دریا نیوزاستان خشکیده ای که تاب باران ندارد

دریا نیوز: درحالی هرمزگان دو دهه خشکسالی را پشت سر می گذارد که سدها و زمینش از بی آبی تفتیده و زنگ های هشدار تشنگی برای انسان ها و جانواران و درختان و... به صدا درآمده است

، 12:52   /   کد خبر: 33549   /   تعداد بازدید: 121


دریا نیوز: درحالی هرمزگان دو دهه خشکسالی را پشت سر می گذارد که سدها و زمینش از بی آبی تفتیده و زنگ های هشدار تشنگی برای انسان ها و جانواران و درختان و... به صدا درآمده است که از آن طرف در زمان بارندگی و با اندک بارشی در مناطق مختلف استان سیل جاری می شود و حتی خیابان های بندرعباس با دقایقی بارندگی، دچار آبگرفتگی می شود و رفت و آمد کند و برخی مسیرها مسدود می شوند و از آن طرف به وسایل نقلیه صدمه وارد می شود و در کانال ها سقوط می کنند ومانند چندسال قبل کابل برق پاره می شود و عابران دچار برق گرفتگی می شوند و گاهی جان شان را از دست می دهند.

از طرفی دیگر در بارندگی هایی که اندکی شدت داشته باشد، برخی از دیوار و سقف خانه ها بخصوص در بافت های فرسوده و روستایی تخریب می شود که در بارندگی های اخیر نیز این اتفاق افتادو در سال های دیگر اینگونه بوده است. از طرفی دیگر محلات حاشیه ای در بندرعباس در باران غرق می شوند ودر برخی محلات مانند سنگ کن که آب خور وارد خانه های ساکنان می شود و سایل شان در آب غوطه ور می شود و گاهی با قایق بایستی به آنها امدادرسانی شود و هرسال وعده داده می شود که آبراهه های محله را ساماندهی و خور را سنگ بست می کنند که این موضوع به فراموشی سپرده می شود. از طرفی دیگر کوچه های این محله خاکی است و با اندک بارندگی تا مدت زیادی کوچه ها پراز گل ولای می شود و رفت و آمد اهالی و دانش آموزان به سختی صورت می گیرد که تاکنون تدبیری مناسب برای برون رفت از چنین مشکلاتی در اینگونه محلات اندیشیده نشده است و می طلبد متولیان مربوطه تدبیری اساسی را در این حوزه داشته باشند تا اینکه باران که نعمت است برای ساکنان این محلات به نقمت تبدیل نشود. از طرفی دیگر هرساله در برخی از مسیرهای شهری و روستایی در بارندگی ها، مسیرها بسته می شوند که باید این مسیرها شناسایی و اقدامات لازم صورت پذیرد تا اینکه این سناریو هرساله تکرار نشود. همچنین بافت های فرسوده ای مانند محله آیت ا... غفاری بندرعباس که خانه های قدیمی و فرسوده دارد و ساکنانش به دلیل عدم همکاری شهرداری و مصوبه شورای شهر برای پرداخت هزینه های بالابه شهرداری جهت تملک املاک شان، نمی توانند برای خانه های شان سند اخذ نموده و نوسازی داشته باشند که در بارندگی و زلزله، تخریب واحدهای مسکونی فرسوده دور از انتظار نیست و ممکن است که ساکنان هم مدفون شوند وتا قبل از وقوع چنین فاجعه ای بایستی برای پیشگیری اقدامات لازم صورت گیرد.

علی زارعی/دریا