دریا نیوزسومین سفر حسن روحانی به هرمزگان در یک سال؛ رئیس جمهور جاسک، بشاگرد و سنگ کن را هم ببیند

دریا نیوز: رئیس جمهور برای بار سوم در یک سال اخیر روزهای یکشنبه و دوشنبه میهمان ساحل نشینان خلیج همیشه فارس می باشد

، 08:43   /   کد خبر: 33582   /   تعداد بازدید: 2076


 دریا نیوز: رئیس جمهور برای بار سوم در یک سال اخیر روزهای یکشنبه و دوشنبه میهمان ساحل نشینان خلیج همیشه فارس می باشد.

سفر حسن روحانی همراه با سخنرانی در جمع مردم غرب استان در بندرلنگه و افتتاح چندین پروژه عمرانی ، صنعتی و... از جمله بهره برداری از فازسوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس و آغاز عملیات اجرایی فاز چهارم این پالایشگاه و... خواهد بود.

در سفرهای عالیترین مقام اجرایی کشور به استان انتظار می رود مشکلات هرمزگان محروم نگهداشته شده احصاء و برای برون رفت از آنها در سطح ملی تصمیمات لازم اتخاذ گردد. هرمزگانی که قطب اقتصاد وشاهرگ تجارت کشور لقب گرفته و در صدر استان های درآمدزای کشوری قرار دارد؛ اما به دلیل سیاست های اشتباه دولت در ادوار گذشته، این استان براساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس بعد از سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان در رده بعدی فقر مطلق قرار دارد که این وضعیت قابل تامل است و انتظار می رود نسخه ای شفابخش برای درمان دردهای بی امان هرمزگان در بخش های مختلف پیچیده شود.

در شرق هرمزگان که شهرستان های جاسک، بشاگرد و میناب قرار دارند؛ این شهرستان ها ،بخصوص جاسک و بشاگرد و روستاهایش از کمترین امکانات محروم هستندو هنگام تهیه گزارش از این مناطق یکی از خواسته های روستائیان هم بازدید رئیس جمهور از روستاها و وضعیت بغرنج این مناطق بود.روستاهای جاسک علی رغم واقع شدن این شهرستان در منطقه مکران، اما همچنان در محاصره ماسه های روان هستند و اجرای طرح های لاک پشتی بیابانزدایی در این منطقه و سایر بیابان های جاسک نتوانست چندان مرهمی بر درد ماسه های روانی باشد که میهمان سفره های بیابان نشینان است و آنها را به امراض مختلف چشمی، ریوی، کلیوی و... مبتلاکرده است و می طلبد که اعتبارات بیابانزدایی مورد نیاز به هرمزگان تخصیص یابد.

در شهرستان بشاگرد هم که ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در منطقه ای کوستانی و جاده های روستایی بدون آسفالت و آنتن دهی تلفن همراه و باکمبودهای بهداشتی و آب و ... زندگی سختی را می گذرانند و بسیاری از آنها همچنان در منازل و مدارس کپری و بدون حداقل امکانات زندگی می کنند که حتی مدارس از بخاری و امکانات آموزشی نیز محروم می باشند. مدرسه در تمامی مقاطع در روستاها دایر نمی باشد و برخی از دانش آموزان مجبور به ترک تحصیل می شوند و برخی هم مجبور می شوند با خوروی باری و... به مدارس شهر رفت و آمد کنند که گاهی در اثر واژگونی و تصادف و... نیز در این مسیر جان شان را هم از دست می دهند.بشاگرد همچنان نماد محرومیت می باشد و معادن موجود در بشاگرد و کوهشاه احمدی اثری در اشتغاازایی و رفع محرومیت این مناطق نداشته است و مسئولان استانی از این موهبت خدادادی برای زدودن زنگارهای فقر و محرومیت این مناطق استفاده نکرده اند.

در مرکز استان هم محلاتی مانند سنگ کن وجود دارد که همچنان مشخص نیست جزو محدوده شهری است و یا در محدوده روستا قرار دارد و فقط در ایام تبلیغات کاندیداهای شورای شهر بندرعباس و... به این محله می آیند و از مردم می خواهند به آنها رای دهند وپس از آن به فراموشی سپرده می شود.محله ای که برخی از ساکنانش چندین نسل در آن زندگی می کنند و کوچه های این محله هنوز خاکی است و مباحثی مطرح می شود که بخشی از زمین های این منطقه متعلق به شخص حقیقی است که این مناقشه همچنان لاینحل مانده است و مردم بلاتکلیف هستند. در این محله خور بزرگ عبور فاضلاب که از بلوار امام حسین(ع) تا دریا و ساحل امتداد دارد، در بخشی از آن سنگ بست نشده است و مردم مجبورند از روی پل های چوبی دست ساز عبورکنند که احتمال سقوط کودکان وجود دارد که چندی پیش هم گویا کودکی جانش را از دست داده است.این محله به سایت تخلیه نخاله تبدیل شده است و برای رفع مشکلاتش تاکنون اقدامی نشده است.

