دریا نیوزکوپن های جنگی بر می گردند؟

دریا نیوز: کوپن هایی که در زمان جنگ در کشور توزیع می شد تا مردم کالاهای اساسی مورد نیازشان را تامین کنند، گویا قرار است که دوباره برگردد

، 07:58   /   کد خبر: 33661   /   تعداد بازدید: 100


دریا نیوز: کوپن هایی که در زمان جنگ در کشور توزیع می شد تا مردم کالاهای اساسی مورد نیازشان را تامین کنند، گویا قرار است که دوباره برگردد.

موضوعی که با مخالفت های زیادی مواجه شده است و بنظر می رسد طرح این موضوع بصورت غیرکارشناسی باشد‌. برخی کارشناسان اقتصادی عنوان می کنند در دوران دفاع مقدس که کمبود کالا در کشور وجود داشت و به همین دلیل کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از طریق کالابرگ یا کوپن توزیع می شد؛ اما درحال حاضر دیگر این کمبودها وجود ندارد ومشکلات در نظارت برنحوه توزیع است‌‌.

درواقع هم اینگونه است و هم اکنون مشکل در مدیریت و نظام توزیع کالاها ونظارت های لازم است. هنگامیکه هزاران تن گوشت در گمرکات بلاتکلیف مانده اند و از آن طرف قیمت گوشت بصورت حبابی افزایش یافته است و به کیلویی صدهزار تومان به فروش می رسد و به قول امام جمعه بندرعباس باید گوشت را در خواب دید، آیا می توان گفت که باید گوشت را باید کوپن توزیع کردتامشکل برطرف شود. در بیشتر بخش ها ردپای دلالانی دیده می شود که باعث افزایش قیمت ها شده اند واز آن طرف ضعف نظارت ها باعث قیمت های نجومی کالاها شده است که باعث شده مردم نتوانند اقلام مورد نیاز است را به راحتی تامین کنند.

به همین دلیل مسئولان بجای اینکه موضوع اجرای طرح توزیع کالاهای اساسی را با کوپن مطرح کنند، بهتر است برای توزیع قانونمند ونظامند کالاها چاره اندیشی نمایند و دراین خصوص درنگ نکنند. کالاهایی که به فراوانی در کشور وجود دارد، ولی متاسفانه به دلیل ضعف مدیریت، رانت ها و خودخواهی برخی ها، برخی کالاها هم احتکار شده و یا قاچاق و صادرات غیرمنطقی صورت می گیرد. البته بایستی به تمام جوانب نگریسته شود.درحال حاضر برخی از روستاییان گلایه مند که مانند سابق به آنها اجازه داده نمی شود دام های خود را به پنجشنبه بازار میناب ببرند و بفروشند که نیاز است این مشکل برطرف شود.

وقتیکه در شهربندری و ساحلی بندرعباس قیمت ماهی اینقدر گران است وبرخی از انواع ماهی تاصدهزار تومان می رسد واز این مرز هم می گذرد که بسیاری از شهروندان مجبور شده اند ماهی را از سفره شان حذف کنند؛ آیا بایستی ماهی را کوپنی کردیا بر صید و نحوه توزیع آبزیان وجلوگیری از قاچاق ماهی نظارت شود و از کشتی هایی که مجوز گرفته اند که صیدشان را به بازار شیلات بدهند خواسته شود که به این تعهد خود عمل کنند تا مردم بتوانند ماهی رابا قیمت مصوب شیلات بر سر سفره ببرند.

در سایر بخش ها و اقلام هم ضعف نظارت ها دیده نمی شود. قیمت خودرو در چندماه اخیر افزایش چندبرابری داشته و فاصله کارخانه تا بازار فرسنگ ها فاصله وجود دارد. اگر قرار است که اجناس کوپنی شود، پس خودرو با قیمت مصوب را هم کوپنی کنند تا خانواده هایی که نیاز به خودرو دارندهم بتوانند خودرو را با قیمت منطقی و واقعی خریداری کنند. اما بنظر می رسد این مشکلات فقط با افزایش و اقتدار مدیریتی ممکن خواهد بود و با کوپن که برگشت به قبل محسوب می شود، مشکلات برطرف نمی شود و مسؤلان تصور می کنند که با پاک کردن صورت مسئله، مشکلات برطرف می شود که اینگونه نیست.

علی زارعی/دریا