمین‌هایی است که کاربری آن‌ها هیچ معارضه ای با محیط زیست ندارد و ساختمان‌های آن بر اساس سیستم محیط زیست طراحی شده است که این‌ها بعنوان یک الگو باید پیش روی ما باشد و حتی اگر به ۴۰ درصد از آن هم طی یک برنامه میان مدت برسیم کار درست و اصولی را انجام دادیم.

امینی‌زاده ابراز داشت: کارهایی را که در حوزه شهرداری باید طراحی و پیش برود انجام شده و در بحث مدیریت زباله طرح تفصیلی مورد نیاز را در حوزه خدمات شهری نیز آغاز شده که در سه ناحیه به طور آزمایشی اجرا شده که نتایج به دست‌آمده بسیار خوب بود تا جایی که در بعضی محلات تا ۴۰ درصد کاهش زباله وجود داشت. مشارکت مردم در این طرح بسیار خوب بوده که این طرح را در به دیگر نواحی شهرداری هم ابلاغ شده است.

وی تاکید کرد: در بحث فضای سبز به دنبال افزایش فضای سبز هستیم و در صدد ایجاد باغ‌های محلی هستیم که طی آن درخت‌های مثمر سایه دار را ترویج کنیم و در پارک‌ها از این درخت‌ها استفاده کنیم.

شهردار بندرعباس خاطرنشان کرد: بهینه‌سازی استفاده از حامل‌های انرژی، مزرعه خورشیدی و تولید انرژی از زباله از دیگر برنامه‌های شهرداری بندرعباس است که به منظور اجرای آنها، مذاکراتی با سرمایه‌گذاران مذاکراتی صورت گرفته است.