عدم تحقق وعده رئیس جمهور

این بلاتکلیفی در برخی دیگر از محلات شهر بندرعباس نیز وجود دارد. رئیس جمهور در سفر اسفند ماه سال گذشته به مردم وعده نمود که اراضی بافت های فرسوده به ساکنان بصورت رایگان توسط دولت و شهرداری ها واگذار می شود که با حدود گذشت حدود یک سال از این وعده؛ همچنان دستگاه های متولی این وعده عالیترین مقام اجرایی کشور را در استان محقق نکردند و محله ای مانند آیت ا... غفاری بندرعباس را شهرداری به مردم اعلام کرده است تا متری بیش از دویست هزارتومان هم بایستی بپردازند تا بتوانند برای اخذ سند و تسهیلات نوسازی اقدام کنند و این درحالیستکه ساکنان محروم این محله که بخشی از آنان تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند و برخی هم توان تعمیر خانه های فرسوده شان که ترک برداشته اند و در بارندگی و زلزله دیوار وسقف بعضی از این خانه ها تخریب می شوند را ندارند؛ تا چه برساند به پرداخت دهها میلیونی به شهرداری و شهرداری هم گویا وعده رئیس جمهور را نشنید که مشخص نیست مردم این محله بایستی عدم تحق این وعده را باید در کارنامه رئیس جمور بنویسند یا شهردار؟مردم همچنان بلاتکلیف مانده اند که اگر بین راه وشهرسازی و شهرداری برای تعیین تکلیف این محله تعامل وجود داشته باشد، مشکلات زمین های محله برطرف خواهد شد.از آن طرف کوچه های تنگ و تاریک این محله به پاتوق موادفروشان ومشروب فروشان و.... تبدیل شده است و علی رغم بازدید معاون سیاسی اامنیتی و فرماندار سابق و فرمانده نیروی انتظامی شهرستان از این محله در تابستان سال جاری و وعده تشکیل کارگروه های دائمی برای رفع چالش های این محله، امان اقدامی اساسی صورت نگرفت و درحد وعده باقی ماند و گویا استان هرمزگان و شهربندرعباس به مناطق وعده ساز تبدیل شده است که کمتر هم محقق نمی شوند.

البته آنطور که گفته می شود دو سوم شهر بندرعباس محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده است که تاکنون اقدام مناسبی برای رفع مشکلات این مناطق نشده است و از سال گذشته هم مسئولان استان و شهرستان فقط در حال اجرای یک خیابان در محله چاهستانی های بندرعباس هستند که از دو دهه پیش شکل گرفت و مدعی هستند که این بازگشایی در قالب طرحی ملی است و بصورت کند و لاکپشتی طرح فوق در حال اجراست و استاندار بارها وعده نمود که این طرح را برای بازدید رئیس جمهور در اواخر سال آماده می کنند که همچنان نیمه تمام مانده است. از آن طرف نیاز است که بازگشایی معابر و لاین بندی کوچه ها و... در سایربافت حاشیه ای و فرسوده شهر نیز اجرایی شود تا ارتقای خدماترسانی را به همراه داشته باشد.

صنایع بدون منفعت برای هرمزگانی ها

دربندرعباس که انواع صنایع، پالایشگاه ها، بنادر، گمرکات، فولاد، آلومینیوم، مناطق آزاد تجاری و آزاد و... وجود دارد، اما مردم این مناطق نفع چندانی از این صنایع نمی برند و جاده هایش از استانداردهای جاده های ترانزیتی برخوردار نیستند و جوانان هم سهمی از اشتغالش ندارند و سهم شان فقط دود، آلودگی، گرانی مسکن و.... است. دریا در این شهر به محل ورود فاضلاب های خانگی، صنعتی و .... تبدیل شده است. در هرمزگان کمبود شدید تخت های بیمارستانی،مراکز و امکانات بهداشتی درمانی، پرستار، پزشکان متخصص و فوق تخصص وجود دارد و دولت و وزارت بهداشت بایستی برای رفع مشکلات این بخش نیز چاره اندیشی نمایند.مدارس فرسوده و کمبود اماکن ورزشی، تفریحی، فرهنگی ، نبود یادمان و موزه دفاع مقدس و... از دیگر مشکلات استان می باشد که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و متاسفانه مسئولان استان همواره و در ادوار مختلف تلاش کرده اند که مشکلات و چالش های استان را مخفی نگهدارند؛ غافل از اینکه مخفی نگهداشتن و نگفتن ها باعث می شود که پس از چهار دهه از انقلاب استانی که بالاترین درآمد را وارد خزانه می کند، حتی قانون برگشت50درصد مازاد درآمد ش نیز اجرا نشده است و مشکلات همچنان پابرجاست و کسانی که از مناطق دیگر وارد استان می شوند، برای شان غیرقابل باور است که هرمزگان همچنان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند که در استان های دیگر سال های بسیار قبل چنین مشکلاتی برطرف شده است و همواره این پرسش را مطرح می کنند که چرا بخشی از درآمد استان صرف هرمزگان نمی شود تا استان پردرآمد کشور، وضعیتش در بخش های مختلف باعث خدشه واردشدن به دولت و مسئولان نشود؟

هوایی و زمینی بازدید کنید

یکی از دلایلی که مسئولان کشوری و وزرا، معاون رئیس جمهور و رئیس جمهور نمی تواننددرک واقعی از وضعیت موجود در بندرعباس و شهرستان ها و روستاهای محروم استان داشته باشند این است که برای حضور در مناطق حاشیه ای، روستایی و... این مسئولان برنامه ریزی نمی شود و فقط در ساختمان سفیداستانداری و... جلسات را برگزار می کنند و مسئولان ارشد به پایتخت برمی گردند که اگر این مسئولان بصورت هوایی و زمینی از چنین مناطقی بازدید می کردند و واقعیت ها را می دیدند و با ساکنان گفتگو می کردند، این مشکلات برای شان ملموس تر بود و شاید آن وقت برای رفع این مشکلات در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری هاهم واقع بینانه تر تصمیم می گرفتند و اقدام می کردند و مردم به رفع محرومیت ها از قطب اقتصاد کشور امیدوار تر می شدند و صرف دهها و صدها میلیون هزینه های سفر با خروجی قابل قبولی در شرایط فعلی اقتصادی کشور مواجه و از هدررفت بیت المال جلوگیری می شد.

علی زارعی/دریا