دریا نیوزعضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) :مشکلات صیادی هرمزگان ثمره عملیاتی‌سازی سند 2030 است

دریا نیوز: استاد اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) با اشاره به 17 محور سند 2030، گفت: بند چهاردهم این سند مربوط به حوزه اقتصاد دریا بوده و وضعیت صیادی هرمزگان از نتایج عملیاتی‌سازی آن است.

، 11:55   /   کد خبر: 33593   /   تعداد بازدید: 2143


دریا نیوز: استاد اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) با اشاره به 17 محور سند 2030، گفت: بند چهاردهم این سند مربوط به حوزه اقتصاد دریا بوده و وضعیت صیادی هرمزگان از نتایج عملیاتی‌سازی آن است.

‎به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، عادل پیغامی شامگاه شنبه در آئین اکران مستند دریابست با بیان این مطلب که پیام حضرت امام خمینی(ره) به هنرمندان مغفول مانده است، اظهار داشت: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در پیام خود هنر را در مدرسه عشق و نشان‌دهنده نقاط کور و مبهم معضلات سیاسی، اقتصادى، اجتماعی، نظامى می‌داند.

‎وی در ادامه با بیان این مطلب که امام راحل در این پیام، هنر را ترسیم‌کننده روشن عدالت و شرافت و انصاف می‌دانست اظهار داشت:  امام هنر را تجسیم تلخکامى گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول در عرفان اسلامی معرفی می‌کند.

‎استاد اقتصاد مقاومتی گفت: پیام امام خمینی(ره) به هنرمندان توسط جبهه فرهنگ و هنر باید کاملا بازخوانی شود.

‎وی در ادامه گفت: سازندگان مستند «دریابست» که یکی از معضلات کور اجتماعی کشور را نشان دادند با توجه به معیارهای امام راحل حقیقتا شایسته عنوان هنرمند انقلابی هستند.

‎عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) گفت: راه نرفته در این عرصه برای حوزه اقتصاد زیاد است و شعارهای اقتصادی رهبر معظم انقلاب و تکرار جنبه اقتصادی پیام‌ها موجب شده است که رویش‌هایی را در عرصه رسانه و هنر شاهد باشیم.

‎این استاد اقتصاد با بیان اینکه در قضیه اقتصاد دریا و استان‌های حاشیه خلیج فارس مباحث زیادی وجود دارد، گفت: اگر اقتصاد مردمی نباشد، اسلامی، انقلابی و مقاومتی نیز نخواهد بود.

‎پیغامی با اشاره به اینکه اقتصاد دریا سال‌ها است از سوی دو تیغه یک قیچی مورد هجمه واقع شده و آن دشمنان داخلی و خارجی هستند و رانت، بخش داخلی و سند2030 بخش خارجی این جریان را تشکیل می‌دهند، ‎تصریح کرد: یک محور از اقتصاد مطلوب انقلاب اسلامی در این استان‌ها، حوزه اقتصاد دریا است.

‎عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) با بیان این مطلب که سند 2030 دارای 17 محور است گفت: مبحث آموزش و پرورش که با نهیب رهبری از اجرای آن جلوگیری شد تنها یک بخش از این سند را تشکیل می‌دهد بند چهاردهم مربوط به حوزه اقتصاد دریا است که با هفت هدف تعریف شده و اقتصاد دریا را مردمی و مبتنی بودن بر شرافت و عدالت مد نظر قرار نمی‌دهد.

‎وی با اشاره به اینکه اجرای این بند ثمره‌ای جز وضع موجود در معیشت و صیادی هرمزگان نخواهد داشت، گفت: اما متاسفانه در مهرماه سال گذشته از سوی مسوولان با اعلام رسمی اجرایی شدن بند 14 سند توسعه پایدار سازمان ملل(سند2030 مواجه شدیم.

‎عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) ادامه داد: سال‌های متوالی در برنامه‌های توسعه پنج ساله به اقتصاد دریا توجه نشد اما نگارندگان برنامه توسعه ششم اعلام کردند که  حوزه توسعه اقتصاد دریا را نیز می‌خواهیم وارد برنامه کنیم.

پیغامی با بیان اینکه این سند ظاهر خوبی دارد اما وقتی با جریان رانت داخلی پیوند می‌خورد، تبدیل به آن چیزی می‌‌شود که امروزه شاهد آن هستیم، ابراز داشت: طبق سند 2030 دقیقا باید صید صنعتی و صید خارجی جایگزین صیادی و شیلات بومی شود.

وی اظهار داشت: مستند دریابست مسئله‌ای را مطرح کرد که بتوان در ادامه آن، نگارش سند بومی توسعه اقتصاد دریا در قالب اقتصاد مقاومتی رقم بخورد که در این راه از همه دانشجویان  و نخبگان می خواهیم مشارکت داشته باشند.

‎عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) گفت: طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، مردم هرمزگان از اقدام سپاه در ورود به حوزه صیدکشتی‌های ترال خشنود هستند و سپاه به عنوان  سرمایه اجتماعی شناخته شده است.