دریا نیوزورودی های بندرعباس در شأن این شهر نیست!

دریا نیوز: بندرعباس دارای سه ورودی میدان شهدا، اسکله شهید باهنر، وررودی راه آهن است که هر کدام از آنها نه تنها هیچ گونه نمادی از این شهر ساحلی را دارا نیست بلکه برخی از این نقاط از وضعیت نامناسبی برخوردار بوده و انباشت زباله ها در اطراف آن بیداد می کند

، 13:50   /   کد خبر: 33784   /   تعداد بازدید: 259


دریا نیوز: بندرعباس دارای سه ورودی میدان شهدا، اسکله شهید باهنر، وررودی راه آهن است که هر کدام از آنها نه تنها هیچ گونه نمادی از این شهر ساحلی را دارا نیست بلکه برخی از این نقاط از وضعیت نامناسبی برخوردار بوده و انباشت زباله ها در اطراف آن بیداد می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ ورودی های هر شهر به عنوان نگینی از شهر دارای اهمیت ویژه ای بوده و بیانگر هویت و تمدن آن منطقه به شمار می رود به طوری که گردشگران و مسافران با مشاهده اولین منظر شهر با فرهنگ و آداب و رسوم  آن دیار آشنا می شوند.

در گذشته مهمترین فضای شهری را  دروازه شهر نشان می داد و از روی ورودی آن هویت مردمان آن شهر هویدا می شد و از آنجایی که جزء عناصر اصلی تشکیل دهنده یک شهر محسوب می‌شد، در زیر مجموعه تشکیل دهنده خود، خدماتی برای رفع نیازهای مسافران و ساکنان را تامین می کرد.

اما در عصر حاضر در اقصی نقاط کشور خبری از المان های معرفی شهر وجود ندارد و ورودی های شهر صرفا به مکانی برای گرفتن عوارض و ورود سریع خودرو ها مبدل شده و نشانی از هویت شهر ها در آن دیده نمی شود.

بندرعباس با دارا بودن پتانسیل های مختلف از جمله پالایشگاه های نفت و گاز، دریا، بنادر و… از جمله شهر هایی محسوب می شود که ورودی آن چنگی به دل نمی زند و علی رغم آنکه عنوان پایتخت اقتصادی کشور را به یدک می کشد اما ورودی های آن هیچ گونه هویتی ندارند.

بندرعباس که همگان آن را به دیار نخل و شرجی می شناسند و درختان نخل ، بادگیرها و لنج ها از نماد های بارز این شهر به شمار می رود که بکار گیری این نماد ها در ورودی شهر ها می تواند علاوه بر اینکه منظری زیبا ایجاد کند باعث معرفی هویت شهر نیز باشد.

بندرعباس دارای سه ورودی میدان شهدا، اسکله شهید باهنر، وررودی راه آهن است که هر کدام از آنها نه تنها هیچ گونه نمادی از این شهر ساحلی را دارا نیست بلکه در برخی از این نقاط از وضعیت نامناسبی برخوردار بوده و انباشت زباله ها در اطراف آن بیداد می کند.

علی رغم اینکه بندرعباس دارای پتانسیل های مهم گردشگری از جمله ساحل بکر و زیبا،  معبد هندوها، مسجد جامع دلگشاه، خانه گله داری، حمام گله داری، بنای کلاه فرهنگی و…..است اما آشفته بازار ورودی آن ذوق گردشگر را کور کرده و تصوری از شهر خشک و فاقد پیشرفت را در ذهن افراد تجلی می دهد.

ارائه خدمات شهری از حقوق مسلم شهروندان است

هرچند که ورودی های شهری باید به گونه ای طراحی شود که ذهن گردشگران و توریست ها را آرام آرام به فضای داخلی و هویت و تمدن شهرها سوق دهد اما گوشه ای از این اصل در ورودی های بندرعباس قابل مشاهده نیست و تنها ورودی میدان دفاع مقدس به گذاشتن یک لنج چوبی بسنده شده است.

اگر از ورودی راه آهن به شهر بندرعباس وارد شد تنها به یک تابلو مبنی بر خوشامد گویی ختم شده و پسماندهای ساختمانی و خیابان های بی روح که فاقد فضای سبز مناسب است در این منطقه وجود داشته و چهره ورودی شهر را مخدوش ساخته است.

در ماه های اخیر سر و سامان دادن ورودی های شهر در تریبون های مختلف صحبت داغ محافل شده  اما تاکنون اقدامی چشم گیر در این حوزه به چشم نمی خورد و همچنان ورودی های شهر بی هویت هستند.

سرپرست فرمانداری بندرعباس، ارائه خدمات شهری، عمرانی، اجتماعی و فرهنگی از حقوق مسلم شهروندان دانست و گفت: لازم است با تنظیف اطراف بلوارهای ورودی شهر بندرعباس و ایجاد فضای سبز مناسب، چهره ورودی شهر را تغییر داد.

ورودی های بندرعباس در شأن این شهر نیست

در گفت و گویی دیگر استاندار هرمزگان با انتقاد از دور از شأن بودن سه ورودی شهر بندرعباس خاطرنشان کرد: باید از زیباترین ورودی‌های کشور الگوبرداری کرده و تا مهرماه هر سه ورودی شهر بندرعباس زیباترین ورودی‌های کشور شود.

علی ای حال که در حال حاضر دولتمردان به فکر زیبا سازی این شهر افتاده اند امید است از المان های بومی و محلی این منطقه در زیباسازی ورودی های استفاده شود تا بخشی از اصالت و فرهنگ پر محتوا این منطقه به نمایش گذاشته شود.