دریا نیوزکمبود امکانات در بشاگرد قربانی گرفت

دریا نیوز: کمبود تجهیزات راهداری در شهرستان بشاگرد موجب سقط شدن یک جنین در بشاگرد شد

، 14:45   /   کد خبر: 33652   /   تعداد بازدید: 180


دریا نیوز: کمبود تجهیزات راهداری در شهرستان بشاگرد موجب سقط شدن یک جنین در بشاگرد شد.
به گزارش خبرگزاری فارس ، سال‌های سال است که شهرستان بشاگرد به‌عنوان محروم‌ترین شهرستان در کشور شناخته می‌شود، منطقه‌ای که نامش برای همگان آشنا است و کمتر کسی است که نام بشاگرد را بشنود و در کنارش کلمه محرومیت را لمس نکند.
یکی از دلایل محروم ماندن بشاگرد بعد از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی راه‌های ارتباطی این شهرستان است. شهرستانی که اکثر راه‌های روستای آن خاکی و صعب‌العبور می‌باشد.
مسیرهای خاکی و خطرناک شهرستان بشاگرد بارها منجر به حادثه‌های دلخراش شده است که یکی از تلخ‌ترین این حادثه‌ها، غرق شدن دانش‌آموزان دختر بخاطر نبود پل بر روی رودخانه جگین در سال‌های گذشته بوده است.
بارندگی‌های اخیر در شهرستان بشاگرد موجب خوشحالی بسیاری از مردم این شهرستان شده است اما با وجود خوشحالی‌های فراوان نگرانی‌های نیز در خصوص مسدود بودن راه‌های ارتباطی روستاها به مرکز شهرستان وجود دارد که این نگرانی‌ها در روستاهای بخش گافروپارامون این شهرستان بیشتر است.
با بارش رحمت الهی و طغیان رودخانه‌های فضلی در بشاگرد، مسیرهای خاکی چند برابر صعب‌العبور می‌شود. جاده‌هایی که با هربار بارندگی مسدود شده و اوج محرومیت منطقه را نشان می‌دهند.
در روزهای گذشته مردم شهرستان بشاگرد شاهد یک حادثه دلخراش بوده‌اند، حادثه‌ای که به دلیل مسدود بودن راه ارتباطی چندین روستا به مرکز شهرستان و عدم دسترسی به خدمات درمانی صورت گرفته است.
در این حادثه مادری باردار بخاطر گرفتارشدن در جاده‌های صعب‌العبور روستایش و دیر رسیدن به مرکز بهداشت، بچه خود را از دست می‌دهد و منجر به سقط جنین می‌شود.


آرد به مردم روستاها نرسید
در همین رابطه محمد طاهریان دهیار روستای تومان احمد در گفت و گو با خبرنگار فارس گفت: متاسفانه تمام راهای ارتباطی روستای تومان احمد، گاوکش و بن مضافتی بخاطر بارندگی مسدود است و هیچ اقدام موثری در بازگشایی راه این روستاها به مرکز شهرستان صورت نگرفته است.
طاهریان اظهار داشت: در همین رابطه، طی روزهای گذشته خودرویی که حامل یک خانم باردار برای اعزام به شهر سردشت بود بخاطر بارندگی و صعب‌العبور بودن راه، حدود ۷ ساعت در گل و لای گیر می‌کند و متاسفانه منجر به سقط جنین می‌شود.
وی افزود: ما قبل از این اتفاق تلخ چندین بار به صورت تلفنی و حضوری این موضوع را از اداره راه و شهرسازی بشاگرد پیگیری کردیم اما متاسفانه این مشکل رفع نشد تا شاهد این اتفاق ناگوار شدیم.
محمد طاهریان گفت: این مادر بعد از ساعت‌ها به درمانگاه روستای خمینی شهر رسید و خوشبختانه اکنون حال مادر خوب است.
دهیار روستای تومان احمد بیان کرد: متاسفانه ۴۰ کیسه آردی که مورد نیاز مردم سه روستای تومان احمد، گاوکش و بن‌مضافتی بود بخاطر نبود راه ارتباطی و بارندگی بین راه خراب شده است و غیر قابل استفاده می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: روستای تومان احمد دارای ۵۵ خانوار، روستای گاوکش دارای ۳۸ خانوار و روستای بن‌مضافتی دارای ۷ خانوار هستند که جمعیت این سه روستا حدود ۵۳۰ نفر است.


