دریا نیوزاحمد مرادی نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی : سپـاه پاسداران ۱۴ فروند شناور صیـد غیـر مجاز چینی را تـوقیف کرد

دریا نیوز: نماینـده مـردم بندرعباس در مجلس گفت: سپاه حدود ۱۴فروند از ۹۰فروند شناور صید غیر مجاز چینی در دریای عمان و خلیج ‌فارس را توقیف کرده است.

، 12:12   /   کد خبر: 33617   /   تعداد بازدید: 2293


دریا نیوز: نماینـده مـردم بندرعباس در مجلس گفت: سپاه حدود ۱۴فروند از ۹۰فروند شناور صید غیر مجاز چینی در دریای عمان و خلیج ‌فارس را توقیف کرده است.

احمـد مـــرادی در گفت ‌و گـو با خبرنگار خبـرگزاری خانـه ملت با اشاره به انجام صید صنعتی معروف به کف‌ روب به عنوان نمونه‌های اصلی صید مخرب در دریای خلیج فارس و عمان، گفت: در پی انجام این نوع صید، صیادان چینی تمام آبزیان کف دریا را جمع‌آوری کرده و به نابودی می کشانند، صید کف روب در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کشورها آن را برای حفظ آبزیان دریایی منسوخ کرده و مانع آن می‌شوند.

صیـد کـف روب در حالی در عمان و خلیـج‌ فارس صورت می‌ گیـرد که بسیاری از کشورها آن را برای حفظ آبـزیان دریایی منـــسوخ کرده و مانـع آن می‌ شوند

نماینـده مـردم بنـدرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌‍‌آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بارها برای ممانعت از صید کف‌ روب به وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات تذکر داده شده است، افزود: متاسفانه مسئولان مربوطه با ۹۰فروند شناور که عمدتا تحت مالکیت کشور چین هستند قراردادهای بلند مدتی انعقاد کرده‌ و برخی از افراد نیز با رانت به انجام صید کف ‌روب مبادرت می ‌ورزند، در حالی که مجوزشان صرفا برای صید در آب‌های بالای ۲۰۰متر عمق بوده، اما در عمق‌ های پایین ‌تر دریا - که محل کار صیادان سنتی است - نیز نفوذ کرده‌اند.

وی با یادآوری اینکه وزیر جهاد کشاورزی به دلیل بی‌ توجهی به غارت منابع آبزی کشور از نمایندگان در صحن علنی مجلس کارت زرد گرفته است، اضافه کرد: در نهایت سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه به این موضوع پس از بررسی و مذاکره با صیادان سنتی و مرزنشینان ورود و صید چینی ‌ها در دریای بندرعباس و عمان را غیر مجاز خواند.

مــرادی اظهار کرد: در پی دنبال کردن صید مخرب صنعتی معروف به کف‌ روب، توسط سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه در حوزه شرق استان هرمزگان - که شامل منطقه منطقه جاسک می‌شود - نزدیک به ۱۴فروند شناور چینی را توقیف شد.

عضـو کمیسیـون انـرژی مجلس بیان کرد: به دنبال تـوقیف کشتی‌ های چینی‌ بارقه‌ای از امید و خوشحالی در دل صیادان سنتی ایجاد شده است.