دریا نیوزرئیس جمهور در نشست خبری؛ اختصاص 50 درصد ساختمان سازی در بافت فرسوده به خانه اولی ها

دریا نیوز: رئیس جمهور در آخرین برنامه سفر دو روزه به استان هرمزگان در نشست خبری به سئوالات خبرنگاران رسانه ها پاسخ داد

، 12:36   /   کد خبر: 33613   /   تعداد بازدید: 2207


دریا نیوز: رئیس جمهور در آخرین برنامه سفر دو روزه به استان هرمزگان در نشست خبری به سئوالات خبرنگاران رسانه ها پاسخ داد.

رئیس جمهور پیش از نشست خبری از روند بازسازی و ‌نوسازی بافت فرسوده چاهستانی های بندرعباس بازدید کرد.

رئیس جمهور در پایان سفر و در نشست خبری گفت: برای اجرای طرح های جدید در این سفر و تکمیل طرح های سفر پیشین 595 میلیارد تومان اختصاص یافت.

هرمزگان جاذبه خاص مانند جزیره هرمز برای گردشگری دارد

آقای روحانی افزود: استان جاذبه خاص برای گردشگری دارد و بیش از این باید جاذبه داشته باشد. قشم و کیش دو مرکز بزرگ گردشگری در استان است. جزایر خوبی مانند هرمز در استان برای این کار  وجود دارد.جزیره فارور و سواحل گسترده شهر بندرعباس هم از دیگر ظرفیت‌های گردشگری است. که برای توسعه ساحل و آماده سازی ساحل و در شرق استان فضایی برای گردشگری در حال فراهم شدن است. همچنین رفت و آمد به جزایر اطراف و همچنین کل بازی‌ها و  ورزش‌های آبی می‌توان این جاذبه را افزایش داد.هم جزایر را باید فعال و هم بنادر و سواحل را فعال‌تر کنیم.

توجه به بافت فرسوده در کشور مورد نظر دولت است

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از طرح های دولت که از پارسال شروع شد و امسال وزارت راه و شهرسازی در این زمینه فعال تر شده است برای همه محله های فرسوده کشور در همه استان ها تسهیلات ویژه ای برای اینکار اختصاص دادیم و به همه استاندارها اعلام کردیم زمین های مناسب دولتی و نظامی را بصورت رایگان برای ساخت مسکن اختصاص داده شود.

قرار است در دو سال آینده 400 هزار واحد مسکونی جدید ساخته شود که بخشی از آن مربوط به بافت فرسوده است. 50 درصد ساختمان جدید در بافت فرسوده برای خانه اولی ها مدنظر است که با وام بسیار ارزان با سود 6 درصد در اختیار آنها قرار می گیرد و این استان می تواند جزو پیشتازهای طرح باشد و این انگیزه در مسئولان شهری و استاندار وجود دارد.

دولت زمینه های صادرات و واردات را توسعه می دهد

وی با اشاره به شرایط هرمزگان برای صادرات و واردات گفت: دولت موظف است که زمینه‌ها و عرصه‌های استان را در بخش صادرات و واردات توسعه دهد و شرایط بهتری برای استان فراهم کند.

آقای روحانی  گفت: سرمایه گذاری‌های بزرگی در استان در حال انجام است و بخش بزرگ بزرگراه ساحلی استان عملیاتی شده است و در این سفر ۳۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل این بزرگراه اختصاص داده شد.

طرحی که برای جاسک داریم و خط لوله نفت جاسک مناقصه‌های آن شروع شده است و در طرح دولت دوازدهم به ثمر می‌رسد که بخشی از صادرات نفت از طریق جاسک صورت گیرد.

تشویق‌هایی برای صادرکنندگان ایجاد شده است تا درآمد‌های ارزی به چرخه اقتصاد برگردد.

رئیس جمهور افزود: در زمینه واردات مشکلاتی وجود دارد از جمله مشکل نقدینگی است که تصمیمی گرفته شد تا تسهیلات مالی در اختیار تولیدکنندگان قرار داده شود . برای تولید کنندگانی که اجناسشان بازار داشته باشد ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات بانکی برای بخش تولید در نظر گرفته ایم. بخش دیگر مشکلات مربوط به مواد اولیه و خام است که در مناطق آزاد تسهیلاتی در نظر گرفته ایم .

به گزارش صدا وسیما وی گفت: برای توسعه سواحل جنوب کشور امسال بودجه‌ای برای استان‌ها در نظر گرفته شده بود که به علت شرایط اقتصادی اختصاص نیافت و در سال آینده به احتمال زیاد این اختصاص صورت می‌گیرد.