دریا نیوزمدير درمان تامين‌اجتماعي هرمزگان: 6میلیون بیمه‌شده از خدمات درمانی بهره‌مند شدند

دریا نیوز: مدیر درمان تامین اجتماعی استان هرمزگان گفت: در سال گذشته به بالغ بر شش میلیون و دویست هزار نفر بیمه‌شدگان استان هرمزگان خدمات درمانی ارائه شده‌است

، 08:50   /   کد خبر: 33772   /   تعداد بازدید: 757


دریا نیوز: مدیر درمان تامین اجتماعی استان هرمزگان گفت: در سال گذشته به بالغ بر شش میلیون و دویست هزار نفر بیمه‌شدگان استان هرمزگان خدمات درمانی ارائه شده‌است.

به گزارش خبرنگار روزنامه دریا؛ دکتر مریم امیری ضمن تبریک هفته و روز جهانی کارگر گفت: چرخه تولید کشور بر بازوان توانمند کارگران می‌چرخد و همه ما باید قدردان زحمات شرافتمندانه آنان باشیم.

دکتر امیری در خصوص توسعه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی در راستای تسهیل دریافت خدمات گفت: طبق اعلام سرپرست سازمان تامین اجتماعی تا دو ماه آینده ۶۵ سرویس تأمین اجتماعی غیر حضوری می‌شودو تا پایان سال نیز ۲۰۰ خدمت تأمین اجتماعی غیر حضوری خواهد شد.این به معنای تسهیل دریافت خدمات سازمان تامین اجتماعی برای بیمه‌شدگان و کارگران خواهد بود.

وی اضافه کرد:کارفرما موظف است از روز اول کار لیست حق بیمه را به شعب تامین اجتماعی ارائه دهدو آمار مالی به این نکته صحه می‌گذارد که نقش حق بیمه در قیمت تمام شده هر کالا دو درصد است، اما پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی برای کارگران پشتوانه‌ای است که علاوه بر مستمری و مزایای بیمه‌ای آن، زحمت و هزینه بیماری را در زمان نیاز کم می‌کند و با مراجعه به مراکز تامین اجتماعی می‌تواند خدمات درمانی رایگان دریافت نماید.

امیری افزود: سازمان تأمین‌اجتماعی حامی و پشتیبان همیشگی نیروی کار و تولیدکنندگان کشور است و امیدواریم مردم هرمزگان از خدمات درمانی باکیفیتی در مراکز تامین اجتماعی استفاده کنند و تمام تلاش این مجموعه بر اساس این هدف قرار دارد.

وی ادامه‌داد: شعار سازمان تامین اجتماعی در سال جدید با درنظر داشتن بیانات مقام معظم رهبری از سوی سرپرست سازمان تامین اجتماعی «رونق تامین اجتماعی در گرو رونق تولید» است. پس اگر واحدهای تولیدی در کشور فعال باشد عملکرد تامین اجتماعی نیز قوی است.

این مسئول در ادامه عنوان‌کرد: هدف نهایی خدمات تأمین اجتماعی بویژه در بخش درمان حفظ کرامت انسانی بیمه‌شدگان است و بیمه‌شدگان باید مراکز درمانی تأمین اجتماعی را متعلق به خود بدانندو از منابع آن حفاظت کنند چراکه سازمان تامین اجتماعی متعلق به بیمه‌پردازان است و سرمایه آنان محسوب می‌شود .

امیری اضافه‌کرد: در گذشته اینگونه عنوان می‌شد که دفترچه تأمین اجتماعی چک سفید امضا بوده‌است این یعنی استفاده غیر حق از سرمایه‌های خود بیمه‌شدگان اما خوشبختانه در حال حاضر دفترچه تأمین اجتماعی در مراکز ملکی تأمین اجتماعیحذف شده است.

وی ادامه‌داد: در راستای این طرح در تمام مراکز ملکی سازمان با استفاده از کد ملی علاوه بر حفاظت از دارایی بیمه‌شدگان در بستر تکنولوژی،اعتبار دارویی و تداخلات دارویی نیز سنجیده می‌شود و این به معنای کاهش هزینه‌ها، تسریع در فعالیت های مرتبط با بیماران و افزایش دقت و کاهش خطاها در مراکز درمانی است .

دکتر امیری خاطرنشان کرد: در بخش‌های غیر ملکی سازمان تأمین اجتماعی نیز در صورت برطرف شدن مشکلاتی مانند استفاده از امضای دیجیتالاین طرح بصورت کامل قابل اجرا است و در حال حاضر نیز بسترهای آن از سوی سازمان آماده‌سازی شده است.