امام جمعه بشاگرد: اداره راه و شهرسازی بشاگرد به اداره‌کل ارتقاء یابد
حجت‌الاسلام علی بهروزه امام جمعه شهرستان بشاگرد نیز در خطبه‌های نماز جمعه روز گذشته در خصوص راه‌های روستایی شهرستان بشاگرد با اخطار به مسوولان گفت: مسؤولان استان خیال نکنند مردم خودشان را به بیخیالی زده‌اند. در بحث تامین ادوات راهداری بارها قول داده‌اند ولی اقدام جدی و موثری صورت نگرفته است.
امام جمعه بشاگرد بیان کرد: مدیر اداره راه و شهرسازی بشاگرد با چهارتا لودر و گریدر اسکاتی فرسوده شرمنده مردم شده است. مسؤولین استان یا قول ندهند یا به وعده خود جامع عمل بپوشانند‌.
بهروزه خاطرنشان کرد: بشاگرد در بحث راه فقط اسم یک شهرستان را به یدک می‌کشد و هیچ ادوات راهداری ندارد این شهرستان ۸۰ تا ۹۰ درصد راه‌های روستایی آن خاکی است.
وی گفت: چرا به بهانه تعمیر و جایگزین کردن، تمام ماشین‌آلات راهداری موجود در شهرستان را بردند و حتی یکی از آن ماشین‌آلات برنگشت، مسؤولان باید جواب مردم را بدهند.
امام جمعه بشاگرد ادامه داد: اداره راه و شهرسازی بشاگرد باید به اداره‌کل ارتقاء پیدا کند جز این نمی‌شود منطقه‌ای با وسعت ده‌ها هزار کیلومتر مربع و راه‌های صعب‌العبور با بارندگی‌های فصلی که رخ می‌دهد جوابگو بود.
وی افزود: مسؤولین شهرستان بشاگرد بخاطر این موضوع در محضر مردم ولایت مدار این شهرستان شرمنده هستند.
حجت‌الاسلام بهروزه بیان کرد: به مسؤول سازمان برنامه و بودجه استان تذکر و هشدار می‌دهم که در حضور نماینده رهبر انقلاب و فرماندار شهرستان قول دادند مشکل ادوات راهداری ما را تامین کنند اما هیچ اقدامی نشد.
خطیب جمعه بشاگرد عنوان کرد: اگر ما لودر و گریدر درست حسابی داشتیم مجبور نبودیم یک زن باردار از روستاهای آخر گافر هفت ساعت در گل و لای جاده‌ها گیر کند تا نوزادش سقط شود.
وی افزود: چنین مواردی را مکرر در شهرستان بشاگرد داشته‌ایم و مسؤولان باید پاسخگو باشند.


۹۰درصد از راه‌های روستایی بشاگرد خاکی است
اسماعیل کاظمی رئیس اداره راه و شهرسازی بشاگرد نیز گفت: شهرستان بشاگرد دارای ۱۸۷۱ کیلومتر راه است که ۹۰ درصد از راه‌های روستایی این شهرستان خاکی و صعب‌العبور می‌باشد.
کاظمی اظهار کرد: درحال حاضر یک‌هزار و 641 کیلومتر راه خاکی در بشاگرد داریم و فقط ۱۲۰ کیلومتر از راه‌های روستایی این شهرستان آسفالت است.
وی با اشاره به تجهیزات فرسوده در اداره راه و شهرسازی بشاگرد بیان کرد: ما در بشاگرد سه دستگاه لودر و سه دستگاه گریدر داریم که این اکثر این دستگاه‌ها فرسوده و ناکارآمد هستند و نبود تعمیرگاه و فروشگاه قطعات ماشین‌آلات سنگین در این شهرستان مشکل دیگر ما است.
اسماعیل کاظمی افزود: بودجه اداره راه و شهرسازی شهرستان بشاگرد در سال ۹۷ صفر بوده است و این اداره در سال جاری حتی یک ریال دریافت نکرده است که این موضوع در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان هم مطرح شد. برای سال آینده قول‌هایی داده‌اند که امیدواریم وضعیت بهتر شود.
رئیس اداره راه و شهرسازی بشاگرد گفت: مسدود شدن راه‌های روستایی در بشاگرد طبیعی است و با هربار بارندگی ارتباط بسیاری از روستاها به مرکز شهرستان قطع می شود و ممکن است گاهی تا چند روز طول بکشد.


سقط جنین در کمبود امکانات دردآور است
وی سقط جنین بخاطر کمبود امکانات در بشاگرد را یک حادثه دردآور عنوان کرد و افزود: به دلیل بارندگی‌های پیاپی و کمبود تجهیزات راهداری و همچنین وسعت شهرستان و پراکندگی روستاها متاسفانه تمام راه‌های روستایی این شهرستان را نمی‌توان در یک روز بازگشایی کرد و این یک مشکل بزرگ است.
اسماعیل کاظمی اظهار داشت: ما درحد توانمان خادم و پاسخگوی مردم هستیم و این را وظیفه خود میدانیم اما واقیعتش این است که خیلی از موارد از دست ما خارج است. اگر راه‌های روستایی بشاگرد آسفالت شود موجب خوشحالی ما خواهد بود.
وی افزود: یک دستگاه گریدر به بخش گافر و پارامون اعزام شده‌است که به‌زودی راه‌های روستایی از جمله مسیر روستاهای تومان احمد، گاوکش و بن مضافتی بازگشایی می شود.
کاظمی، نبود دادگستری در شهرستان بشاگرد را یکی دیگر از مشکلات این شهرستان دانست و گفت: عدم استقرار دادگستری در شهرستان بشاگرد بر سختی بیشتر کار ما می‌افزاید و با وقوع هر سانحه رانندگی، پرونده و کروکی آن باید به شهرستان جاسک ارسال شود.
رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان بشاگرد گفت: بعد از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی آدم دلش می‌سوزد وقتی می‌بیند چنین کمبودها و مشکلاتی همچنان در یک شهرستان باشد.
گفتنی است، روستاهای تومان احمد، گاوکش و بن مضافتی در بخش گافر و پارامون شهرستان بشاگرد قرار دارند.