دریا نیوزفارغان، فارغ از امکانات شهري

دریانیوز:فارغان با اينکه در تقسيمات کشوري لقب شهر را به يدک مي کشد اما از امکانات شهري فارغ است.

، 10:01   /   کد خبر: 33680   /   تعداد بازدید: 864


دریانیوز:فارغان با اينکه در تقسيمات کشوري لقب شهر را به يدک مي کشد اما از امکانات شهري فارغ است.

   فارغان در 75 كيلومتري شهرستان حاجي آباد ودر 235 كيلومتري شمال شرق مركز استان واقع شده است. اين شهر با مساحت تقريبي 3000 كيلومتر مربع كه از شمال به ارتفاعات دهشيخ و دشت ارزوئيه در استان كرمان و از جنوب به بلند ترين ارتفاعات استان و از شرق به بخش احمدي و از غرب به بخش مركزي (دهستان طارم )محدود مي باشد چندين سال است که بخش فارغان به شهر ارتقاء يافته است اما متاسفانه شاهد خدمات دهي متناسب با بافت شهري به شهروندان اين ديار نيستيم.

   شهري که روستاهاي زيادي را در تابعيت خود دارد اما کشاورزانش از دفتر نمايندگي جهاد کشاورزي در مرکزيت اين شهر بي بهره اند و براي پيگيري امورات باغي و کشاورزي خود به بخش شميل و شهرستان حاجي آباد مراجعه مي کنند.

قابل توجه است که فقط يک بانک در اين شهر مشغول خدمت رساني است و جز بانک کشاورزي، شهروندان از خدمات بانک هاي ديگر بي بهره اند و يکي از دغدغه هاي شهر نشينان تاسيس شعبي از بانک ها در اين شهر است.قطعا براي اينکه يک منطقه از بخش به شهر تبديل شود به زيرساخت هاي آن نيز توجه مي شود اما نکته جالب اينجا خواهد بود که اين شهر از خدمات رفاهي براي شهروندان و گردشگران نيز بي بهره است.

   به گفته اهالي ساکن در اين شهر ، شهربازي فارغان بيش از ده سال است که نيمه تمام رها شده است و دستگاه هاي موجود در اين مکان بر اثر نور آفتاب فرسوده شده اند و در حال نابودي است.جوانان اين شهر ازمطالبه گري هايشان گفتند، آنها چندين بار پياپي از مسئولين خواستار ايجاد امکانات تفريحي و رفاهي شده اند اما به دنبال پاسخ سوالشان هستند که بودجه اين شهر چقدر است که هيچ گونه اقدام چشم گيري را مشاهده نمي کنند.

   متاسفانه براي تفريح هاي سالم نيز هيچ گونه برنامه ريزي از سوي مسئولين در اين شهر صورت نگرفته است. فوتبال يکي از پرطرفدارترين ورزش هاي مورد علاقه نوجوانان و جوانان در اين شهر است اما زمين ورزشي مورد استفاده شان خاکي است، بهتر است بگوييم فارغان،فارغ از يک زمين ورزشي با چمن مصنوعي است.

   خودروها در اين شهر براي سوخت گيري به جايگاهي مي روند که دو دستگاه سوخت گيري بيشتر ندارد و جالب تر آن است که از اين دو دستگاه سوخت گيري مستقر در جايگاه، يکي مختص بنزين و ديگري مختص نفت و گازوئيل است. با اين حال گاهي اوقات عدم رسيدن به موقع سوخت با توجه به حجم کم منابع ذخيره سوخت در اين جايگاه مردم را با مشکل مواجه کرده است.

وعده گاز رساني به اين شهر داده شده است اما مردم همچنان چشم انتظار اقدام کوچکي در اين زمينه هستند و با توجه به همجواري با بزرگترين قله استان همچنان بايد با سرما دست و پنجه نرم کنند و براي گرم نگه داشتن فضاي زندگي خود از بخاري و چراغ هاي فيتيله اي استفاده نمايند و از خدمات گازرساني به شهروندان و روستاييان همجوار خبري نيست .

   دغدغه هاي کشاورزان را نمي توان ناديده گرفت،اکثر مردم ساکن در اين شهر کشاورز هستند و منابع درآمدي ديگري ندارند،آنها گلايه هايي را مطرح کردند،وام هاي بلاعوض کشاورزي که به آنها واگذار شده است با سودهاي کلاني گريبان گيرشان شده است و خواستار مساعدت دولت در اين زمينه هستند،دو سال است که محصول نارنگي باغ هايشان با پديده سرما زدگي مواجه شده است و بخش اعظمي از کشاورزان متضرر شده اند و نياز است دولت مردان در جهت حمايت از آنها گامي موثر بردارند.

   نکته ديگري که از ذهن ها به دور نيست عدم ساخت فضاهاي سبز شهري و پيشرفت المان هاي شهري است،اين شهر با دربرگيري روستاهايي همچون تيدر و بخوان يکي از محل هاي مورد نظر گردشگران است اما از امکانات رفاهي براي گردشگران نيز برخوردار نيست، مي توان گفت ساخت چندين باب سرويس بهداشتي عمومي براي استفاده مسافرين و گردشگران يکي از اقدامات ساده اي است که مي تواند صورت پذيرد.

شهروندان صبور اين شهر همچنان منتظر ارائه خدمات مناسب توسط دولتمردان هستند تا با چشم هاي خود شاهد پيشرفت هاي اين شهر باشند.