مدیر درمان تامین اجتماعی هرمزگان اظهارداشت: در سال گذشته سازمان تامین اجتماعی در استان هرمزگان در مراکز درمان مستقیم و طرف قرارداد خود در مجموع به بالغ بر 6میلیون و 200هزار نفر خدمات درمانی ارائه کرده‌است و تمام تلاش خود را برای ارتقاء کیفیت و کمیت ارائه خدمات درمانی انجام می دهد.

وی گفت: اسناد مطالبات پرداخت شده از سال 1396 توسط دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی تاکنون مبلغ هزار و 590میلیارد و 278میلیون ریال است ، همچنین مبلغ 359میلیارد و 916میلیون ریال از مطالبات سال 1397 تاکنون به مراکز طرف قرار داد اعم از دانشگاهی و خصوصی پرداخت شده است .

امیری در خصوص تاخیر در پرداخت مطالبات نیز عنوان کرد: متاسفانه عدم پرداخت بدهی دولت و کمبود نقدینگی در سال گذشته موجب تاخیر در پرداخت ها به مراکز طرف قرار داد شده‌است و سازمان تمام تلاش خود را برای احقاق حق مراکز داشته و دارد و از همکاری مراکز درمانی و پزشکان و مراکز کلینیکی و پاراکلینیکی طرف قرار داد با تامین اجتماعی در کل استان را به دلیل همکاری و همراهی با بیمه‌شدگان کمال تشکر دارم .

وی در خصوص عملکرد بیمارستان خلیج‌فارس در سال گذشته نیز اظهارداشت: بیمارستان خلیج‌فارس بندرعباس بعنوان تنها بیمارستان تامین‌اجتماعی در استان و همچنین مرکز مرجع زنان و زایمان استان در سال 1397 با جمعیتی در حدود هزار مراجعه‌کننده در روز، بطور میانگین پاسخگوی 719هزار و 322 مراجعه جهت دریافت خدمات تخصصی کلینیکی و پاراکلینیکی بوده است. همچنین در این بیمارستان طی سال گذشته تعداد 9هزار و 543 زایمان و 13هزار و 638 مورد جراحی بستری و سرپایی انجام شده‌است.

مدیر درمان تامین‌اجتماعی هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به آمار جمعیت تحت پوشش تامین‌اجتماعی در استان اشاره کرد و گفت: طبق آماری که در سال 95 از جمعیت استان هرمزگان گرفته‌شد، جمعیت استان یک میلیون و 776هزار و 415نفر بوده‌است که تا بهمن ماه سال 1397 تعداد 969هزار و 25نفر از جمعیت استان تحت پوشش بیمه تامین‌اجتماعی قرار داشته که 55درصد از جمعیت استان را شامل می‌شود.

دکتر امیری خاطرنشان‌کرد: مديريت درمان استان هرمزگان از سال 1369 فعاليت خود را آغاز نموده است. همچنین فعاليت مديريت درمان در دو بخش درمان مستقيم (مراكز درماني متعلق به سازمان) و درمان غير مستقيم (از طريق عقد قرارداد با مراكز ارائه خدمات درماني) ارائه می‌شود.

 وی در بخش درمان مستقيم گفت:در بخش درمان مستقيم اين مديريت با بكارگيري يك بيمارستان، يك پلي كلينيك تخصصي و هفت درمانگاه در شهرستان‌هاي بندرعباس، بندرجاسك، بندرلنگه، ميناب، رودان و قشم امور مربوط به درمان بيمه‌شدگان اجباری را بدون پرداخت وجه انجام مي‌دهد.

امیری درباره درمان غير مستقيم نیز عنوان کرد: در بخش درمان غير مستقيم، دفتر رسيدگي به اسناد پزشكي در حال حاضر از طريق عقد قرارداد با 694 مركز طرف قرارداد شامل 21بیمارستان و 673مرکز درمانی در جهت تامين نيازهاي بيمه شدگان استان فعاليت مي‌نمايد.

وی به تعداد بیمارانی که در مراکز درمانی مستقیم این سازمان خدمات دریافت کرده‌اند اشاره و خاطرنشان‌کرد: در سال گذشته یک میلیون و 628هزار و 149نفر در مراکز درمان مستقیم خدمات دریافت کردند که از این تعداد یک میلیون و 601هزار و سیزده نفر بصورت سرپایی و 27هزار و 136نفر بستری شده‌اند.

وی در پایان یادآورشد: همچنین در سال گذشته و در مراکز غیر مستقیم تعداد چهار میلیون و 645هزار و 511بیمه شده خدمات درمانی دریافت کرده‌اند که تعداد چهار میلیون و 587هزار و 998نفر بصورت سرپایی و 57هزار و 513نفر نیز بستری شده‌اند که در مجموع شش میلیون و 273هزار و 660نفر از بیمه‌شدگان در مراکز مستقیم و غیرمستقیم در سال گذشته از خدمات درمانی بهره‌مند شده‌اند.